Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Multiseat je způsob, jak umožnit, aby na jednom PC pracovali dva uživatelé najednou - jediné co je potřeba je další monitor, klávesnice a myš. (A také spousta volného času pro konfigurování.) Mně se to kupodivu podařilo a tady je můj návod.
Ještě upozornění (a prosba) na začátek: nejsem odborník a proto mě, prosím, za nepřesnosti
nekamenujte. A pokud se vám multiseat rozchodit nepodaří, je docela možné, že s vaší HW sestavou
to třeba v současnosti ani nejde. Rozhodně to není můj problém a nenesu za to žádnou odpovědnost -
všechny pokusy (jinak se asi konfigurace mutliseatu nazvat nedá) provádíte na vlastní nebezpečí
(soubory v adresáři /etc/
jsou velmi nebezpečné hračky).
Pokud víte, co znamená multiseat, můžete tuhle sekci s klidem přeskočit...
Multiseat (někdy též multiterminal) je pojmenování konfigurace, kdy je k PC připojeno více sad klávesnice-myš-obrazovka, které umožňují souběžnou práci více uživatelů. Zdůraznil bych, že se jedná o (fyzicky) jeden počítač - ne o více počítačů zesíťovaných dohromady. Jde tedy o ideální řešení pokud potřebujeme ušetřit za počítač a nehodláme na něm provozovat náročné operace: tomu vyhovuje asi drtivá většina kanceláří a domácích počítačů.
Vzhledem k tomu, že dnešní PC nebyly navrženy jako stroje pro více uživatelů, může být nastavení multiseatu docela oříškem. Na druhou stranu, původní Unix byl navržen jako víceuživatelský systém, který běžel na sálových počítačích, ke kterým byla připojena řada terminálů - klávesnice a obrazovka. Z tohoto pohledu se tedy vlastně multiseatem vracíme ke kořenům Unixu a problém by to tedy být neměl. Jenže dnes pro PC chybí hardwarové ekvivalenty terminálů - u multiseatu je tedy nahradíme další grafickou kartou a klávesnicí.
Myslím, že důvody, proč preferovat multiseat před dvěma počítači asi nemá cenu dále rozepisovat - ušetříme si nastavování sdílení dat a (především) ušetříme za další počítač a úspora elekrické energie taky nemusí být zanedbatelná.
Ještě jedna věc - zde uvažuji pouze multiseat (resp. můj případ - tj. multiseat pro dva), na kterém poběží X a do klasické textové konzole přepínat nelze (podobnou věc - tedy možnost přepnutí jen jednoho „sedadla“ do textového režimu - jsem nikde na Internetu nenašel - jestli někdo víte - ozvěte se...).
„Můj“ multiseat běží na Fedoře 6, kartách ATI/Radeon a SiS, klávesnice a myš jsou připojeny přes PS/2 rozhraní (druhá sada přes adaptér PS/2→USB).
Prvním problémem je již připojení dalšího monitoru. Samozřejmě - dnešní karty poskytují 2 výstupy a není problém nastavit tzv. dualhead display. Ale pokud chceme umožnit práci 2 uživatelům, zřejmě pro ně budeme muset spustit dva X servery (ať už skutečné nebo nějaký nested - jako Xnest či Xephyr - druh). A to je právě problém - pokud spustíme skutečný X server (dále je X server), tak si pro sebe „zabere“ celou kartu a další server k ní nepustí. Pokud ale chceme využít např. Xnest nebo Xephyr, tak ty si pro změnu nedokážou pro sebe zabrat jedno konkrétní (vstupní) zařízení - čili si kradou události přicházející z klávesnice a myši. A jaká jsou tedy řešení?
Jednoduché řešení - když X server „obsadí“ celou kartu, tak přidáme další a je vyřešeno. To je bohužel
omyl (alespoň v mém případě byl). Důvodů je hned několik - takže postupně. Za prvé - problém pro měl byl
už jen sehnat tu další grafickou kartu, protože musela být do PCI slotu a ty už se příliš nevyrábějí (pokud
pominu profesionální graf. karty, které stály skoro tolik, co celý počítač).
Pokud ale kartu seženeme, nastává další
problém - pokud jsem to správně pochopil, tak obě karty budou používat stejná přerušení, tak může např.
příkaz pro reset karty (který X server může vyslat při svém ukončení) mohou zachytit obě dvě a místo aby se
jeden uživatel odhlásil (a druhý dále pracoval), tak spadnou oba dva servery (to se mi dařilo především na
začátku mých pokusů a vyústilo to vždy v to, že jedna z karet přestala úplně odpovídat a zbývalo
jen počítač resetovat). Tomuto problému lze předejít
zákazem resetu X serveru při odhlášení, což ale může občas vést k tomu, že se některé aplikace (běžící na
pozadí) neukončí a uživatel se pak nebude moci znovu přihlásit (a nebo někdo nebude moci využívat některé
ze zařízení). Kromě toho, pokud X zatuhnou, tak použitím C-M-Backspace opět riskujeme shození obou serverů.
Při využití nested serverů lze pro směrování událostí z klávesnice a myši buď přímo zasáhnout do zdrojových kódů (takhle např. funguje řešení popsané na Wikipedii, ale to se mi rozchodit nepodařilo - tedy... vše naběhlo, ale klávesnice byla posunutá o 1 klávesu doleva a např. mezerník byl CapsLock atp.) nebo využít jakýsi server, který bude události předávat jako XEvents (mám na mysli XevdevServer - pokud budu mít čas, tak snad vyzkouším i tohle řešení (a napíšu jak jsem dopadl), protože mi začíná dost vadit, že na 1 sedadle je menší rozlišení, protože ta karta víc neutáhne).
Zde popíši řešení, které v současnosti mám nastavené doma a které celkem funguje. Pokud si také hodláte postavit multiseat, mějte, prosím, na paměti, že ne vše půjde použít rovnou a budete muset i trochu experimentovat.
Jediné soubory, které je nutné měnit jsou /etc/X11/xorg.conf
(nastavení X jako takových) a
/etc/gdm/gdm.conf
(nastavení správce přihlášení).
ServerLayout
Nejdříve musíme pro každé sedadlo vytvořit sekci ServerLayout
, která (opět zdůrazňuji - tohle
je moje nastavení, možná budete muset něco změnit) vypadá takhle:
Section "ServerLayout" Identifier "Seat1"tímto jménem se budeme odvolávat na nastavení při spouštění X serveru s parametrem
-layout
Screen "Screen1" InputDevice "Mouse1" "CorePointer" InputDevice "Keyboard1" "CoreKeyboard"přiřadí obrazovku, klávesnici a myš
Option "SingleCard" Option "IsolateDevice" "PCI:05:01:0"nařídí X serveru, aby pracoval jen s kartou na dané adrese a nepokušel se ovládat jiné
Option "BlankTime" "10" Option "StandByTime" "0" Option "SuspendTime" "0" Option "OffTime" "0"tohle jsem musel přidat, protože jsem občas měl problémy s PCI graf. kartou poté, co se monitor přepnul do úsporného režimu (nevím čím to je, ale experimentálně jsem ověřil, že tohle nastavení to vyřeší)
EndSectionco se týče adresy karty, tu zjistíme z výstupu příkazu
lspci
:
$lspci | grep VGA 01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc R430 [Radeon X800 XL] (PCIe) 05:01.0 VGA ...: Silicon Integrated Systems [SiS] 86C326 5598/6326 (rev 0b)Obdobným způsobem vytvoříme i sekce pro ostatní místa. Kromě toho jsem ještě přidal sekci pojmenovanou
SeatDummy
, která nemá přiřazenou žádnou klávesnici ani myši a pouze
jakousi virtuální grafickou kartu a kde X server běží na pozadí (opět experimentálně: systém byl pak
stabilnější).
Module
V další části souboru jsou pak načteny příslušné moduly:
Section "Module" Load "extmod" Load "dbe" Load "vbe" Load "record" Load "glx" Load "xtrap" Load "dri" Load "evdev" Load "evdev" Load "evdev" Load "evdev" EndSection
Zde nejsou oproti normálnímu nastavení žádné velké změny - tedy kromě vícenásobného
načítání modulu evdev
- nevím proč, ale takhle to prostě funguje líp
(a nejsem
jediný), než
když by byl načten pouze 1×.
InputDevice
Teď je nutné přiřadit události jednotlivým serverům. V xorg.conf
můžeme určit,
z kterého souboru má které vstupní zařízení získávat události. Takže musíme zjistit, který
/dev/input/eventX
patří kterému zařízení. To můžeme zkusit buď experimentálně
(cat eventX
a mačkat klávesy nebo hýbat myší) a nebo projít soubor
/proc/bus/input/devices
, kde o každé klávesnici/myši je záznam podobný tomuto:
I: Bus=0011 Vendor=0002 Product=0005 Version=0000 N: Name="ImPS/2 Generic Wheel Mouse" P: Phys=isa0060/serio1/input0 S: Sysfs=/class/input/input1 H: Handlers=mouse0 event1 B: EV=7 B: KEY=70000 0 0 0 0 0 0 0 0 B: REL=103Důležité jsou položky
Handlers
, které udávají čísla výše zmíněných
eventX
. Také si povšimněte položky Phys
, která udává fyzickou adresu
zařízení.
A teď problém: tato čísla se mohou během jednotlivých
startů systému měnit! A také se mění. Jenomže ... vzhledem k tomu, že když jsem multiseat stavěl,
tak se na mé verzi kernelu čísla neměnila, nijak jsem to neřešil - bohužel s aktualizací kernelu
bych přišel o tuto stálost a tak jsem se zatím rozhodl ponechat kernel starší (kromě toho se chystám
přestavět si multiseat, aby mi běhal jen na 1 kartě, kde už s tímto počítám) a čísla jsem napsal „natvrdo“
přímo do souboru. Řešení pochopitelně existuje - buď generovat část xorg.conf
za běhu nebo
vytvářet symlinky po startu systému. Zařízení lze totiž jednoznačně (pokud jsou zapojena do stejných portů)
identifikovat pomocí Phys
adresy.
Pokud má někdo zájem, tak následující příkazy zjistí číslo eventu podle fyzické adresy (pouze
předpokládají, že ve výpisu je Phys
před Handlers
a za každou sekcí je prázdný řádek):
sed -n '/Phys='`echo "$PHYS" | \ sed 's#/#\\\\/#g'`'/,/^$/{s#.*Handlers.*\(event[0-9]*\).*#\1#p}' \ <devicesale nezaručuji, že tohle je to nejlepší řešení - zatím nemám novou konfiguraci ani pomocné skripty úplně hotové.
A takhle vypadají příslušné sekce (od těch z obyčejného nastavení se příliš neliší):
Section "InputDevice" Identifier "Keyboard0" Driver "evdev" Option "Device" "/dev/input/event0" Option "XkbLayout" "cz,us" Option "XkbOptions" "grp:shifts_toggle,grp_led:scroll" EndSection Section "InputDevice" Identifier "Mouse0" Driver "mouse" Option "Protocol" "auto" Option "Device" "/dev/input/mouse0" Option "ZAxisMapping" "4 5 6 7" EndSection
Device
A takhle vypadá nastavení pro grafickou kartu:
Section "Device" Identifier "Card1" Driver "sis" VendorName "Silicon Integrated Systems [SiS]" BoardName "86C326 5598/6326" BusID "PCI:5:1:0" #Option "DynamicClocks" "Off" #Option "NoInt10" "Yes" #Option "InitPrimary" "true" #Option "RestoreBySetMode" "no" #Option "NoLogo" #Option "NoDRI" #Option "NoVBE" EndSection
Zakomentované položky jsem zde ponechal naschvál - podle různých příspěvků na Internetu
někdy pomůže některou z nich odkomentovat (např. první čtyři mohou vyřešit situaci okolo sdílení
některých přerušení atd.). A BusID
je výše zmiňované číslo získané příkazem
lspci
.
