Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jedna z věcí, která mě již delší dobu na mém notebooku trápila byly nefunkční tlačítka pro ovládání hlasitosti zvuku (zesílení, zeslabení a mute). Teda né že by byly zcela nefunkční, ale pokud jsem je použil tak se jako by zasekly. Když jsem si toho všiml poprvé, doufal jsem že se jedná jen o nějaký malý BUG nejspíše v GNOME případně někde v X ovladači pro klávesnici. Čas plynul a tlačítka stále nefungovala. Zkusil jsem je pro jistotu i v jiné distribuci a tam nešla také. Ale ve Windows jely OK, takže jsem věděl že je něco shnilého v mém oblíbeném systému.
Upřímně řečeno jsem se tímto problémem nezabýval nějak příliš detailně, a ačkoliv to byl docela život znepříjemňující BUG, nesnažil jsem se vehementně jej odstranit. Teda aspoň ne hned. Dneska jsem tak večer ležel se svým noťáskem a poslouchal hudbu. No a došlo mi že možnost používat ta tlačítka mi opravdu chybí, tak jsem si řekl že to už konečně vyřeším.
Po chvilce zkoumání problému jsem zjistil, že hlavním problémem bude asi to, že při stisknutí některého z těch tří tlačítek, se začne generovat jen událost stisku ale už ne uvolnění. To jsem zjistil přes xev, očekával jsem že problém bude někde v X ovladači klávesnice. Naštěstí toho sem se nedržel dlouho a napadlo mě zjistit zda není problém ještě v nižší vrstvě. A to někde v jádře Linuxu. K detekci zda se generují signály uvolnění jsem použil utilitu showkey. A ta mi prozradila, že je problém už v samotném jádře, přesněji v ovladači pro klávesnici.
Když už jsem byl konečně schopen říct, co je na vině, nebylo obtížné najít další lidi s podobným problémem. Pak už jen byla otázka času než sem našel pro mě funkční řešení. Není podle mě sice ideální, ale funguje dostatečně. Řešení se skýtá v tom, že se pro dané tlačítka generuje automaticky signál uvolnění. Toto je potřeba udělat ve zdrojových kódech Linuxu. Přesněji v souboru atkbd.c. Jak už jsem psal podobný problém mělo více lidí. A tak není divu že daný soubor atkbd.c obsahoval spousty háčků pro různé notebooky atd. Což se samozřejmě vývojářům příliš nezamlouvalo a tak nalezli o něco lepší řešení, které krom čistšího kódu přináší hlavně i možnost udělat potřebné úpravy bez potřeby znovu kompilování jádra.
Řešení spočívá v tom, že skrz sysfs můžeme nastavit keycode kláves pro které chceme automaticky generovat uvolnění klávesy. Jedinou nevýhodou je zatím hlavně to, že tento způsob je (bude) dostupný až od verze jádra 2.6.32. Takže abych toho mohl využít rozhodl jsem se pro kompilaci jádra z git stromu. Pak jen stačilo najít správné hodnoty kláves a zadat je do onoho souboru v sysfs. U mě to vypadá tak že se při startu provádí následující příkaz:
echo 160,174,176 > /sys/devices/platform/i8042/serio0/force_releaseTen zajistí že mohu konečně pohodlně ovládat hlasitost svého notebooku
Tiskni
Sdílej: