Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Včera jsem si po dlouhé době dělal pořádek, na svém noťasu. Dopadlo to tak, že jsem ho kompletně promazal, sformátoval a reinstaloval. Jako distro jsem opět zvoli Arch linux, se kterým se kamarádím už opravdu dlouho. Vše proběhlo jako vždy v pořádku. Po instalaci základního systému jsem si doinstaloval Xka, GNOME a pár dalších oblíbených aplikací.
Mezi jednu z nedávno objevených aplikací, kterou jsem si oblíbil, patří NetworkManager. Je to fajn prográmek, a pro mě skoro nepostradatelný. Dříve jsem si vše nastavoval ručně, ale poslední dobou se stále přesouvám z místa na místo, a tak je pro mě tato aplikace velmi užitečná. Když jsem si ji instaloval, říkal jsem si, že mi stejně wifi ještě nepojede, jelikož nemám pro svoji wifi (AR5007EG) nainstalován ovladač MadWifi (je zapotřebí speciální beta verze či jak se nazývá). Jenomže k mému údivu, se mi rozjelo připojení přes wifi i bez madwifi ovladače. Jaderný ovladač ath5k, už měl podporu pro moji wifinku.
Podpora byla sice ještě v plenkách, ale pro mé potřeby to stačilo. A tak jsem si řekl, že si nebudu zasírat systém madwifi ovladačema a použiji to co mám v jádře. To ale byla chyba. Už včera během večera se mi stalo, že wifi prostě přestalo fungovat. Oki, udělal jsme tedy restart. Jenomže ani to nezabralo. Ath5k prostě tvrdilo že rozhraní wlan0 nejde nahodit. Tak jsem tam šoupl tedy madwifi ovladač, který jsem používal předtím. Jenomže co se nestalo, ani teď to stále nešlo připojit. Wifi se tvářila ok, ale neskenovalo a nešlo se sní ani ručně připojit. Po chvíli hraní jsem zjistil, že to prostě takto nepůjde. Takže jsem skusil, ještě jeden mnou ověřený způsob jak donutit, tuto wifi spolupracovat. Jednalo se u podporu pomocí ndiswrapper.
Ale i zde jsem vyhořel, na nemožnosti se připojit, či něco vyskenovat. Prostě wifi byla zcela dead. Jako linuxák jsem měl prostě smůlu. Neexistovala šance jak to opravit. Prostě bylo po wifi. Když jsem zlsotí neveděl co dělat, řekl jsem si, že aspoň uklidím, než přijedou spolubydlové. A během uklízení jsem našel, Windows Wista DVD. Tak jsem zase přeformátoval disk, nacpal tam Visty, a doufal že to pomůže. K mému údivu si Visty našly vcelku všechny ovladače, což mě potěšilo. I wifi si to našlo, a tvářila se ok, ale opět nedokázala nic vyskenovat. Dalších pár hodin jsem strávil, hledáním všemožných verzí ovladačů, až jsem našel jedny, u kterých se to zničeho nic podařilo rozchodit. Tak jsem zase s formátoval Visty nahodil znovu Archa. Hned jsem zakázal ath5k, nacpal tam madwifi a je vše OK.
Když jsem si projížděl git strom wireless-next(testing), tak se tam hodně věcí v ath5k opravovalo, tak třeba v nové verzi jádra bude vše už ok, nebo aspoň to nepošle wifi dověčných lovišť.
Tiskni
Sdílej:
Existuje neco jako livecd s windowsJestli to je otázka, tak odpověď zní ano, jde to nějak udělat a existovaly co já vím takhle návody na Windows 98. Ale je to hrozný problém se swapem. U XP a Vista si nejsem jistý, ale teoreticky by to šlo, i když Vistu bych asi na CD/DVD nedával. Zda se tím neporušuje licence to už je něco jinýho.
Na stránkách a i v driveru je přímo napsáno, že je to ve vývoji, tak se můžou objevit chyby. S tímhle máte všichni počítatFakt myslis vazne, ze si ma clovek pred instalaciou precitat vsetky mozne stranky, inac je to jeho chyba?
Přitom na mém Aušusu se stejnou WiFi to šlo vyřešit až překvapivě jednoduše. Stačilo nastartovat do Win,...Au!