Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
irb(main):006:0> puts 'čečensko' čečensko => nil irb(main):007:0> puts 'čečensko'.length 10 => nil... a jak je to s tou jcode?
irb(main):001:0> require 'jcode' => true irb(main):011:0> $KCODE='u' => "u" irb(main):013:0> puts 'čečensko'.jlength 8 => nilJinak ja prave pisu projektik v Ruby on Rails, taky parada, na weby nevim o nicem lepsim. Jo a to unicode - v nejblizsi dobe snad uz konecne bude (v Ruby 1.9.x). Navic Ruby 2.0 ma byt totalni bomba, pobezi to ve virtualni masine a ma to bejt brutalne rychly. Jiz dnes Ruby beha naprosto paradne rychle, ale i tak se mluvi o 2 - 20tinasobnem zrychleni. Tesim se :) BTW s Ruby klidne rad helpnu, aspon v ramci svych moznosti ... :)
Jinak ja prave pisu projektik v Ruby on Rails, taky parada, na weby nevim o nicem lepsim.Ja jsem RoR nezkousel, ale jako webpythonistu by me zajimalo, s cim jsi RoR porovnaval (nechci slyset PHP
${}
bych obcas prskal...ale jinak nedam dopustit), ale lepsi uz zavedena J/PSP syntaxe, nez vymyslet kolo a nosit drivi do lesa.
Jinak ja prave pisu projektik v Ruby on Rails, taky parada, na weby nevim o nicem lepsim.K RoR se taky možná brzo dostanu, jsem zvědavý, jestli k tomu kromě tisíce a jednoho návodu Jak sobě zprasiti blog v deseti minutách a nechat se přitom vykouřit šestnáctiletou modelkou
Jiz dnes Ruby beha naprosto paradne rychle, ale i tak se mluvi o 2 - 20tinasobnem zrychleni. Tesim se :)Asi žiju na jiné planetě, ale aktuální implementace Ruby ho řadí jako jeden z nejpomalejších vůbec. Ani YARV na kterém má oficiálně běžet verze 2.0 ho moc neurychlí. Výrazně pomalejší než Python, ale dokonce i než Perl. O Javě ani nemluvě.
Škoda. Ruby je rozhodně pěkný jazyk s konzistentním návrhem, ale tímhle se diskvalifikuje pro spoustu nasazení, kde na rychlosti záleží.
$ ./pokus.py UnicodeDecodeError: 'utf8' codec can't decode byte 0xe9 in position 0: unexpected end of data $ ./pokus.rb ./pokus.rb:5:in `require': no such file to load -- Qt4 (LoadError) from ./pokus.rb:5
elif self.typDreva.currentText() == u'borovice - kůra': p0 = 2.5017e-01 p1 = 1.9147e-03 p2 = 1.7866e+00 pecko = [p0, p1, p2] return pecko elif ....oproti ulozeni do nejake struktury:
PECKA = { u'borovice - kůra' : ( 2.5017e-01, 1.9147e-03, 1.7866e+00 ), u'' : ...., }a volani:
typDrevaList = PECKA.keys() ... return PECKA[self.typDreva.currentText()]kdyz uz chces porovnavat dva jazyky, chtelo by to alespon respektovat styl programovani v danem jazyku... takoveto srovnani nema zadny smysl - neobsahuje temer zadnou logiku (a ta co tam je je implementovana prinejlepsim pochybne) a tak nakonec porovnavas pouze zapis Qt v pythonu a ruby, ktery se prekvapive lisi pouze v detailech a rozdily mezi ptyhonem a ruby tam prilis nepredvedes... a to nemluvim o konstrukcich typu:
str(' m3')
, int(round(...))
nebo str(u' ')
, skutecne by to chtelo si neco o pythonu precist (o ruby nic nevim, do toho se poustet nebudu) predtim nez se pokusim o jakekoliv srovnani...
netvrdim, ze to nemas delat, ale presentovat tohle jako seriozni srovnani muze dopadnout tak, ze to tak nekdo vezme a na zaklade toho si udela obrazek o pythonu ci ruby a ten bude naprosto spatny...
Tiskni
Sdílej: