Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Na GO jsme byli o prazdninach pred prvakem s budouci tridou takyNo ja taky chodim na gympl. Ale tehdy jsme byli vsichni slusny decka a na zadny cigarety a chlast si nepamatuju (mozna to bylo tim, ze to byl gympl a tam chodej rozumnejsi lidi
)..
Pij s kamarádama při nějaký zábavný činnosti, pij při oslavě, pij klidně i na smutek, ale pít "jen tak" je bezcenný.
Bych si dovolil i tady poradit opatrnost. Znal jsem příliš mnoho lidí, kteří začali z těhle (na smutek, na výkon, pro radost...) důvodů pít a konec byl velmi neblahý. Dva z nich už nežijí -- uchlastali se. Zbytek posedává po nádražních bufetech. A to se tam prochlastali z horních pater společnosti.
Nevím čím to je,ale poslední dobou jsem začal zjišťovat, že nepiju proto, abych se cítil líp, nebo že by mi to chutnalo. Spíš piju proto, že se to ode mě očekává. Když řeknu, že nepiju, tak se všichni začnou smát, že si dělám srandu.Prosim nechce se ti precist si tyhle tve vety a pak mi napsat, co si myslis o svem sebevedomi, o tom jak si veris?
něco bych chtěl napsat ... Je pravda, že i já se dost často směju, když mi říkáš, že jsi na průmyslováckým plese skoro nechlastal ... navíc - vzhledem k tvým prázdninovým blogpostům to není zase tak moc od věci, ale kvůli tomuhle zápisku vidím, že to bude asi trošku jiný, než u zbytku těch hovad, co se po gymplu potulujou. Takže ti snad jenom přeju, abysis uvědomil, jaká je blbost chlastat, když nemusíš a navíc víš, jak skončil tvůj taťka - mě do toho samozřejmě nic není, ale myslím, že máš na víc, právě kvůli tomu, co jsi napsal. Takže go, kozzi, go :)
Good luck,
Tiskni
Sdílej: