Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Když jsem si četl zdejší zápisek v blogu o tom, jak rozchodit bulánky, tak mi to nedalo a musel jsem to vyzkoušet. První pokus nedopadl dobře, asi to bylo špatnou verzí wine, takže jsem si upravil PKGBUILD a vytvořil si balíček s nejnovjejší verzí wine. Potom dle blogu udělal pár úprav a hle vše fungovalo. Po chvíli hraní za mnou přišel brácha, který si před pár dny zlomil nadvakrát klíční kost, že už ho nebaví hrát Counter-strike na tom starým křápu, a ať ho nahraju na můj kompl, a jestli to nepujde, tak ať se s linuxem rozloučím .
Jelikož vypadal naštvaně, tak mi to nedalo a zkusil jsem nainstalit toho Kántra. Instalace proběhla v pořádku, ale při spuštení se objevil problém. Nezobrazovali se písma. No vzpoměl jsem si, že už jsem kdysi měl podobný problém a tenkrát pomohlo doinstalovat potřebné fonty. Tak jsem zadal pacman -S ttf-ms-fonts a hle ono to opět pomohlo. Ale objevil se další problém, neměl jsem nainstalovaný mozilla activex control. Naštěstí nové verze wine si to umí sami doinstalit z netu. Tak jsem jen potvrdil instalaci a zachvili tam uz actviex bylo.
Vše už vypadalo slibně, ale opět jsem se zasekl. Hra se dostala až do té fáze, kdy se odpočítává před tím než si vyberete tým atd... V konzoli se stále objevovali problémy s mshtml. Tak mě napadlo že zkusím použít nativní verzi mshtml, ale to nepohlo. Zkoušel jsem zpustu možností kombinací této knihovny, ale nic nevedlo k cíli. Tak jsem to vzdal a zkusil použát cedegu, kterou jsem stáhl přes bittorrent(sice je to nelegální, ale to co firma transgaming provedla s kodem wine si nezaslouží nic jiného). Instalace za pomocí cedegy byla odost pomalejší ale hra nakonec fungovala celkem fajn. DOšlo mi že když to jde v cedega tak by to mělo jít i ve wine. Nakonec mě napadlo použít libmshtml.so z cedega a přejmenovat ho na mshtml.dll a nakopírovat do složky ~/.wine/drive_c/windows/system32 a nastavit aby s epoužívala nativní verze.
Popravdě jsem tomu moc nevěřil a oto bylo mé překvapení větší, když jsem zjistil, že můžu hrát Kántra bez cedegy, kterou už jsem samozřejmě odinstalil a smazal i torrent a všechna nelegálně stažená data. Dokonce i výkon byl zhřetelně vyšší. Problém byl jen se zvukem ale to jsem po pár upravách v registrech a vytvoření .asoundrc se specialnim obsahem nakonec vyřešil(pokud by to někoho zajímalo tak návod je na http://appdb.winehq.org/appview.php?iVersionId=3731).
Takže wine RULEZ . Jinak brácha je spokojenej, a hraje se mu fajn, jen ta klíční kost ho zlobí.
Tiskni
Sdílej:
transgaming provedla s kodem wine si nezaslouží nic jinéhoNešiř nesmysly. Nebo bychom taky mohli podle tvé logiky říct, že ti opičáci z wine, co si nedokázali vybrat vhodnou licenci, si nezaslouží nic jiného, že?
Jedina chyba co me stve, je ze ve hre po celou dobu je procesor na 100%.Není tohle náhodou úplně normální chování?
Jedina chyba co me stve, je ze ve hre po celou dobu je procesor na 100%.It's not bug. It's a feature. Stejně se většina her chová i když běží nativně ve Windows.
Po chvíli hraní za mnou přišel brácha, který si před pár dny zlomil nadvakrát klíční kost, že už ho nebaví hrát Counter-strike na tom starým křápu, a ať ho nahraju na můj kompl, a jestli to nepujde, tak ať se s linuxem rozloučímA tos ho s tímhle přístupem neposlal do míst, kam mu slunce nesvítí?
# pacman -Syu :: Synchronizing package databases... connect: Connection timed out error: cannot connect to ftp.sh.cvut.czAsi začnu používat jiný mirror.
pkgname=wine pkgver=0.9.36 pkgrel=1 pkgdesc="Emulator of the Windows 3.x and Win32 APIs" url="http://www.winehq.com" depends=('libjpeg' 'libungif' 'alsa-lib' 'glut' 'libldap' 'libxslt' 'lcms' 'libxxf86dga' 'freeglut') makedepends=('alsa-lib' 'sane' 'fontforge' 'flex' 'bison') arch=(i686) license=("GPL") source=(http://easynews.dl.sourceforge.net/sourceforge/wine/wine-$pkgver.tar.bz2) md5sums=('8cc54b83b5beafcc3d998a04ed723a39') build() { cd $startdir/src/$pkgname-$pkgver ./configure --prefix=/usr --sysconfdir=/etc --enable-opengl --with-x make depend || return 1 make || return 1 make prefix=$startdir/pkg/usr install || return 1 # expand conflicts with textutils ( doesn't exist anymore ? ) # mv $startdir/pkg/usr/bin/expand $startdir/pkg/usr/bin/wine-expand || return 1 mkdir -p $startdir/pkg/etc/wine # mkdir -p $startdir/pkg/etc/profile.d # cp -r $startdir/src/$pkgname-$pkgver/documentation/samples $startdir/pkg/etc/wine }