Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Hlavně jsou to ti samí tazatelé. Poněkud mne irituje, když vidím spoustu dotazů třikrát: jednou tady, podruhé na rootu a potřetí v linux@linux.cz
A neni to, ze znate "spoustu linuxaku" nahodou tim, ze se o linux sam zajimate?ano, ale to není z hlediska myšlenky, kterou jsem se snažil presentovat, podstatné - nešlo o to, kolik jich znám, ale jaký je poměr těch, co se (zde) projevují, a "mlčící většiny"
Asi byste si mel spis stoupnou do nejakyho obchodu a nebo si sednout za nejakou zelenou linku, pak byste zjistil, ze tech beznych linux uzivatelu je jen par...nedělám si iluze o rozšíření Linuxu (ostatně ve statistikách na svém webu se občas kouknu do kolonky OS), nicméně lidí je hodně - takže i kdyby Linux používal jeden z tisíce, za celou republiku nám to těch 10k hodí ...
(nemyslim adminy, ty zas ten hw casto nenakupuji)hm, admini ... ano, firma si nekupuje každý půlrok nové počítače a novou grafiku co čtvrt roku, aby na tom mohli zaměstnanci pařit Doom/Quake/kdovíco 4, 5, 6 ... ale na druhou stranu si těch počítačů koupí třeba 100 najednou, případně s oblibou investuje do notebooků (které jsou zatím pořád 2× dražší a tedy lukrativnější), což jsou rozhodnutí, která může ovlivnit jediný admin - což může být zajímavé, pokud má rád Linux (ani na tom nemusí běžet, stačí, že je daný admin morálně přesvědčen, že výrobce podporující Linux si zaslouží zakázku více, než ten, co na Linux kašle)
Dejme tomu, ze PC vlastni cca 30% domacnosti(coz prehanim) kazda domacnost dejme tomu 3lidi takze je rekneme asi 3mil. domacnosti v CR z toho necely milion ma PC.hm, jeden počítač v rodině na 3 lidi? ... tohle zjednodušení je stejně děravé jako to moje, u nás připadá jeden počítač na každého doma, jeden na každého v práci a jeden jako bonus - router, který spravuju (a to nepočítám nepoužívané muzejní kousky
Kolik rodin asi ma ciste linuxove PC, a kolik to tedy dela v globale?to je vzhledem k původnímu problému naprosto irelevantní otázka, neboť při rozhodování, zda koupit hw kompatibilní s Linuxem, hrají roli i dualbooty, nejen "čistý" Linux
2500 zakazniku na celou republiku => kapka v morivětšina (typů) hardware se ovšem neprodává jen v ČR, že ... někdo se tu v diskusi sháněl po scanneru fungujícím v Linuxu ... dejme tomu, že ze 2 kKč ceny scanneru jde 1 kKč na hardware a 1 kKč je zisk ... potom prodej 2500 ks navíc znamená 2,5 MKč zisku - z toho by se snad vývoj driveru pro Linux ufinancoval, ne? - samozřejmě jsou to zase jen čísla naprosto náhodně zvolená a nic nevypovídající, jenomže těch faktorů je tolik, že ke skutečnému přínosu podpory Linuxu bychom se nedobrali, ani kdybychom ta čísla znali přesně ... jak se dá např. zhodnotit budování renomé značky?
Ne, ale vazne, rekl bych, ze jsi jeste nekde na skole a mas spoustu idealu. Preji ti, aby ti dlouho vydrzely, ale predpokladam, ze vydrzi tak do prvniho zamestnani...mno, na titul "ctihodný kmet" si ještě zuby nebrousím, ale odhad se školou není zrovna přesný ... a co jsem zatím stihl pochytit, tak při rozhodování hrají prim úplatky; no a pokud ve hře omylem nejsou, pak ty faktory mohou býti dosti obskurní, tedy včetně toho, co jsem uvedl ... a ač je to s podivem a proti snaze snaživých manažerů, dosti často se stane, že admin může kecat do výběru hardware, který bude administrovat ...
Tiskni
Sdílej: