Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Pre mňa to teda nebude ľahký no-op prechod ako pri systemd, #2 a #7 budú asi najhoršie a #1 tiež, kým nevytvoria ekvivalent EWMH (tam som viac presvedčený, že podľahnú tlaku).
Som zvedavý koľko rokov ešte potrvá, kým začne byť zotrvávanie na X11 neúnosné. Osobne nemám pre Wayland use case (ani HiDPI) a preto môže X11 ostať ešte dlhé roky plnohodnotnou alternatívou.
Čo bude chýbať vám? Máte pozitívnu skúsenosť s Waylandom v ktoromkoľvek s týchto bodov? V čom vám Wayland pomohol a aké má ešte nedostatky?
Tiskni
Sdílej:
Lucid verzia pôjde len cez XWayland a Gtk3 verzia je tiež zrejme naviazaná na X1GTK3 ide pod wayland ... a specialne netreba prepisovat aplikacia (asi okrem exoticky volani X servera), kedze je kniznica/rozhranie prekladajuce X-server na wayland (uz je vytvorena a zrejme sa pouziva, co davnejsie nebola). kedze aj ked tu bude wayland, predsa stare aplikacie pouzivaju len X server.