Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Snazim se v jednom Qt projektu vylepsit system callbacku. Callback v sobe ma pointer na objekt, na kterym se ma provest a nazev funkce, ktera se ma spustit. Pouzivam QMetaObject::invokeMethod a tim padem je to zavisle na MOC a funkce musi byt bud slot nebo Q_INVOKABLE.
Dostal jsem napad, jak se toho zbavit.
Kod je zde
#include <typeinfo> #include <typeindex> class functor { public: template <typename A, typename... Ts> inline functor(A *o, void (A::*f)(Ts... args)) { avec.insert(avec.end(), {typeid(Ts)...}); obj = o; func = reinterpret_cast< void (functor::*)() >(f); } template <typename... Ts> inline void operator()(Ts... args) { std::vector<std::type_index> vec; // argumenty volani vec.insert(vec.end(), {typeid(Ts)...}); if(avec == vec) { void (functor::*f)(Ts ...) = reinterpret_cast<void (functor::*)(Ts ...)>(func); (reinterpret_cast<functor*>(obj)->*f)(args ...); } else qDebug() << "functor invoked with bad arguments"; } private: void (functor::*func)(); void *obj; std::vector<std::type_index> avec; // argumenty callbacku };
Pouziti je jednoduchy, viz priklad. Vyhoda oproti jinym podobnym vecem je v tom, ze kontrola typu argumentu se deje v runtime a tim padem muzou mit vsechny callbacky jeden typ (i kdyz volaji funkce s ruznyma argumentama).
base *t = new base(); functor f(t, &base::torture); // vytvorim callback f(); // zavolam ho
Rad bych od vas dostal nazor, jestli je to dobry napad, nebo neni, a proc (pripadne jestli nekde neumiraji kotatka kdyz delam reinterpret_cast).
Tiskni
Sdílej:
A *o
na *functor
, možná to jen nechápu...
struct { size_t a; size_t b; };
Nejspíš by se i našel způsob, jak během compile-time zjistit, jestli ten member func pointer není větší...
operator ()
, protože tam se to castuje na jiný typ, než který byl uložený, a každý může mít jinak velké member pointery.
#ifndef NDEBUG ... #endif
)
at
je hází úmyslně, neházející verze je operator []
.
GCC má debug verzi STL, která asserty obsahuje.
typeid(void(Ts...))
nebo neco podobneho.
template <typename ReturnT, typename... ParamTs> class Callback { protected: struct Iface { virtual ~Iface() {} virtual ReturnT operator ()(ParamTs... params) = 0; }; template <typename Type> struct Impl : public Iface { using Func = ReturnT (Type::*)(ParamTs...); Impl(Type &obj, Func func) : obj(obj) , func(func) {} virtual ~Impl() {} virtual ReturnT operator ()(ParamTs... params) { return std::forward<ReturnT>(obj.*func(std::forward<ParamTs...>(params))); } Type &obj; Func func; }; Iface& iface() { return *reinterpret_cast<Iface*>(buf); } size_t buf[4]; public: template <typename Type> Callback(Type &obj, typename Impl<Type>::Func func) { // Místo static_assert lze upravit, aby to použilo new static_assert(sizeof(Impl<Type>) <= sizeof(buf), "Buffer not large enough to capture callback"); new (buf) Impl<Type>(obj, func); } ~Callback() { iface().~Iface(); } ReturnT operator ()(ParamTs... params) { return std::forward<ReturnT>(iface()(std::forward<ParamTs...>(params))); } }; Callback callback(t, &Type::getValueForInput); int value = callback(input);
std::forward
na návratové hodnoty je zbytečný, navíc nebude fungovat s void
.
virtual ReturnT operator ()(ParamTs... params)
a virtual ~Impl()
v Impl
by bylo lepší označit override
.
Callback
templatová třída, pak se rovnou může použít std::function
, ne?
operator ()
) by šlo zabalit přes reinterpret_cast, protože není polymorfní (takže je to jen pointer na funkci, kde první parametr je this
), ale nebude to ověřovat typy parametrů.
Ten reinterpret_cast v původní implementaci nebude fungovat, pokud bude castovat z polymorfní třídy na nepolymorfní či obráceně, a nejspíš ani pokud bude mezi různými stromy polymorfních tříd, protože u virtuálních metod je to typicky implementováno jako index do vtable, nikoliv pointer.
class functor { protected: struct iface { virtual ~iface(){}; }; template <typename... Ts> struct args : public iface { virtual void call(Ts...) = 0; }; template <typename A, typename... Ts> struct impl : public args<Ts...> { A* obj; void (A::*func)(Ts...); impl(A* o, void (A::*f)(Ts...)) : obj(o), func(f) {} void call(Ts... args) { (obj->*func)(args...); } }; size_t i[4]; public: template<typename A, typename... Ts> functor(A* o, void (A::*f)(Ts...)) { static_assert(sizeof(impl<A, Ts...>) <= sizeof(i), "Buffer not large enough to capture callback"); new (i) impl<A, Ts...>(o,f); } template<typename... Ts> void operator()(Ts... params) { args<Ts...> *a = dynamic_cast<args<Ts...>*>(reinterpret_cast<iface*>(i)); if(a) a->call(params...); else qDebug() << "bad parameters"; } };