Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
irb(main):006:0> puts 'čečensko' čečensko => nil irb(main):007:0> puts 'čečensko'.length 10 => nil... a jak je to s tou jcode?
irb(main):001:0> require 'jcode' => true irb(main):011:0> $KCODE='u' => "u" irb(main):013:0> puts 'čečensko'.jlength 8 => nilJinak ja prave pisu projektik v Ruby on Rails, taky parada, na weby nevim o nicem lepsim. Jo a to unicode - v nejblizsi dobe snad uz konecne bude (v Ruby 1.9.x). Navic Ruby 2.0 ma byt totalni bomba, pobezi to ve virtualni masine a ma to bejt brutalne rychly. Jiz dnes Ruby beha naprosto paradne rychle, ale i tak se mluvi o 2 - 20tinasobnem zrychleni. Tesim se :) BTW s Ruby klidne rad helpnu, aspon v ramci svych moznosti ... :)
Jinak ja prave pisu projektik v Ruby on Rails, taky parada, na weby nevim o nicem lepsim.Ja jsem RoR nezkousel, ale jako webpythonistu by me zajimalo, s cim jsi RoR porovnaval (nechci slyset PHP
${}
bych obcas prskal...ale jinak nedam dopustit), ale lepsi uz zavedena J/PSP syntaxe, nez vymyslet kolo a nosit drivi do lesa.
Jinak ja prave pisu projektik v Ruby on Rails, taky parada, na weby nevim o nicem lepsim.K RoR se taky možná brzo dostanu, jsem zvědavý, jestli k tomu kromě tisíce a jednoho návodu Jak sobě zprasiti blog v deseti minutách a nechat se přitom vykouřit šestnáctiletou modelkou
Jiz dnes Ruby beha naprosto paradne rychle, ale i tak se mluvi o 2 - 20tinasobnem zrychleni. Tesim se :)Asi žiju na jiné planetě, ale aktuální implementace Ruby ho řadí jako jeden z nejpomalejších vůbec. Ani YARV na kterém má oficiálně běžet verze 2.0 ho moc neurychlí. Výrazně pomalejší než Python, ale dokonce i než Perl. O Javě ani nemluvě.
Škoda. Ruby je rozhodně pěkný jazyk s konzistentním návrhem, ale tímhle se diskvalifikuje pro spoustu nasazení, kde na rychlosti záleží.
$ ./pokus.py UnicodeDecodeError: 'utf8' codec can't decode byte 0xe9 in position 0: unexpected end of data $ ./pokus.rb ./pokus.rb:5:in `require': no such file to load -- Qt4 (LoadError) from ./pokus.rb:5
elif self.typDreva.currentText() == u'borovice - kůra': p0 = 2.5017e-01 p1 = 1.9147e-03 p2 = 1.7866e+00 pecko = [p0, p1, p2] return pecko elif ....oproti ulozeni do nejake struktury:
PECKA = { u'borovice - kůra' : ( 2.5017e-01, 1.9147e-03, 1.7866e+00 ), u'' : ...., }a volani:
typDrevaList = PECKA.keys() ... return PECKA[self.typDreva.currentText()]kdyz uz chces porovnavat dva jazyky, chtelo by to alespon respektovat styl programovani v danem jazyku... takoveto srovnani nema zadny smysl - neobsahuje temer zadnou logiku (a ta co tam je je implementovana prinejlepsim pochybne) a tak nakonec porovnavas pouze zapis Qt v pythonu a ruby, ktery se prekvapive lisi pouze v detailech a rozdily mezi ptyhonem a ruby tam prilis nepredvedes... a to nemluvim o konstrukcich typu:
str(' m3')
, int(round(...))
nebo str(u' ')
, skutecne by to chtelo si neco o pythonu precist (o ruby nic nevim, do toho se poustet nebudu) predtim nez se pokusim o jakekoliv srovnani...
netvrdim, ze to nemas delat, ale presentovat tohle jako seriozni srovnani muze dopadnout tak, ze to tak nekdo vezme a na zaklade toho si udela obrazek o pythonu ci ruby a ten bude naprosto spatny...
Tiskni
Sdílej: