Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Proč prznit KDE nestabilním GStreamerem co neumí přehrávat ani DVD?
LOL. Špatný den?
Vcelku ANO. Každý den kdy potkám GStreamer je velmi špatný. A zdá se, že v Opensuse se rozhodli ho zapracovat tak, abych ho už nikdy nevykuchal ven
Vcelku ANO. Každý den kdy potkám GStreamer je velmi špatný.
Tak to asi používáme každý jiný Gstreamer. Nebude to třeba chyba mezi židlí a klávesnicí a nebo jen přechodový stav u distribuce?
A zdá se, že v Opensuse se rozhodli ho zapracovat tak, abych ho už nikdy nevykuchal ven
Ale prdlajs. Všechno jde vykuchat když se chce. A třeba k tomu zapracování do OpenSuSE mají dobrý důvod.
Schválně. Prskal by si tak, kdyby nepoužili Gstreamer defaultně v GNOME?
Zlíbal bych jim ruce! GStreamer je jeden z důvodů proč nepoužívám Gnome . Nadávám na něj už několik let. Bohužel některé distribuce jej pomalu začínají cpát i do KDE prostředí. Nejsem s tímto backendem jednoduše spokojen stejně jako s přehrávači na něm postavenými.
Zlíbal bych jim ruce! GStreamer je jeden z důvodů proč nepoužívám Gnome.
GStreamer je jen defaulně nainstalován, ale není problém to přepnout i v GNOME na Xine. A vůbec, pokud ti vadí nějaký framework, tak nemusíš používat ani jeden a přehrávat to třeba v Mplayeru(dá se přenastavit v Preferovaných aplikacích). Nikdo tě GStreamer používat nenutí. No a co se týče kvalit GStreameru oproti Xine. Samotné posouzení nechám na každém jedinci, ale když už, tak se pokus alespoň něco o této problematice na internetu najít a uvidíš sám, že to vůbec není tak hrozné jak říkáš(ba naopak).
"Kam to mám napsat? poslat? Proč prznit KDE nestabilním GStreamerem co neumí přehrávat ani DVD?"
https://bugzilla.novell.com/index.cgi
lol
nejdříve jsem myslel, že na takové nesmysly co tu píšeš nemá cenu reagovat, ale opak je pravdou, možná si uvědomíš, že jsi mimo
nevím, co máš furt proti sudo, GStreamru, ubuntu a já nevím co ještě vyhrabeš, ale řeknu Ti na rovinu, že by jsi měl začít přemýšlet trošku racionálně...
já třeba GStreamer používám naprosto normálně pro přehrávání audia (Rhythmbox)
pavel@keramka ~ $ eix gst-plugins|grep dvd [I] media-plugins/gst-plugins-dvdread {X a52 alsa dvb dvd esd ffmpeg flac mad mpeg mythtv ogg oss theora vorbis xv} Installed versions: 0.10-r2(0.10)(23:31:58 24.10.2008)(X alsa ffmpeg mad mpeg ogg theora vorbis xv -a52 -dvb -dvd -esd -flac -mythtv -oss)
Tiskni
Sdílej: