Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Svého rozhodnutí, přejít na Linux vůbec nelituji a tento jsem instaloval i na druhý PC. Od 1.března, kdy jsem začínal jsem se toho zase až tak moc nenaučil, ale jedno vím. Vše lze rozjet, jenom to někdy trvá trochu déle. Dík těm, kteří mi přáli, aby se mi dařilo a ty, kdož pochybovali a předpokládali, že se vrátím k Windows musím zklamat. Nevrátím! Momentálně jsem zredukoval Linuxové OS už jenom na dva. Jako hlavní je Mandriva 2007, a další je takový hybrid - Kubuntu rozšířené o prostředí GNOME.
1. března 2007 jsem zase jako obvykle odstraňoval spyware a jinou havěť. Tehdy mi došla trpělivost, protože to už bylo neúnosné. Také mi vadilo, že ač není žádná aplikace aktivní, odchází občas data, provázeno krátkým probliknutím monitoru. Přitom jsem měl řadu aktivních nástrojů na spyware, antiviry, včetně pravidelné aktualizace.
K čertu s tím vším, bylo rozhodnuto! Od zálohování souborů na CD-RW, některé na USB Flash disk, stažení mého prvního Linuxu (Ubuntu 6.10), vypálení instalačního CD v ISO a instalace do připojení na síť to trvalo asi 2hodiny. Následovala aktualizace, dokončení jazykové podpory a potom už jenom nastavení prostředí.Měl jsem kliku. Nenastal žádný problém, tož tak se to událo.