Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
V předchozím zápisu mého blogu, jsem se pokoušel rozhodnout pro správnou distribuci, nakonci mi zůstali Ubuntu 5.04 a SuSE 9.2.
Pro testovací účely jsem rozdělil svůj disk takto:
Srovnání instalace SuSE 9.2 a Ubuntu 5.04
Nebudu zde popisovat jednotlivé kroky instalace, jen stručně popíši jaký na mě instalace zanechaly dojem a s jakými problémy jsem se na svém notebooku Acer 1522LMi setkal. Obě distribuce jsem instaloval z bootovatelného CD - Ubuntu/ DVD – SuSE. Po odklepnutí klávesy Enter, na bootovací obrazovce, začala nabíhat instalace. Zde nastal u obou distribucí první problém, ani jedna nedetekovala mojí síťovou kartu, to jsem vyřešil restartem a znovu spuštěním instalace s parametrem „pci=noacpi“, parametr musím používat i při spouštění nainstalovaných distribucí.
Instalace SuSE je v grafickém prostředí a v češtině, Ubuntu se instaluje v textovém režimu (s průvodcem), instalace obou je srozumitelná a intuitivní (stačilo by jen klikat tlačítko další). Ovšem v Ubutnu jsem našel závažnou chybu, která se projevila až po dokončení instalace. Při výběru českého jazyka se instalace neukončí korektně, až již se mi nepodařilo systém rozchodit. Musel jsem instalaci spustit znovu a vybrat angličtinu (na konci článku popíši jak jsem doinstaloval češtinu).
Dále mě Ubuntu překvapilo tím, že po mně nechtělo heslo pro účet root. Ovšem to byla pouze má neznalost, na konci článku je popis jak vytvořit heslo pro uživatele root.
Po-instalační problémy
Po nainstalování češtiny do Ubuntu byly oba systémy připraveny k okamžitému použití. Ovšem první problém se vyskytl hned po nainstalování nVidia ovladačů. Opět mělo problémy Ubuntu, to bylo způsobeno (jak ikázal čas) tím, že v SuSE byl kernel 2.6.8 a ovladače 6111, Ubuntu mělo novější kernel i ovladače. Problém jsem již „filtroval“ v diskuzi, ale popíši ho zde ještě jednou. Po nainstalování ovladačů se mi místo textové konzole (F1-F6) zobrazovala jen bílá obrazovka a nepomohlo ani vyřazení framebuffer. Abych zde nehanil jen Ubuntu, SuSE 9.3 má stejný problém.
Další drobností byla nefunkční čtečka karet 4in1 na PCMCIA, ale to mi vůbec nevadilo (nepoužívám ji).
Závěr
Vzhledem k tomu, že mi v SuSE 9.2 fungovalo vše a přeci jenom používám aplikace s KDE padla má volba na SuSE 9.2, ovšem to se u mne ohřálo jen dva dny. Než se mi dostalo do ruky SuSE 9.3 a zlákalo mě KDE 3.4 a OpenOffice2 . To jsem netušil ze se instalací SuSE 9.3 dostanu do stejných problémů jako s Ubuntu Ty jsem naštěstí vyřešil a tak mě při startu mého notebooku vítá chameleon s číslem 9.3.
Další díly mého blogu bych chtěl směřovat do řešení začátečnických problémů se SuSE 9.3. Jako první si vezmu na mušku nVidia ovladače a řešení mého problému, instalaci MP3, DivX a DVD přehrávání, přidání nových zdrojů do YAST a autopmatickou aktualizaci programů na nejnovější verze.
Nyní mám na disku pouze FreeDos a SuSE 9.3 v tomto rozložení:
Ubuntu - zadání hesla pro účet root:
sudo passwd root
a stiskneme EnterUbuntu - instalace češtiny
Tiskni
Sdílej: