Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Děkuji, ten plugin určitě vyzkouším.
Co se defaultního zařízení týká, tak jsem zjistil, že některé aplikace (třeba Audacity aj.) stejně umožňují vybrat výstupní zařízení, takže to nakonec asi nechám, tak jak to je. Stejně většinou spouštím přehrávač z shellu, takže můžu použít ten alias a navíc - když jsem u počítače jediný - spíše dám přednost pustit zvuk do reproduktorů, které jsou připojeny do front výstupu.
Ještě jednou díky za tip.
- Vojta
Díky za pěkný článek
BTW: Lze použít i XEphyr, pomocí patche ho lze rozšířit o volby potřebné pro multiseat, takže lze definovat klávesnici, evdev... Více informací...
Odpověď částečně níže a navíc - ty sloty mají různé rozměry.
- Vojta
Šlo by využít kombinace integrované a samostatné grafické karty? Nebo vložení samostatné grafické karty automaticky vyřazuje tu integrovanou a ta už nejde použít?
Integrovanou kartu nemám, ale někde jsem na Internetu četl, že: automaticky je ta integrovaná vyřazená, ale snad (ale asi ne u všech) lze BIOS a kernel donutit, aby ji neignorovali. Ale jak, to nevím.
V nových počítačích je obvykle víc slotů PCI Express - jeden PCI-E x16 a několik PCI-E x1, jde dát do PCI-E x1 grafickou kartu nebo je nutné si pořídit desku, kde je více PCI-E x16 slotů?
Podle Wikipedie lze jen PCI-E 16x využít pro grafické karty (kvůli výkonu). Ale myslím, že by šla sehnat i deska s více x16 sloty.
- Vojta
Nevím o tom, že by šlo používat integrovanou grafiku společně s dalšími grafickými kartami. Jakmile jsem použil u různých PC grafiku ať AGP, PCI či PCI-Express, tak již nešlo použít integrovanou grafiku. Na druhou stranu pokud se jedná o desktop, tak je lepší se integrovaným grafikám vyhnout.
Nejlevnější řešení je koupit jednu dvouhlavou grafiku a máš po problému
Nejlevnější řešení je koupit jednu dvouhlavou grafiku a máš po problému.No v článku se píše, že to tak úplně bez problému není. A to tvoje řešení pomocí Xephyru má jistě taky svoje mouchy, funguje na tom třeba 3D akcelerace nebo compiz?
Vím, že dotaz nebyl určen mně, ale částečně dokáži odpovědět.
A to tvoje řešení pomocí Xephyru má jistě taky svoje mouchy, funguje na tom třeba 3D akcelerace nebo compiz?
Na Xephyru akcelarace nepojede, ale funguje to s Xgl - to je popsané tady. To je přesně to, co bych rád časem zprovoznil i doma...
No v článku se píše, že to tak úplně bez problému není.
S tím jsem měl problémy, ale třeba josean ho neměl. Vím, že problém je s mapou klávesnice, ale nedokázal jsem zjistit kde.
Pokud by musely být dvě PCI-E x16 karty, tak se to řešení docela prodražuje - kromě karty navíc je nutná i dražší deska a spotřeba bude taky o chlup vyšší (nejspíš i když druhá karta není využívána).
Proto jsem koupil PCI kartu, kterou jsem pořídil v bazaru za pár stovek. Ale byl to asi až pátý bazar... Co se spořeby týče, tak si troufám tvrdit, že jedno PC (byť s grafickou kartou navíc) bude mít menší spotřebu než dvě, kde jedno z nich nemá pevný disk a CD/DVD mechaniku.
Jestli není skoro lepší použít starý počítač třeba s Pentiem 200 MHz (bez disku, cd-rom...) jako síťový terminál, když se k tomu přidají ještě všechny ty drobné komplikace, které popisujete v článku.
Možná ano, ale mně víc vyhovuje mít jen jeden počítač (zabere míň místa). Nevím, jak složité je nastavit síťový terminál, ale u multiseatu je s konfigurací ten problém, že s takovým využitím málokdo (myslím výrobci HW a tvůrci některého SW) počítá a tak se musí vymýšlet různé obezličky apod. Kromě toho, takhle jsou obě sedadla rovnocenná (myslím, že u toho terminálu bych měl k dispozici docela malý výkon), což je v mém případě docela podstatné.
Jednodušší by to možná bylo, ale stejně bych pak musel nastavovat nějaké sdílení dat (a hlavně fyzického prostoru pokoje), což tady elegantně odpadlo. Co se nestandardnosti týče, nazval bych to spíše nezvyklostí, protože se s tím u PC nepočítalo (a během posledních měsíců bych vytuhnutí spočítal na prstech jedné ruky). Problémy jsem popisoval proto, aby až někdo třeba bude chtít udělat něco podobného se nedivil, co všechno se bude řídit podle Murphyho.
Kromě toho, díky tomuhle jsem konečně přešel z Windows na Linux .
Tiskni
Sdílej: