Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Tiskni
Sdílej:
Hlavně jsou to ti samí tazatelé. Poněkud mne irituje, když vidím spoustu dotazů třikrát: jednou tady, podruhé na rootu a potřetí v linux@linux.cz
A neni to, ze znate "spoustu linuxaku" nahodou tim, ze se o linux sam zajimate?ano, ale to není z hlediska myšlenky, kterou jsem se snažil presentovat, podstatné - nešlo o to, kolik jich znám, ale jaký je poměr těch, co se (zde) projevují, a "mlčící většiny"
Asi byste si mel spis stoupnou do nejakyho obchodu a nebo si sednout za nejakou zelenou linku, pak byste zjistil, ze tech beznych linux uzivatelu je jen par...nedělám si iluze o rozšíření Linuxu (ostatně ve statistikách na svém webu se občas kouknu do kolonky OS), nicméně lidí je hodně - takže i kdyby Linux používal jeden z tisíce, za celou republiku nám to těch 10k hodí ...
(nemyslim adminy, ty zas ten hw casto nenakupuji)hm, admini ... ano, firma si nekupuje každý půlrok nové počítače a novou grafiku co čtvrt roku, aby na tom mohli zaměstnanci pařit Doom/Quake/kdovíco 4, 5, 6 ... ale na druhou stranu si těch počítačů koupí třeba 100 najednou, případně s oblibou investuje do notebooků (které jsou zatím pořád 2× dražší a tedy lukrativnější), což jsou rozhodnutí, která může ovlivnit jediný admin - což může být zajímavé, pokud má rád Linux (ani na tom nemusí běžet, stačí, že je daný admin morálně přesvědčen, že výrobce podporující Linux si zaslouží zakázku více, než ten, co na Linux kašle)
Dejme tomu, ze PC vlastni cca 30% domacnosti(coz prehanim) kazda domacnost dejme tomu 3lidi takze je rekneme asi 3mil. domacnosti v CR z toho necely milion ma PC.hm, jeden počítač v rodině na 3 lidi? ... tohle zjednodušení je stejně děravé jako to moje, u nás připadá jeden počítač na každého doma, jeden na každého v práci a jeden jako bonus - router, který spravuju (a to nepočítám nepoužívané muzejní kousky
Kolik rodin asi ma ciste linuxove PC, a kolik to tedy dela v globale?to je vzhledem k původnímu problému naprosto irelevantní otázka, neboť při rozhodování, zda koupit hw kompatibilní s Linuxem, hrají roli i dualbooty, nejen "čistý" Linux
2500 zakazniku na celou republiku => kapka v morivětšina (typů) hardware se ovšem neprodává jen v ČR, že ... někdo se tu v diskusi sháněl po scanneru fungujícím v Linuxu ... dejme tomu, že ze 2 kKč ceny scanneru jde 1 kKč na hardware a 1 kKč je zisk ... potom prodej 2500 ks navíc znamená 2,5 MKč zisku - z toho by se snad vývoj driveru pro Linux ufinancoval, ne? - samozřejmě jsou to zase jen čísla naprosto náhodně zvolená a nic nevypovídající, jenomže těch faktorů je tolik, že ke skutečnému přínosu podpory Linuxu bychom se nedobrali, ani kdybychom ta čísla znali přesně ... jak se dá např. zhodnotit budování renomé značky?
Ne, ale vazne, rekl bych, ze jsi jeste nekde na skole a mas spoustu idealu. Preji ti, aby ti dlouho vydrzely, ale predpokladam, ze vydrzi tak do prvniho zamestnani...mno, na titul "ctihodný kmet" si ještě zuby nebrousím, ale odhad se školou není zrovna přesný ... a co jsem zatím stihl pochytit, tak při rozhodování hrají prim úplatky; no a pokud ve hře omylem nejsou, pak ty faktory mohou býti dosti obskurní, tedy včetně toho, co jsem uvedl ... a ač je to s podivem a proti snaze snaživých manažerů, dosti často se stane, že admin může kecat do výběru hardware, který bude administrovat ...