Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.
The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Jinak Ubuntu pravdepodobne taky opustim, nektery jejich rozhodnuti jsou opravdu nepochopitelny (tlacitka vlevo jako na OS X - jakou to ma logiku, co z toho uzivatel bude mit?).Doporučuji Mint/Mate. Cítil jsem to podobně jako ty a na novém Mintu si nemám na co stěžovat. Opravdu, zatím jsem nenarazil na jedinou věc, která by mi nevyhovovala.
trocha antitrolováníPředpona anti je v tomto případě zcela nadbytečná.
Že jsi se toho chytil ty,Rád. Nějak jsem si zvykl na to, že někdy používáš v diskuzích argumenty a ne nadávky :).
i když pro mě bylo důležité čísi původní zbytečné a nelogické odsouzení uživatelské přívětivosti OS XTo nebylo mé dílo, OS X nepoužívám a na jeho ovládání nenadávám.
Mně je to jasný, jsem na tom stejně.To se dá odnaučit :). Vyzkoušeno.Jen se mi díky některým místním občas v diskuzi dělá už automaticky rudo před očima, přestože s nimi daná diskuze vůbec nesouvisí.
Jinak na pivo někdy milerád, tebe jsem neviděl někdy od druháku na VŠ, pokud si dobře pamatuju.No vidíš to :).
zbytečné a nelogické odsouzení uživatelské přívětivosti OS XAbych to upřesnil:
Děláš si prdel? Přečti si znova, co napsalProč bych si měl znovu číst, co napsal. Je to notorický známá citace (zdroj neznámý), kterou zde bývají často diskutéři upozorněni na to, že se dopouštějí argumentu davem. Že na tohle velmi jemné upozornění reaguješ jako zakomplexovaná hysterická děvka, už přece není ani moje chyba, ani chyba davkol :D.
než mě začneš přirovnávat k tomu zakomplexovanému magorovi.Netroufal bych si přirovnávat tě k němu jako osobnost, tak se tak nečil :). Pouze jsem přirovnal tvoji reakci k jeho typické reakci, a to přirovnání sedí jako prdel na hrnec.
Proč bych měl plýtvat argumenty na jeho kecy o miliardách žeroucích hovna? Děláš si prdel? Přečti si znova, co napsal, než mě začneš přirovnávat k tomu zakomplexovanému magorovi.Možná by sis to měl přečíst znova ty. Zdá se mi to, nebo ti unikly ty mouchy?
Neexistuje nic jako nejlepší desktopové prostředí nebo distribuceExistuje nejlepší možné známé řešení pro danou konkrétní osobu a tím už bohužel není ubuntu. Už znám jen pár lidí, kteří na něm zůstali, všichni ostatní se rozprchli někam jinam, často do w7 a Unity na tom mělo většinový podíl.
Neexistuje nic jako nejlepší desktopové prostředí nebo distribuce, tak nerozumím té hromadě řečí okolo, ze všech stran.
To záleží na tom, co se vezme jako měřítko. Troufám si tvrdit, že něco jako GNOME 2 bude aktuálně z hlediska stability asi nejlepší, KDE Plasma Workspace je pravděpodobně zdaleka nejlepší z hlediska konfigurovatelnosti nebo GNOME, myslím, bude mít asi nejpropracovanější přístupnost pro různě postižené.
Canonical vubec nepochopil co maji lidi na ubuntu radi a proc ho pouzivaji+1 Tohle plati i pro Gnome 3. Castecne i KDE 4 (amarok 1 byl skvely, ale dvojka hruzostrasna). Ubuntu bylo nejdriv hodne nadejny, ale najednou zacali delat jednoduse spatny rozhodnuti - scrollbary, otravny notifikace, nechteji prejit na systemd, atd.
To že je asi jediná použitelná distribuce bych netvrdil. Já si stojím za tím (subjektivní názor), že Arch Linux je nejlepší distro ze všech dister, co jsem kdy vyzkoušel (Slackware, Mandrake, (open)suse, debian, ubuntu, LFS + jsem na nějaké zapomněl).
Můžeš to trochu rozvést? Na jakym železe to běželo? Co jsi tam měl spuštěnýho?...
Díky za odpověď. Já si dovolím citovat z The Arch Way:
Arch Linux defines simplicity as without unnecessary additions, modifications, or complications...
To by mohlo vysvětlit (částečně) tu horší odezvu.
Tiskni
Sdílej: