Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Omlouvám se za chyby, ale ve stavu v kterém to píši jsem rád, že tu klávesnici vůbec vidím.Veselejší než ony chyby – jakkoli jsou hrozné – je naštěstí obsah, i když ke konci už text působí dost unaveně. Na kontrolu doporučuju aspell, je to lepší než nic.
Prosil bych opravit překlepy. A můj příspěvek ke korektuře: (na konci) ve ale ve stavu v kterém to píši jsem rád bych napsal čárky pro oddělení vedlejší věty. Tedy ... ale ve stavu, v kterém to píši, jsem rád ...
Příběh to neni špatnej, ale...
Pravopis, překlepy, podivnosti...
... že mě potřebuje tak na nejvíš půl hodinky ...
No potřeboval bych zhrabat kousek louky...
Asi za půl hodiny přijeli mí dva strejdové a dvy známí s vlečkou.
...co jsem v sobš měl...
Co kdyby jsme zašli na kofolu...
a tak se mě zeptalim jestli dáme ještě jedno
...jsme jeli traktorem pod pilnici, kde jsme měli eno zbalíkovat...
že se odpojila hřídel a urvali se na ní čepy
...který tomu rozímí...
...který jím stím pomůže...
...jenže já chtěl jít pěžky...
vypadají sklesle, jelikož plchta, kterou
Zachvíli přišel další kamarád...
ale o tom se taky dozvídety někdy příště
A Tak pro nej skočil.
...když se kámoš snažil ubalit špaka nejak mu to nešlo
takze nám to mov neřeklo // Neřeklo? To sem v tomhle spojení ještě neslyšel No co, jiný kraj, jiný mrav...
A ještě je tam toho určitě plno (další chyby, čárky), ale nemám náladu to hledat... Jedu se koupat.
Tiskni
Sdílej: