Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »V předchozím zápisu mého blogu, jsem se pokoušel rozhodnout pro správnou distribuci, nakonci mi zůstali Ubuntu 5.04 a SuSE 9.2.
Pro testovací účely jsem rozdělil svůj disk takto:
Srovnání instalace SuSE 9.2 a Ubuntu 5.04
Nebudu zde popisovat jednotlivé kroky instalace, jen stručně popíši jaký na mě instalace zanechaly dojem a s jakými problémy jsem se na svém notebooku Acer 1522LMi setkal. Obě distribuce jsem instaloval z bootovatelného CD - Ubuntu/ DVD – SuSE. Po odklepnutí klávesy Enter, na bootovací obrazovce, začala nabíhat instalace. Zde nastal u obou distribucí první problém, ani jedna nedetekovala mojí síťovou kartu, to jsem vyřešil restartem a znovu spuštěním instalace s parametrem „pci=noacpi“, parametr musím používat i při spouštění nainstalovaných distribucí.
Instalace SuSE je v grafickém prostředí a v češtině, Ubuntu se instaluje v textovém režimu (s průvodcem), instalace obou je srozumitelná a intuitivní (stačilo by jen klikat tlačítko další). Ovšem v Ubutnu jsem našel závažnou chybu, která se projevila až po dokončení instalace. Při výběru českého jazyka se instalace neukončí korektně, až již se mi nepodařilo systém rozchodit. Musel jsem instalaci spustit znovu a vybrat angličtinu (na konci článku popíši jak jsem doinstaloval češtinu).
Dále mě Ubuntu překvapilo tím, že po mně nechtělo heslo pro účet root. Ovšem to byla pouze má neznalost, na konci článku je popis jak vytvořit heslo pro uživatele root.
Po-instalační problémy
Po nainstalování češtiny do Ubuntu byly oba systémy připraveny k okamžitému použití. Ovšem první problém se vyskytl hned po nainstalování nVidia ovladačů. Opět mělo problémy Ubuntu, to bylo způsobeno (jak ikázal čas) tím, že v SuSE byl kernel 2.6.8 a ovladače 6111, Ubuntu mělo novější kernel i ovladače. Problém jsem již „filtroval“ v diskuzi, ale popíši ho zde ještě jednou. Po nainstalování ovladačů se mi místo textové konzole (F1-F6) zobrazovala jen bílá obrazovka a nepomohlo ani vyřazení framebuffer. Abych zde nehanil jen Ubuntu, SuSE 9.3 má stejný problém.
Další drobností byla nefunkční čtečka karet 4in1 na PCMCIA, ale to mi vůbec nevadilo (nepoužívám ji).
Závěr
Vzhledem k tomu, že mi v SuSE 9.2 fungovalo vše a přeci jenom používám aplikace s KDE padla má volba na SuSE 9.2, ovšem to se u mne ohřálo jen dva dny. Než se mi dostalo do ruky SuSE 9.3 a zlákalo mě KDE 3.4 a OpenOffice2 . To jsem netušil ze se instalací SuSE 9.3 dostanu do stejných problémů jako s Ubuntu Ty jsem naštěstí vyřešil a tak mě při startu mého notebooku vítá chameleon s číslem 9.3.
Další díly mého blogu bych chtěl směřovat do řešení začátečnických problémů se SuSE 9.3. Jako první si vezmu na mušku nVidia ovladače a řešení mého problému, instalaci MP3, DivX a DVD přehrávání, přidání nových zdrojů do YAST a autopmatickou aktualizaci programů na nejnovější verze.
Nyní mám na disku pouze FreeDos a SuSE 9.3 v tomto rozložení:
Ubuntu - zadání hesla pro účet root:
sudo passwd root
a stiskneme EnterUbuntu - instalace češtiny
Tiskni
Sdílej: