Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jedna z věcí, která mě již delší dobu na mém notebooku trápila byly nefunkční tlačítka pro ovládání hlasitosti zvuku (zesílení, zeslabení a mute). Teda né že by byly zcela nefunkční, ale pokud jsem je použil tak se jako by zasekly. Když jsem si toho všiml poprvé, doufal jsem že se jedná jen o nějaký malý BUG nejspíše v GNOME případně někde v X ovladači pro klávesnici. Čas plynul a tlačítka stále nefungovala. Zkusil jsem je pro jistotu i v jiné distribuci a tam nešla také. Ale ve Windows jely OK, takže jsem věděl že je něco shnilého v mém oblíbeném systému.
Upřímně řečeno jsem se tímto problémem nezabýval nějak příliš detailně, a ačkoliv to byl docela život znepříjemňující BUG, nesnažil jsem se vehementně jej odstranit. Teda aspoň ne hned. Dneska jsem tak večer ležel se svým noťáskem a poslouchal hudbu. No a došlo mi že možnost používat ta tlačítka mi opravdu chybí, tak jsem si řekl že to už konečně vyřeším.
Po chvilce zkoumání problému jsem zjistil, že hlavním problémem bude asi to, že při stisknutí některého z těch tří tlačítek, se začne generovat jen událost stisku ale už ne uvolnění. To jsem zjistil přes xev, očekával jsem že problém bude někde v X ovladači klávesnice. Naštěstí toho sem se nedržel dlouho a napadlo mě zjistit zda není problém ještě v nižší vrstvě. A to někde v jádře Linuxu. K detekci zda se generují signály uvolnění jsem použil utilitu showkey. A ta mi prozradila, že je problém už v samotném jádře, přesněji v ovladači pro klávesnici.
Když už jsem byl konečně schopen říct, co je na vině, nebylo obtížné najít další lidi s podobným problémem. Pak už jen byla otázka času než sem našel pro mě funkční řešení. Není podle mě sice ideální, ale funguje dostatečně. Řešení se skýtá v tom, že se pro dané tlačítka generuje automaticky signál uvolnění. Toto je potřeba udělat ve zdrojových kódech Linuxu. Přesněji v souboru atkbd.c. Jak už jsem psal podobný problém mělo více lidí. A tak není divu že daný soubor atkbd.c obsahoval spousty háčků pro různé notebooky atd. Což se samozřejmě vývojářům příliš nezamlouvalo a tak nalezli o něco lepší řešení, které krom čistšího kódu přináší hlavně i možnost udělat potřebné úpravy bez potřeby znovu kompilování jádra.
Řešení spočívá v tom, že skrz sysfs můžeme nastavit keycode kláves pro které chceme automaticky generovat uvolnění klávesy. Jedinou nevýhodou je zatím hlavně to, že tento způsob je (bude) dostupný až od verze jádra 2.6.32. Takže abych toho mohl využít rozhodl jsem se pro kompilaci jádra z git stromu. Pak jen stačilo najít správné hodnoty kláves a zadat je do onoho souboru v sysfs. U mě to vypadá tak že se při startu provádí následující příkaz:
echo 160,174,176 > /sys/devices/platform/i8042/serio0/force_releaseTen zajistí že mohu konečně pohodlně ovládat hlasitost svého notebooku
Tiskni
Sdílej: