NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Když jsem ráno vstával, ani sem nepřemýšlel nad tím co je za den. Možná to bude tím, že poslední dobou jedu na 100% a příliš čas a datum nevnímám. A také jsem ráno myslel spíš na polosemestrálku z INC (Číslicové systémy).
Když jsem ráno dorazil do školy, a pustil se do testu, tak sem se potěšil. Test byl v podstatě totožný s minulými ročníky. Takže mi to zabralo asi 8 minut . Pak sem si zašel na oběd a šel na přednášku o operačních systémech. Tu jsem příliš nevnímal, jelikož jsem věnoval čtení různých zpráviček co se vyrojili. Ze začátku jsem byl trochu mimo, ale pak mi to dockvalo. On je vlastně 1. April, tak to potom jo.
Několik vtípků bylo vydařených. Ale nejhorší bylo, že se člověk začal ztrácet v tom co je vtip a co ne . Takže jsem za chvíli nevěřil ničemu. Během přednášky mi brácha psal, že se mu sesypalo PC. Že prej asi ten vir co se teď o něm píše. Sem si myslel, no jo si ze me dela Apríl. A tak jsem ho poslal někam, že mě nenapálí. Psal mi že ne, že je to fakt. Prvně sem si říkal, snaží se mě zmást. Když jsem dorazil na privát za ním. Tak jsme zjsitil, že nekecal :-O. Opravdu mi Windows totálně skolabovalo. Ten vir o kterém se teď hodně hovoří, tam měl. Jelikož ním mám napadeny všechny pc doma co mají windows. Ale na netu se říká že se nijak neprojevil. Tak to snad byla náhoda.
Když jsem tam chtěl dát linux, abych aspoň data zachránil, tak jsme zjistil, že už tam je nainstalovaná Fedora 10. Sakra kde se tam vazal? No co třeba sem jí tam někdy dal. Takže jsem nainstaloval Grub abych do ní najel. Dokonce jsem trefil i heslo pro uživatele. Ale z nějakého důvodu se nešlo přihlásit jako root. Špatným heslem to určitě nebylo. Mám jen tři hesla a ani jedno nezabralo. Tak si říkám ok, najedu do init 1. Tam to heslo nechce. Tak jsem dal restart. Ale zapoměl jsem upravit grub při startu. takže mi to najelo znovu. Když už to bylo najetý, tak jsem chtěl zkusit, ještě jednou se přihlásit na roota. No nešlo to, ale zvláštní bylo že už se nešlo přihlásit ani jako user. Při dalším pokusu, už systém ani pořádně nechtěl najet.
Záhada? Asi nee, prostě Fedora . Takže sem tam šoupnul Archlinux. To už vše proběhlo OK. Data z win sem zazálohoval na externí disk. A bráchu ukecal ať si tam nechá toho Archa. Doufal jsme že už mě ten den nic nepotká. No ukázalo se, že sem se spletl. Jelikož když jsem si zapl svého miláčka a najel mi systém, a já zadal www.abclinuxu.cz. tak to nejelo, prostě nejel kompletně net. Hmm, že bych si vypnul wifi? Koukám ta je zaplá. Ale nebyla propojena s routrem. Takže sem zadal příkaz na propojení, ale nešlo to. Restart a nový pokus. Ale wifi nešla ani nahodit. A dmesg říkal, že neumí zařízení restartovat čo co a vypisoval nějakou chybu. Ta už mi byla známá. Kdysi se mi to stalo a já z toho obvinil jaderný ovladaš ath5k. Tenkrát jsme o tom psal i blog. Musel jsem nainstalovat windows, a tam se to opravilo. Tentokrát sem si, ale řekl, že nee. Windows si instalovat nebudu. A začal laborovat se všema možnýma ovladačema (ath5k, madwifi, ndiswraper).
No nic nepomohlo. Už sem byl zoufalej. Ale vzpoměl jsem si, že když jsem to tenkrát řešil. Měl jsme podezření, že to souvisí s uspáváním a vypínačem wifi. Takže sem zkusil vypnout posuvníkem wifi. Uspal kompa. Zapnul posuvníkem wifi a probudil potom kompa. A wifi se rozjela . No to kdybych veděl tenkrát, mohl jsem si ušetřit dost času a práce.
P.S. Přeji všem pěkný večer, a doufám, že jste si užiliapríl mnohem klidněji než já
Tiskni
Sdílej:
Při dalším pokusu, už systém ani pořádně nechtěl najet. Záhada? Asi nee, prostě FedoraNěmecky prdel je "Arsch", nebo "Arch"?.
Arse Linux?
Arsch linux, 4 z 5ti homosexualu (a 2 z 5ti pornoherecek) doporucuji :D
A paní kadeřnice je silně věřící a ptala se mě jestli věřím. Měl jsme strach že to jak budu vypadat závisí na mé odpovědi....jo tak kdyby to bylo takhle, tak bych tady v tý zemi rači ani nevycházel na ulici
nejakou poradnou skobu trebaJo! Třeba takovej krumpáč!
když už je řeč o Arch, nějak se nemůžu dostat na archácké fórum. Mám něco špatně já nebo to nejde? Hází mi to červený řádek s chybou v angličtině že něco jako že nejde načíst údaje o uživateli.