Myslím, že další sekce (tj. nastavující monitor (monitor
a obrazovku
(Screen
)) již není nutné podrobněji rozepisovat, protože se neliší od
klasického nastavení. Jen uvádím část, ve které se vytvoří další grafické karta pro třetí
X server (ten není používán, ale jeho běh v pozadí má pozitivní vliv na stabilitu):
Section "Device" Identifier "CardDummy" Driver "dummy" VideoRam 75 EndSection Section "Screen" Identifier "ScreenDummy" Device "CardDummy" Monitor "Generic Monitor" DefaultDepth 8 SubSection "Display" Modes "320x240" EndSubSection EndSection
Když jsem začal multiseat nastavovat, tak jsem v dobré víře podle návodu z Internetu
přepsal xorg.conf
a nastavil GDM, aby spouštěl rovnou 2 X servery. Naivně jsem
se domníval, že vše poběží hned. Pochopitelně neběželo - laděním jsem potom strávil několik
desítek hodin (pokud počítám i hledání na Internetu atp.). Teprve po několik hodinách (a mnoha
restartech) mě došlo, že není to pravé vše konfigurovat naráz...
Pro začátek je tedy nejlepší spouštět X servery ručně a navíc ještě spustit něco jako
sleep 60; killall X; sleep 2; killall -9 Xpro případ problémů. A pak spustit oba X servery: nesmíme zapomenout zařídit, aby se servery spustily na stejné konzoli (
-sharevts
) a aby
používaly správný -layout
(a možná budete chtít zadat alternativní umístění
konfiguračního souboru volbou -config
):
X -layout seat0 vt07 & X -sharevts -layout seat1 vt07 &Pokud to bude padat, zkuste spustit ještě ten třetí - pomocný server:
X -layout SeatDummy vt07Pak ovšem oběma „skutečným“ X serverům přidejte volbu
-sharevts
.
Divil jsem se, proč další server zlepší stabilitu, ale pravděpodobně (podle různých diskuzí atd.)
jde o to, že takhle mají oba dva servery nastavené sdílení konzole a při pádu jednoho má
ten druhý stále s kým konzoli sdílet.
A pak ještě spustit na každém nějaký ten xterm nebo něco podobného a vyzkoušet, jestli klávesnici a myši skutečně fungují (ještě jedna historka ze života: při jednom nastavení myš chvíli normálně reagovala a pak se z ničeho nic odporoučela - tedy naštěstí jenom její kurzor - do levého horního rohu, kam se tvrdošíjně vracela po jakémkoliv přesunutí jinam).
Pokud teď něco nefunguje, tak je pravděpodobně na vině nastavení v xorg.conf
.
Mezi najčastější možnosti patří ovladače grafických karet nebo vstupních zařízení. A nebo nastavení
vstupních zařízení (nejspíše položky Option
). A nebo je to něco jiného .
A až tohle bude fungovat, tak zkuste spustit i nějakého spráce oken (já jsem používal rychle startující OpenBox) a chvíli v systému pracovat (nejlépe aby někdo pracoval i na dalším místě). Pokud systém takhle vydrží chvíli běžet, možná máte vyhráno (mě se občas stávalo, že systém znenadání vytuhl třeba po 5 minutách, ale z logů jsem ne vždy vyčetl proč). Pak už zbývá jen nakonfigurovat správce přihlášení.
Tohle je asi nejjednodušší část celého procesu - prostě nastavíme, že se má spouštět více X serverů
a je hotovo (jde o soubor gdm.conf
nebo custom.conf
):
[servers] 0=Dummy 2=Standard0 1=Standard1 [server-Dummy] name=Dummy handled=false command=/usr/bin/X -layout SeatDummy vt07 -noreset [server-Standard0] name=Seat0 command=/usr/bin/X0 -sharevts -layout seat0 -novtswitch -noreset vt07 flexible=false [server-Standard1] name=Seat1 command=/usr/bin/X1 -sharevts -layout seat1 -novtswitch -noreset vt07 flexible=false
X0
a X1
jsou jen symlinky na X
a parametr -noreset
zakáže
restart X serveru. To je ostatně podmíněno i přidáním řádků
[daemon] AlwaysRestartServer=false(proč je s restartováním X problém, jsem psal na začátku).
A teď by vše mělo fungovat jak má... (tedy snad).
Protože v počítači mám jednu zvukovou kartu 5.1, napadlo mě, jestli by nějak nešlo zařídit, aby jeden uživatel mohl posílat zvuk do předních a druhý do zadních reproduktorů (tedy spíše připojených sluchátek). S Alsou to naštěstí není problém - jediný problém je ten, že je to nutné explicitně určit při každém spuštění přehrávače - pro mplayer vypadá řádek nějak takhle:
mplayer -ao alsa:device=frontx -softvol(bez softwarového regulování hlasitosti totiž dokážu hlasitost regulovat pouze pomocí Master volume, takže měním hlasitost i druhému uživateli). A takhle vypadá
/etc/alsa/multiseat.alsa.conf
(vkládaný do
alsa.conf
) - oproti ukázkovému řešení jsem přidal nastavení práv, aby různí uživatelé
mohli používat stejné zařízení:
pcm.dshare { type dmix ipc_key 2048 ipc_key_add_uid false ipc_perm 0666 slave { pcm "hw:0" rate 44100 period_time 0 period_size 1024 buffer_size 8192 channels 4 } bindings { 0 0 1 1 2 2 3 3 } } pcm.frontx { type plug slave { pcm "dshare" channels 4 } ttable.0.0 1 ttable.1.1 1 } pcm.rearx { type plug slave { pcm "dshare" channels 4 } ttable.0.2 1 ttable.1.3 1 }
Rád bych nějak nastavil zvuk - aby všechny aplikace přesměrovávaly zvuk do správných výstupů - většinou sice přehrávám pomocí mplayeru, ale stejně bych to rád nějak nastavil. Řekl bych, že to nějak půjde, ale asi to nebude úplně jednoduché, protože většina návodů na tohle obvykle nepočítá s tím, že by ke stejnému zařízení (myslím tu zvukovku) přistupovali různí uživatelé. Snad časem...
Další problém je s klávesnicí - u té, která je připojená přes PS/2→USB adaptér, nefungují
multimediální tlačítka
(na to jsem se ptal už kdysi, i potom
jsem zkoušel různé věci: jak hraní s rozložením klávesy, tak i změny v xorg.conf
, ale
nic).
Rád bych taky nějak nastavil připojování flash disků a podobných zařízení. Ne že by to byl doma nějaký problém, ale z principu bych rád udělal, aby: když někdo připojí USB zařízení do určitého USB portu (příslušející některému ze sedadel), aby se automaticky připojil a získal práva uživatele, který je tam přihlášen. Zatím se mi to podařilo nastavit tak, že kdo dřív přijde, ten dřív mele.
Taky bych rád zprovoznil výstup na televizi, ale o to jsem se zatím moc nepokoušel a nemá to nejvyšší prioritu.
Neprováděl jsem žádná neměření a protože mám docela silný stroj (dvoujádro), tak v podstatě není znát, že počítač využívá víc lidí. Jediný případ, kdy to je znát, je při přihlašování někoho dalšího - to je jediný moment, kdy počítač na pár chvil jakoby „vytuhne“. Dalším případem je pochopitelně překodovávání nějakého videa. Vzhledem k tomu, že tím je ale vytíženo jen jedno jádro, tak to není až zas takový problém. Tipoval bych, že multiseatově upravené PC určené pro kancelářskou práci může běžet na mnohem výkonově horším železe i pro více uživatelů.
A to je konec - pokud budete taky zkoušet vytvořit multiseat (přeji hodně zdaru) nebo ho již máte, napište, jaké jste vy měli problémy či úspěchy.
A to je vše. Howgh. Vlastně ne - ještě nějaké odkazy:
Tiskni
Sdílej:
Děkuji, ten plugin určitě vyzkouším.
Co se defaultního zařízení týká, tak jsem zjistil, že některé aplikace (třeba Audacity aj.) stejně umožňují vybrat výstupní zařízení, takže to nakonec asi nechám, tak jak to je. Stejně většinou spouštím přehrávač z shellu, takže můžu použít ten alias a navíc - když jsem u počítače jediný - spíše dám přednost pustit zvuk do reproduktorů, které jsou připojeny do front výstupu.
Ještě jednou díky za tip.
- Vojta
Díky za pěkný článek
BTW: Lze použít i XEphyr, pomocí patche ho lze rozšířit o volby potřebné pro multiseat, takže lze definovat klávesnici, evdev... Více informací...
Odpověď částečně níže a navíc - ty sloty mají různé rozměry.
- Vojta
Šlo by využít kombinace integrované a samostatné grafické karty? Nebo vložení samostatné grafické karty automaticky vyřazuje tu integrovanou a ta už nejde použít?
Integrovanou kartu nemám, ale někde jsem na Internetu četl, že: automaticky je ta integrovaná vyřazená, ale snad (ale asi ne u všech) lze BIOS a kernel donutit, aby ji neignorovali. Ale jak, to nevím.
V nových počítačích je obvykle víc slotů PCI Express - jeden PCI-E x16 a několik PCI-E x1, jde dát do PCI-E x1 grafickou kartu nebo je nutné si pořídit desku, kde je více PCI-E x16 slotů?
Podle Wikipedie lze jen PCI-E 16x využít pro grafické karty (kvůli výkonu). Ale myslím, že by šla sehnat i deska s více x16 sloty.
- Vojta
Nevím o tom, že by šlo používat integrovanou grafiku společně s dalšími grafickými kartami. Jakmile jsem použil u různých PC grafiku ať AGP, PCI či PCI-Express, tak již nešlo použít integrovanou grafiku. Na druhou stranu pokud se jedná o desktop, tak je lepší se integrovaným grafikám vyhnout.
Nejlevnější řešení je koupit jednu dvouhlavou grafiku a máš po problému
Nejlevnější řešení je koupit jednu dvouhlavou grafiku a máš po problému.No v článku se píše, že to tak úplně bez problému není. A to tvoje řešení pomocí Xephyru má jistě taky svoje mouchy, funguje na tom třeba 3D akcelerace nebo compiz?
Vím, že dotaz nebyl určen mně, ale částečně dokáži odpovědět.
A to tvoje řešení pomocí Xephyru má jistě taky svoje mouchy, funguje na tom třeba 3D akcelerace nebo compiz?
Na Xephyru akcelarace nepojede, ale funguje to s Xgl - to je popsané tady. To je přesně to, co bych rád časem zprovoznil i doma...
No v článku se píše, že to tak úplně bez problému není.
S tím jsem měl problémy, ale třeba josean ho neměl. Vím, že problém je s mapou klávesnice, ale nedokázal jsem zjistit kde.
Pokud by musely být dvě PCI-E x16 karty, tak se to řešení docela prodražuje - kromě karty navíc je nutná i dražší deska a spotřeba bude taky o chlup vyšší (nejspíš i když druhá karta není využívána).
Proto jsem koupil PCI kartu, kterou jsem pořídil v bazaru za pár stovek. Ale byl to asi až pátý bazar... Co se spořeby týče, tak si troufám tvrdit, že jedno PC (byť s grafickou kartou navíc) bude mít menší spotřebu než dvě, kde jedno z nich nemá pevný disk a CD/DVD mechaniku.
Jestli není skoro lepší použít starý počítač třeba s Pentiem 200 MHz (bez disku, cd-rom...) jako síťový terminál, když se k tomu přidají ještě všechny ty drobné komplikace, které popisujete v článku.
Možná ano, ale mně víc vyhovuje mít jen jeden počítač (zabere míň místa). Nevím, jak složité je nastavit síťový terminál, ale u multiseatu je s konfigurací ten problém, že s takovým využitím málokdo (myslím výrobci HW a tvůrci některého SW) počítá a tak se musí vymýšlet různé obezličky apod. Kromě toho, takhle jsou obě sedadla rovnocenná (myslím, že u toho terminálu bych měl k dispozici docela malý výkon), což je v mém případě docela podstatné.
Jednodušší by to možná bylo, ale stejně bych pak musel nastavovat nějaké sdílení dat (a hlavně fyzického prostoru pokoje), což tady elegantně odpadlo. Co se nestandardnosti týče, nazval bych to spíše nezvyklostí, protože se s tím u PC nepočítalo (a během posledních měsíců bych vytuhnutí spočítal na prstech jedné ruky). Problémy jsem popisoval proto, aby až někdo třeba bude chtít udělat něco podobného se nedivil, co všechno se bude řídit podle Murphyho.
Kromě toho, díky tomuhle jsem konečně přešel z Windows na Linux .