Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Když jsem nedávno uviděl informaci, že vyšlo FreeBSD 7-RELEASE, rozhodl jsem se, že ďáblíka zkusím. Jelikož nejsem na žádný virtuální věci jako virtualbox apod. Zvolil jsem ostrou instalaci. Ktomuto účelu používám 20GB HDD. Dokonce jsem zjistil že na něm bylo nahráty taky FeeBSD 7 ale ještě vývojová verze. Takže jsem si zašel na stránky FreeBSD a postahoval si iso obrazy cd1 až cd3. Net mi zrovna celkem frčel, takže jsem nemusel čekat příliš dlouho.
Naneštěsti jsem zjistil, že jako obvykle nemám žádné prázdné CD. Takže opět přišla na řadu výroba instalačního DVD. Jelikož jsem stím měl zkušenosti z minula byla to otázka jen pár minut. Potom následovalo burning, reboot a já se vrhl na instalaci. Instalátor je u FreeBSD v podstatě neměný, maximáně tam čas od času přidají volbu navíc. Což je dobře, člověk alspoň nemusí znovu pročítat návod jak to nainstalovat. Instalace proběhla perfektně, rovnou jsem zvolil instalaci Xek i kde3 + pár dalších aplikací, které používám. Během instalace proběhne i základní nastavení systému jako je: nastavení prostředí, účty, sítě atd...
Po ukončení instalačního programu se pc rebootuje. Bootovací manager se nahrál správně, takže jsem si mohl zvolit zda chci nabootovat do FreeBSD nebo se přepnout do grubu odkud se spouští Archlinux. Já zvolil FreeBSD, systé naběhl poměrně rychle. Po přihláení v konsoli jsem zkusil spustit KDM (Kde Desktop Manager). KDM najelo vpohodě a já se mohl přihlásit do KDE. Vše opět fungovalo jak mělo. Akorát jsem si musel doinstalovat češtinu do KDE, jsem čech tak mám rád když na mě pc mluví česky . Zkusil jsem firefox, vše ok i net jel jak měl.
Další věc, kterou jsem potřeboval rozjed bylo sdílení internetu. V životě jsem na FreeBSD Forwarding a NAT nenastavoval, takže jsem měl strach, že to bude trvat dlouho. K mému ůdivu to netrvalo víc jak 5minut. IP Forwarding se zapíná pomocí nastvení proměné gateway_enable="YES" v rc.conf a k zapnutí NATu jsem použil ipnat, ktomu stačilo do /boot/loader.conf přidat řádek ipl_load="YES" a NAT se pak zapíná příkazem ipnat -f /etc/ipnat.conf - tento soubor neexistuje musí se vytvořit a do něj zapsat pravidla pro NAT. U mě vypadá takto:
map sis0 192.168.1.0/24 -> 0.0.0.0/32Další možnost je nastavit NAT přes ipfw a daemona natd, ale to jsem nezkoušel.
Takže NAT jsem rozchodil a začal přemýšlet co ještě potřebuji. A uvědomil jsem si, že mi ještě nejede 3D akcelerace. Mám NVIDIA, takže jsem přešel do složky /usr/ports/x11/nvidia-drivers-96xx (tuším) a zadal make install. Ve FreeBSD se instaluje čistě ovladač, takže nástroje jeako nvidia-xconfig a nvidia-settings se musí instalovat zvlášť. Po nainstalování nvidia-xconfig, jsem si nechal vygenerovat xorg.conf a zkusil pustit Xka. Bohužel nenajely a vyhodilo to errory ogledně nvidia kernel modulu. Zkoušel jsem spoustu věcí a nakonec jsem to vzdal. Potom jsem si zkusil přečíst README k těm ovladačům a zjistil, že u nových verzí FreeBSD musí být modul nvidia natahován při startu systému. Takže jsem chtěl přidat do /boot/loader.conf, aby se načítal, ale když jsem dal edit /boot/loader.conf zjitil jsem že už tam je přidaný, tak jsem tam alspoň přidal řádek pro načítáni všech modulů pro zvukovky.
Po restartu systému, už Xka (kdm) najelo v pohodě. Já byl spokojený vše funguje. Jediný co nefunguje je podpora češtiny v konsole, nejen že nejdou zadávat české znaky ale ani se nezobrazují. Snad to časem opraví a přidají podporu češtiny. V Xkách chodí vše OK. Nastavení lokalizace jsem udělal zapsaním tohoto do /etc/login.conf:
czech|Czech user settings:\ :charset=UTF-8:\ :lang=cs_CZ.UTF-8:\ :tc=default:potom jsem zadal cap_mkdb /etc/login.conf a pres vipw nastavil u uživatele czech. takže to vypadá asi takto:
danek:$1$1f9pIdFE$h2eYCprLatbimb5tqLuYx.:1001:1001:czech:0:0:User &:/home/danek:/usr/local/bin/bash
Mé celkové hodnocení je zatím kladné, vše funguje správně a oproti mému archu nepostrádám žádnou funkcionalitu, teda až na tu češtinu v konsole.
!!!UPDATE: tvorba DVD ISO obrazu
Jelikož si tu někdo stěžoval že ho při instalaci nebavilo několikrát přehazovat CD, tak napíši jak na tvoru vlastního DVD ISO obrazu.
Tiskni
Sdílej:
x11/nvidia-driver/ (169.07) x11/nvidia-driver-71xx/ x11/nvidia-driver-96xx/