abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.9 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 146. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:11 | Zajímavý software

    Dle plánu byla vydána Opera GX pro Linux. Ke stažení je .deb i .rpm. V plánu je flatpak. Opera GX je webový prohlížeč zaměřený na hráče počítačových her.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:22 | Nová verze

    GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.27.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:00 | Bezpečnostní upozornění

    Byly publikovány informace (technické detaily) o bezpečnostním problému Snapu. Jedná se o CVE-2026-3888. Neprivilegovaný lokální uživatel může s využitím snap-confine a systemd-tmpfiles získat práva roota.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 03:33 | Zajímavý software

    Nightingale je open-source karaoke aplikace, která z jakékoliv písničky lokálního alba (včetně videí) dokáže oddělit vokály, získat text a vše přehrát se synchronizací na úrovni jednotlivých slov a hodnocením intonace. Pro separaci vokálů využívá UVR Karaoke model s Demucs od Mety, texty písní stahuje z lrclib.net (LRCLIB), případně extrahuje pomocí whisperX, který rovněž využívá k načasování slov. V případě audiosouborů aplikace na

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 2
    18.3. 18:22 | Nová verze

    Po půl roce vývoje od vydání verze 49 bylo vydáno GNOME 50 s kódovým názvem Tokyo (Mastodon). Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    18.3. 17:22 | Nová verze

    Článek na stránkách Fedora Magazinu informuje o vydání Fedora Asahi Remixu 43, tj. linuxové distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 43.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.3. 13:33 | Pozvánky

    Byl zveřejněn program konference Installfest 2026. Konference proběhne o víkendu 28. a 29. března v Praze na Karlově náměstí 13. Vstup zdarma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    18.3. 03:55 | Nová verze

    Byla vydána Java 26 / JDK 26. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 10. Odstraněno bylo Applet API.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    17.3. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 260 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Odstraněna byla podpora skriptů System V. Aktualizovány byly závislosti. Minimální verze Linuxu z 5.4 na 5.10, OpenSSL z 1.1.0 na 3.0.0, Pythonu z 3.7.0 na 3.9.0…

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (16%)
     (7%)
     (1%)
     (11%)
     (29%)
     (2%)
     (5%)
     (1%)
     (13%)
     (24%)
    Celkem 1115 hlasů
     Komentářů: 27, poslední 17.3. 19:26
    Rozcestník

    Hardware 4 - inteligentní řízení frekvence procesoru

    21.8.2010 22:14 | Přečteno: 1531× | hardware | poslední úprava: 21.8.2010 22:25

    V poslední době často skloňovanou technologií je Intel Turbo boost. Její význam je poměrně často poněkud přeceňován, neboť se prakticky jedná o x-tou variaci na EIST, Cool'n'Quiet a kdo ví čeho všeho před tím. Současná implementace je zajímavá tím, že člověk na první pohled vlastně ani neví, jakou frekvenci jeho procesor bude mít (pravda, přečte si to v manuálu Intelu). CPU s touto techologií totiž mění frekvenci jader v závislosti na tom, kolik je jich aktivních. Intel do procesoru implementoval nějakou logiku, která se o toto řízení výkonu stará. Je poměrně známé, že rozdílnou frekvenci jader umožňovaly procesory AMD již od architektury K10, a podle diskuzí na internetu to údajně pod Linuxem zvládají i procesory Intel Core2.

    U procesorů K10,5 zdá se došlo ke změně, protože rozdílné řízení frekvence Phenomů II se z recenzí na internetu nějak vytratilo, a opět z diskuzí vyvozuji, že byly frekvence jader svázány. Stalo se tak údajně proto, že Windows Sheduler neuměl s takovou situací pracovat, cyklicky přehazoval zátěž mezi jádry dokola a vůbec celkově snižoval výkon. A tak skončila nadějná éra kontroly každého jádra zvlášť. Tedy aspoň v systémech Microsoft. Windows jsou zjevně totální pohroma každého počítače.

    Protože celou tuto situaci detailně neznám, rád bych na toto téma otevřel menší diskuzi, bude-li mít někdo zájem. Možnost separátního řízení jader totiž u Phenomů II zůstala zachována, jen byla zakázána ve Windows. uživatelé Windows tak mají utilitu AMD Overdrive, ale nejsem si jist jak a k čemu ji za tohoto stavu používají. AMD je u svých procesorů poměrně sdílné a tak v Linuxu existují utility jako K10ctl, které umožňují variabilní řízení procesorů AMD. Vy co máte AMD procesor, jaké používáte v Linuxu nástroje? Dokážete kontrolovat každé z jader samostatně? Docela mě zajímá například možnost jednoho aktivního jádra s tím, že zbytek procesoru je drasticky podtaktován v nečinnosti.        

    Hodnocení: 80 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    21.8.2010 23:25 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hardware 4 - inteligentní řízení frekvence procesoru
    # cat /proc/cpuinfo 
    processor       : 0
    vendor_id       : AuthenticAMD
    cpu family      : 16
    model           : 4
    model name      : AMD Phenom(tm) II X4 920 Processor
    stepping        : 2
    Jeden z prvních Phenomů II, frekvence každého jádra se dá měnit samostatně out-of-the-box.
    Quando omni flunkus moritati
    22.8.2010 00:13 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hardware 4 - inteligentní řízení frekvence procesoru
    Nevíš, jak je to u mě?
    processor	: 2
    vendor_id	: AuthenticAMD
    cpu family	: 16
    model		: 4
    model name	: AMD Phenom(tm) II X4 B55 Processor (odemčený X2 555 BE)
    stepping	: 3
    
    ... 
    
    physical id	: 0
    siblings	: 3
    core id		: 2
    cpu cores	: 3
    apicid		: 2
    initial apicid	: 2
    fpu		: yes
    fpu_exception	: yes
    cpuid level	: 5
    
    ...
    
    power management: ts ttp tm stc 100mhzsteps hwpstate
    
    
    Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
    22.8.2010 00:27 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hardware 4 - inteligentní řízení frekvence procesoru
    # cat /sys/devices/system/cpu/cpu?/cpufreq/cpuinfo_cur_freq ?

    Samozřejmě je potřeba vytížit jedno jádro.
    Quando omni flunkus moritati
    22.8.2010 00:33 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hardware 4 - inteligentní řízení frekvence procesoru
    burnK7 &
    cat /sys/devices/system/cpu/cpu?/cpufreq/cpuinfo_cur_freq
    800000
    800000
    3200000
    Takže to asi funguje.
    Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
    22.8.2010 11:11 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hardware 4 - inteligentní řízení frekvence procesoru
    Jak už bylo řečeno v blogpostu, různé frekvence jader zvládaly už původní Phenomy, jen tam nebylo možné nastavovat frekvence úplně libovolně, ale procesor podporoval jen určité kombinace.
    22.8.2010 20:11 optim | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hardware 4 - inteligentní řízení frekvence procesoru
    A neni to nahodou tak, ze Turbo Boost narozdil od ostatnich zminovanych technologii zajistuje zvysovani frekvence jader nad nominalni takt?

    BTW analogii od AMD rikaji Turbo Core.
    22.8.2010 20:29 virt6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hardware 4 - inteligentní řízení frekvence procesoru
    Co je to nominalni takt? Dosud to byla frekvence, na ktere běží procesor při zátěži. Jenže to už teď neplatí.

    Osobně jsem to nahazel všechno do jednoho pytle, neboť se pořád jedná o škálování výkonu/frekvence/spotřeby. Jen se to s přibývajícími jádry stále více komplikuje. U jednojáder je turbo Boost sám o sobě nesmysl. Tam bud jádro pracuje v zátěži, nebo se fláká, a proto vznikl Cool'n'quiet a EIST. S více jádry nastává situace, kdy mohou být zatížena jen některá jádra. Rozdílné škálování po jádrech, přetaktovávání a podtaktovávání, to je jen stále důmyslnější variace na totéž.

    Osobně mě na Cool'n'Quiet u Phenomů zaujala jedna věc. Na rozdíl od TurboBoost a EIST je to plně řiditelné uživatelem.
    22.8.2010 21:17 optim | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hardware 4 - inteligentní řízení frekvence procesoru
    Nominalnim taktem myslim to, co byvalo uvedeno v nazvu procesoru, tedy takt, o kterem vyrobce tvrdi, ze na nem bude jadro procesoru pracovat za vsech okolnosti. Turbo Boost je schopen takt jadra prechodne zvysit nad uroven nominalniho taktu, ale klade si pro to podminky - ostatni jadra nejsou zatizena, teplota procesoru je nizka, apod.
    22.8.2010 22:45 Kvakor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hardware 4 - inteligentní řízení frekvence procesoru
    Přesněji řečemo: onen "nominální takt" je frekvence, na které mohou jet naplno všechna jádra a procesor se vejde do maximální tepelné ztráty, zatímco "maximální takt" je frekvennce, na které je sice každé jádro schopno samo o sobě ještě fungovat, ale jen za podmínky, ze se celková tepelná ztráta všech jader vejde do maximální tepelné ztráty.
    pushkin avatar 22.8.2010 22:50 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hardware 4 - inteligentní řízení frekvence procesoru
    pushkin@pushkin-pc:~> cat /proc/cpuinfo
    processor       : 0
    vendor_id       : AuthenticAMD
    cpu family      : 15
    model           : 44
    model name      : AMD Sempron(tm) Processor 3000+
    stepping        : 2
    cpu MHz         : 1800.000
    cache size      : 128 KB
    fpu             : yes
    fpu_exception   : yes
    cpuid level     : 1
    wp              : yes
    flags           : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 syscall nx mmxext fxsr_opt lm 3dnowext 3dnow up rep_good nopl pni lahf_lm
    bogomips        : 3600.11
    TLB size        : 1024 4K pages
    clflush size    : 64
    cache_alignment : 64
    address sizes   : 40 bits physical, 48 bits virtual
    power management: ts fid vid ttp tm stc
    
    pushkin@pushkin-pc:~> lsmod | grep k8
    powernow_k8            14220  0
    k8temp                  5160  0
    processor              49648  2 powernow_k8,thermal
    hwmon                   3720  3 w83627ehf,k8temp,thermal_sys
    
    První 64-bit procesor za rozumnou cenu, a jak chodí i po těch pěti letech :-)

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.