Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
Ultra Ethernet Consortium (UEC), jehož cílem je optimalizace a další vývoj Ethernetu s důrazem na rostoucí síťové požadavky AI a HPC, vydalo specifikaci Ultra Ethernet 1.0 (pdf, YouTube).
Francouzský prezident Emmanuel Macron chce zakázat přístup na sociální sítě pro děti do 15 let. Francie podle něj tento krok udělá sama do několika měsíců, i pokud se na něm neshodnou další státy Evropské unie. Reaguje tak na úterní vraždu vychovatelky, kterou ve východofrancouzském městě Nogent pobodal 14letý mladík. Jednotlivé sociální sítě podle něj mají možnost věk ověřit a vymáhat zákaz pomocí systémů na rozpoznávání tváří.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem zůstává El Capitan od HPE (Cray) s výkonem 1,742 exaFLOPS. Druhý Frontier má výkon 1,353 exaFLOPS. Třetí Aurora má výkon 1,012 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 165 místo. Karolina, GPU partition klesla na 195. místo a Karolina, CPU partition na 421. místo. Další přehledy a statistiky na stránkách projektu.
vojtech.trefny@ubuntu.com
.
Tiskni
Sdílej:
Jinak Ubuntu pravdepodobne taky opustim, nektery jejich rozhodnuti jsou opravdu nepochopitelny (tlacitka vlevo jako na OS X - jakou to ma logiku, co z toho uzivatel bude mit?).Doporučuji Mint/Mate. Cítil jsem to podobně jako ty a na novém Mintu si nemám na co stěžovat. Opravdu, zatím jsem nenarazil na jedinou věc, která by mi nevyhovovala.
trocha antitrolováníPředpona anti je v tomto případě zcela nadbytečná.
Že jsi se toho chytil ty,Rád. Nějak jsem si zvykl na to, že někdy používáš v diskuzích argumenty a ne nadávky :).
i když pro mě bylo důležité čísi původní zbytečné a nelogické odsouzení uživatelské přívětivosti OS XTo nebylo mé dílo, OS X nepoužívám a na jeho ovládání nenadávám.
Mně je to jasný, jsem na tom stejně.To se dá odnaučit :). Vyzkoušeno.Jen se mi díky některým místním občas v diskuzi dělá už automaticky rudo před očima, přestože s nimi daná diskuze vůbec nesouvisí.
Jinak na pivo někdy milerád, tebe jsem neviděl někdy od druháku na VŠ, pokud si dobře pamatuju.No vidíš to :).
zbytečné a nelogické odsouzení uživatelské přívětivosti OS XAbych to upřesnil:
Děláš si prdel? Přečti si znova, co napsalProč bych si měl znovu číst, co napsal. Je to notorický známá citace (zdroj neznámý), kterou zde bývají často diskutéři upozorněni na to, že se dopouštějí argumentu davem. Že na tohle velmi jemné upozornění reaguješ jako zakomplexovaná hysterická děvka, už přece není ani moje chyba, ani chyba davkol :D.
než mě začneš přirovnávat k tomu zakomplexovanému magorovi.Netroufal bych si přirovnávat tě k němu jako osobnost, tak se tak nečil :). Pouze jsem přirovnal tvoji reakci k jeho typické reakci, a to přirovnání sedí jako prdel na hrnec.
Proč bych měl plýtvat argumenty na jeho kecy o miliardách žeroucích hovna? Děláš si prdel? Přečti si znova, co napsal, než mě začneš přirovnávat k tomu zakomplexovanému magorovi.Možná by sis to měl přečíst znova ty. Zdá se mi to, nebo ti unikly ty mouchy?
Neexistuje nic jako nejlepší desktopové prostředí nebo distribuceExistuje nejlepší možné známé řešení pro danou konkrétní osobu a tím už bohužel není ubuntu. Už znám jen pár lidí, kteří na něm zůstali, všichni ostatní se rozprchli někam jinam, často do w7 a Unity na tom mělo většinový podíl.
Neexistuje nic jako nejlepší desktopové prostředí nebo distribuce, tak nerozumím té hromadě řečí okolo, ze všech stran.
To záleží na tom, co se vezme jako měřítko. Troufám si tvrdit, že něco jako GNOME 2 bude aktuálně z hlediska stability asi nejlepší, KDE Plasma Workspace je pravděpodobně zdaleka nejlepší z hlediska konfigurovatelnosti nebo GNOME, myslím, bude mít asi nejpropracovanější přístupnost pro různě postižené.
Canonical vubec nepochopil co maji lidi na ubuntu radi a proc ho pouzivaji+1 Tohle plati i pro Gnome 3. Castecne i KDE 4 (amarok 1 byl skvely, ale dvojka hruzostrasna). Ubuntu bylo nejdriv hodne nadejny, ale najednou zacali delat jednoduse spatny rozhodnuti - scrollbary, otravny notifikace, nechteji prejit na systemd, atd.
To že je asi jediná použitelná distribuce bych netvrdil. Já si stojím za tím (subjektivní názor), že Arch Linux je nejlepší distro ze všech dister, co jsem kdy vyzkoušel (Slackware, Mandrake, (open)suse, debian, ubuntu, LFS + jsem na nějaké zapomněl).
Můžeš to trochu rozvést? Na jakym železe to běželo? Co jsi tam měl spuštěnýho?...
Díky za odpověď. Já si dovolím citovat z The Arch Way:
Arch Linux defines simplicity as without unnecessary additions, modifications, or complications...
To by mohlo vysvětlit (částečně) tu horší odezvu.