Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Jedna z věcí, která mě již delší dobu na mém notebooku trápila byly nefunkční tlačítka pro ovládání hlasitosti zvuku (zesílení, zeslabení a mute). Teda né že by byly zcela nefunkční, ale pokud jsem je použil tak se jako by zasekly. Když jsem si toho všiml poprvé, doufal jsem že se jedná jen o nějaký malý BUG nejspíše v GNOME případně někde v X ovladači pro klávesnici. Čas plynul a tlačítka stále nefungovala. Zkusil jsem je pro jistotu i v jiné distribuci a tam nešla také. Ale ve Windows jely OK, takže jsem věděl že je něco shnilého v mém oblíbeném systému.
Upřímně řečeno jsem se tímto problémem nezabýval nějak příliš detailně, a ačkoliv to byl docela život znepříjemňující BUG, nesnažil jsem se vehementně jej odstranit. Teda aspoň ne hned. Dneska jsem tak večer ležel se svým noťáskem a poslouchal hudbu. No a došlo mi že možnost používat ta tlačítka mi opravdu chybí, tak jsem si řekl že to už konečně vyřeším.
Po chvilce zkoumání problému jsem zjistil, že hlavním problémem bude asi to, že při stisknutí některého z těch tří tlačítek, se začne generovat jen událost stisku ale už ne uvolnění. To jsem zjistil přes xev, očekával jsem že problém bude někde v X ovladači klávesnice. Naštěstí toho sem se nedržel dlouho a napadlo mě zjistit zda není problém ještě v nižší vrstvě. A to někde v jádře Linuxu. K detekci zda se generují signály uvolnění jsem použil utilitu showkey. A ta mi prozradila, že je problém už v samotném jádře, přesněji v ovladači pro klávesnici.
Když už jsem byl konečně schopen říct, co je na vině, nebylo obtížné najít další lidi s podobným problémem. Pak už jen byla otázka času než sem našel pro mě funkční řešení. Není podle mě sice ideální, ale funguje dostatečně. Řešení se skýtá v tom, že se pro dané tlačítka generuje automaticky signál uvolnění. Toto je potřeba udělat ve zdrojových kódech Linuxu. Přesněji v souboru atkbd.c. Jak už jsem psal podobný problém mělo více lidí. A tak není divu že daný soubor atkbd.c obsahoval spousty háčků pro různé notebooky atd. Což se samozřejmě vývojářům příliš nezamlouvalo a tak nalezli o něco lepší řešení, které krom čistšího kódu přináší hlavně i možnost udělat potřebné úpravy bez potřeby znovu kompilování jádra.
Řešení spočívá v tom, že skrz sysfs můžeme nastavit keycode kláves pro které chceme automaticky generovat uvolnění klávesy. Jedinou nevýhodou je zatím hlavně to, že tento způsob je (bude) dostupný až od verze jádra 2.6.32. Takže abych toho mohl využít rozhodl jsem se pro kompilaci jádra z git stromu. Pak jen stačilo najít správné hodnoty kláves a zadat je do onoho souboru v sysfs. U mě to vypadá tak že se při startu provádí následující příkaz:
echo 160,174,176 > /sys/devices/platform/i8042/serio0/force_releaseTen zajistí že mohu konečně pohodlně ovládat hlasitost svého notebooku
Tiskni
Sdílej: