Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Nu, tuhle jsem si chtěl jsem si zkusit USB kamerku. Kde začít? Samozřejmě na abclinuxu. Do hledání zadám webcam a zvolna pročítám diskuze. Samozřejmě, problémy jsou, ale nevypadají nepřekonatelně.
Tož tedy vyrazím do nejbližšího PC-šopu a kupuji to nejlevnější, co na krámu je. První pokus pod Win-XP na ňúboku dopadl uspokojivě, kamerka funguje, dokonce se i vidím! Takže nudná část skončila a USB kabel přepojuji ke stolnímu PC, kde už nějaký čásek vrčí Fedorka.
Už jsem o tři hodiny starší, vygooglovanej, a kamerka pořád nic. Připojuji a odpojuji USB kabel, pomalu mám ošoupaný klávesy d-m-e-s-g a zatím vím jen to, že kernel načte neznámé zařízení (stydím se stydím, jádro je jen 2.6.15), nadchází čas aktualizace.
Zas o chvíli starší a o pár MB bohatší. Jádro 2.6.18 už kamerku pozná, lshal dokonce vypíše spousty údajů, které vypadají opravdu dobře. Teď už vím, že budu potřebovat ovladač. Strýček google je zase moc chytrej a neustále šeptá spca5xx. No dobře, ale co s tím, když to není v repositáři. Přeci nebudu kompilovat (jen když si představím ty spousty src-ů co jsem tuhle potřeboval v práci ke kompilaci kanjisaveru tak mě vomejvá, doma pochopitelně zdrojáky nainstalovaný nejsou).
Konečne spásný nápad, co když už to někdo někde kompiloval, rychle google repo spca5xx a konečně se přes nějakou italskou stránku dostávám na francouský repositář drpixel. Tam už se jen dočítám, že spca5xx je zastaralý a místo něj mám použít gspca. Takže přes rpm nainstaluji repositář, pomocí yum stáhnu gspca a heuréka, dmesg potvrdí, že je kamera nainstalovaná. 82kB driver a půl dne hledání.
Teď už jen vlc - grabovací zařízení a jedeme. Bohužel obraz má příliš velký jas a kontrast, je rozeznat jen světlo a stín. Po chvíli experimentování s parametry zařízení zjistím nemilou skutečnost. Ať napíšu jako parametry cokoli, kamera prostě nepřebere nastavení přes v4l. Co teď?
No, když už jsem našel ovladač na drpixelu nebudou tam vědět víc? Sice je to francouzky, ale co by člověk pro linux neudělal, že?
Po chvíli tápání zjistím, že mají také repositář drpixel-testing. Co v něm asi bude? A nacházím tam spcaview, jednoduchý soft pro práci s webkamerkami. Chvíle tápání a spcaview -bf yuv -o test.avi dokonce uloží videosoubor. Parametry obrazu nic moc, ale alespoň to přesvícení není tak strašný.
A poučení na závěr: Nové zařízení pro svého miláčka kupujte za špatného počasí, kdy se stejně nedá nic jinýho dělat - tečka
Tiskni
Sdílej: