Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Svého rozhodnutí, přejít na Linux vůbec nelituji a tento jsem instaloval i na druhý PC. Od 1.března, kdy jsem začínal jsem se toho zase až tak moc nenaučil, ale jedno vím. Vše lze rozjet, jenom to někdy trvá trochu déle. Dík těm, kteří mi přáli, aby se mi dařilo a ty, kdož pochybovali a předpokládali, že se vrátím k Windows musím zklamat. Nevrátím! Momentálně jsem zredukoval Linuxové OS už jenom na dva. Jako hlavní je Mandriva 2007, a další je takový hybrid - Kubuntu rozšířené o prostředí GNOME.
1. března 2007 jsem zase jako obvykle odstraňoval spyware a jinou havěť. Tehdy mi došla trpělivost, protože to už bylo neúnosné. Také mi vadilo, že ač není žádná aplikace aktivní, odchází občas data, provázeno krátkým probliknutím monitoru. Přitom jsem měl řadu aktivních nástrojů na spyware, antiviry, včetně pravidelné aktualizace.
K čertu s tím vším, bylo rozhodnuto! Od zálohování souborů na CD-RW, některé na USB Flash disk, stažení mého prvního Linuxu (Ubuntu 6.10), vypálení instalačního CD v ISO a instalace do připojení na síť to trvalo asi 2hodiny. Následovala aktualizace, dokončení jazykové podpory a potom už jenom nastavení prostředí.Měl jsem kliku. Nenastal žádný problém, tož tak se to událo.