abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 18:22 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:11 | Zajímavý článek

    Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    dnes 12:33 | IT novinky

    Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:44 | IT novinky

    Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 11:33 | IT novinky

    Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    včera 18:11 | IT novinky

    Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Nová verze

    Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 12:22 | Pozvánky

    Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.

    jose17 | Komentářů: 0
    včera 04:44 | IT novinky

    Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (60%)
     (25%)
     (9%)
     (2%)
     (0%)
     (0%)
     (5%)
    Celkem 57 hlasů
     Komentářů: 5, poslední včera 20:57
    Rozcestník

    Jak jsem si vybral distribuci

    10.6.2005 21:02 | Přečteno: 1692× | Linux

    V předchozím zápisu mého blogu, jsem se pokoušel rozhodnout pro správnou distribuci, nakonci mi zůstali Ubuntu 5.04 a SuSE 9.2.

    Pro testovací účely jsem rozdělil svůj disk takto:

    1. hda1 – FAT16 – FreeDos
    2. hda2 – Ext3 – SuSE 9.2
    3. hda3 – Ext3 – Ubuntu 5.04
    4. hda4 – SWAP
      1. Srovnání instalace SuSE 9.2 a Ubuntu 5.04

        Nebudu zde popisovat jednotlivé kroky instalace, jen stručně popíši jaký na mě instalace zanechaly dojem a s jakými problémy jsem se na svém notebooku Acer 1522LMi setkal. Obě distribuce jsem instaloval z bootovatelného CD - Ubuntu/ DVD – SuSE. Po odklepnutí klávesy Enter, na bootovací obrazovce, začala nabíhat instalace. Zde nastal u obou distribucí první problém, ani jedna nedetekovala mojí síťovou kartu, to jsem vyřešil restartem a znovu spuštěním instalace s parametrem „pci=noacpi“, parametr musím používat i při spouštění nainstalovaných distribucí.

        Instalace SuSE je v grafickém prostředí a v češtině, Ubuntu se instaluje v textovém režimu (s průvodcem), instalace obou je srozumitelná a intuitivní (stačilo by jen klikat tlačítko další). Ovšem v Ubutnu jsem našel závažnou chybu, která se projevila až po dokončení instalace. Při výběru českého jazyka se instalace neukončí korektně, až již se mi nepodařilo systém rozchodit. Musel jsem instalaci spustit znovu a vybrat angličtinu (na konci článku popíši jak jsem doinstaloval češtinu).

        Dále mě Ubuntu překvapilo tím, že po mně nechtělo heslo pro účet root. Ovšem to byla pouze má neznalost, na konci článku je popis jak vytvořit heslo pro uživatele root.

        Po-instalační problémy

        Po nainstalování češtiny do Ubuntu byly oba systémy připraveny k okamžitému použití. Ovšem první problém se vyskytl hned po nainstalování nVidia ovladačů. Opět mělo problémy Ubuntu, to bylo způsobeno (jak ikázal čas) tím, že v SuSE byl kernel 2.6.8 a ovladače 6111, Ubuntu mělo novější kernel i ovladače. Problém jsem již „filtroval“ v diskuzi, ale popíši ho zde ještě jednou. Po nainstalování ovladačů se mi místo textové konzole (F1-F6) zobrazovala jen bílá obrazovka a nepomohlo ani vyřazení framebuffer. Abych zde nehanil jen Ubuntu, SuSE 9.3 má stejný problém.

        Další drobností byla nefunkční čtečka karet 4in1 na PCMCIA, ale to mi vůbec nevadilo (nepoužívám ji).

        Závěr

        Vzhledem k tomu, že mi v SuSE 9.2 fungovalo vše a přeci jenom používám aplikace s KDE padla má volba na SuSE 9.2, ovšem to se u mne ohřálo jen dva dny. Než se mi dostalo do ruky SuSE 9.3 a zlákalo mě KDE 3.4 a OpenOffice2 . To jsem netušil ze se instalací SuSE 9.3 dostanu do stejných problémů jako s Ubuntu :-( Ty jsem naštěstí vyřešil a tak mě při startu mého notebooku vítá chameleon s číslem 9.3.

        Další díly mého blogu bych chtěl směřovat do řešení začátečnických problémů se SuSE 9.3. Jako první si vezmu na mušku nVidia ovladače a řešení mého problému, instalaci MP3, DivX a DVD přehrávání, přidání nových zdrojů do YAST a autopmatickou aktualizaci programů na nejnovější verze.

        Nyní mám na disku pouze FreeDos a SuSE 9.3 v tomto rozložení:

        1. hda1 – Fat16 – FreeDos
        2. hda2 - ReiserFS – SuSE 9.3
        3. hda3 – swap

        Ubuntu - zadání hesla pro účet root:

        1. spustíme konzoli
        2. zadáme příkaz sudo passwd root a stiskneme Enter
        3. budeme vyzváni k zadání hesla, zadejte heslo uživatele, kterého jste si založili při instalaci
        4. nyní budete dotázáni na nové heslo roota a jeho potvrzení
        5. to je vše, nyní máte roota se svým heslem

        Ubuntu - instalace češtiny

        1. spustit Synaptic
        2. zvolit položku „Search“ v menu
        3. do vyhledávacího políčka zadat „cs“ (bez uvozovek) a stisknout tlačítko „Search“
        4. Synaptic vrátí několik balíčků, my vybereme tyto (language-pack-cs, language-pack-cs-base, language-support-cs, mozilla-firefox-locale-cs-cz, openoffice.org-l10n-cs
        5. stiskneme tlačítko „Apply“ a ještě jednou „Apply“
        6. vložíme CD s Ubuntu a necháme dokončit instalaci
        7. poté provedeme restart systému (nevím zda je to nutné, ale jistota je jistota :-)
        8. v přihlašovacím okně Ubuntu klikneme na „Language“ a vybereme „Czech“
        9. po zadání loginu a hesla se nás počítač dotáže na to zda chceme hodnoty nastavit jako výchozí, mi stiskneme tlačítko „Make default“
        10. nyní by na nás mělo Ubuntu mluvit česky

               

        Hodnocení: -

        zatím nehodnoceno
                špatnédobré        

        Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

        Komentáře

        Vložit další komentář

        10.6.2005 21:41 jayprakash | skóre: 6 | blog: Schovany_v_kute
        Rozbalit Rozbalit vše Ubuntu :: kubuntu
        Ak ta zlakalo kde tak si mohol vyskusat Kubuntu. Ale uprimne povedane neskusaj cestinu. Sice KDE je prelozene obstojne ale textova konzola je hroza sama o sebe :) (no dobre, trochu prehanam).

        Ale inak nemam s kubuntu ziadne problemy okrem tych krote vychadzaju z mojej neznalosti (ale ucim sa rychle). Mam ho ako hlavny system a som plne spokojny...
        11.6.2005 12:06 Zdenek Sl.
        Rozbalit Rozbalit vše Add. Bila obrazovka
        Ahoj. Mam Acer Aspire 1524WLMI a mam stejny problem s konzoli pokud spustim Xorg s ovladacem "nvida". Napred jsem si myslel,ze za to muze ten ovladac, ale zacinam mit pocit,ze to souvisi spis s Hardware. Jednou za cas mne to popadne a zacnu se stourat v diskuzich a mem Gentoo a vetsinou to spolehlive shodim, ale jednu vec jsem zjistil. Pokud pripojim EXTERNI monitor, tak se mi na monitoru ta konzole ukaze ! a LCD je krasne bile, obcas s velmi jemnym vzorem. Zkousel jsem jeste Fedoru, ale ta se chova stejne. PS rozchodil jsi suspend to ram ??
        11.6.2005 16:35 iRAY | skóre: 21 | blog: /.cz
        Rozbalit Rozbalit vše Re: Add. Bila obrazovka
        http://www.abclinuxu.cz/forum/show/89100#4
        11.6.2005 16:56 iRAY | skóre: 21 | blog: /.cz
        Rozbalit Rozbalit vše Ooops.
        Oooops, tak teď už chápu, že v té diskusi o problému s bílou obrazovkou jsme našli stejný fix. Já mám nyní nově několik dní Acer Aspire 1524WLMi. Rovněž jsem narazil na nepochopitelný problém, že při instalaci SUSE 9.2 (64 bit) nefungovala síťová karta (normálně instaluji přes sambu) přičemž adekvátní modul v jádře byl a i po instalaci karta funguje na jedničku. Neměl jsem čas to řešit, tak jsem instalační data nahrál na disk. Co se týče čtečky paměťových karet ta mi funguje OK, ale je potřeba v /etc/udev/rules.d/50-udev.rules zakomentovat řádek začínající BUS="IDE" jinak se nepochopitelně celý počítač cuká, protože se snaží zařízení linux sám namountovat, ale nějak mu to nejde... (než jsem našel řešení pro tohle, tak to trvalo...). Já to řeším ručním připojováním.
        Rovněž doporučuji http://www.linux-on-laptops.com/acer.html
        Ještě jsem neměl čas to otestovat, ale Wi-Fi prý funguje jen pokud se použije ndiswrapper (balíček ve suse je) a ovladač pro Windows (někde na netu se válí i 64-bitová verze, když tak pošlu link - mám ho na jiném PC).

        Ještě poznámka pro Windows: S hrůzou jsem zjistil, že nelze nainstalovat nové ovladače nVidia (hlásí to, že v počítači není podporovaný hardware), jenž tam samozřejmě je. Řešením je:
        1) Stáhnout a rozbalit originální nVidia drivery
        2) Stáhnout upravený INF soubor z http://laptopvideo2go.com/ (doporučuji používat WHQL)
        3) Odinstalovat ve správci programů (Přidat či odebrat...) položku NVidia
        4) Restartovat
        5) Do adresáře s drivery nakopírovat a přepsat INF soubor
        6) Ve správci zařízeni vybrat aktualizaci ovladače pro grafickou kartu
        7) Ručně nalistovat adresář s ovladačem.
        8) Vybrat GeForce 5700 Go (bacha v názvu opravdu musí být slovo Go)
        7) Nainstalovat, restartovat.

        Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.