Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Lehce přeplněný autobus a otevřená dámská kabelka ve výši pasu – ideální příležitost pro zloděje. Paní ve středních letech, která mě ničím nezaujala, a já koukal někam jinam… všiml jsem si jí až ve chvíli, kdy sebou škubla a obrátila se na osobu vedle sebe.
Pak jsem si všiml, že osoba má na sobě bundu a její rukáv sahal až přes kabelku té paní. Osoba se ještě tvářila uraženě, ve stylu: co si to ta bába dovoluje. Paní si zkontrolovala kabelku a zřejmě jí nic nechybělo. Takže se vlastně nic nestalo. Ani ruku zloděje šmátrající v cizí tašce jsem bohužel neviděl.
Z pohledu selského rozumu je to jasné: pokus o krádež (který nevyšel jen díky tomu, že si ho oběť včas všimla). Ale z pohledu práva? Co bych mohl říct u případného soudu jako svědek? S klidným svědomím a aniž bych lhal pouze to, že jeden cestující sebou škubnul, otočil se na druhého cestujícího, pak hrabal v kabelce a ten druhý potom vystoupil.
Potom jsem si ještě všiml, že za tou osobou stála ještě jedna osoba, na rozdíl od té první byla ženského pohlaví a byla taky tlustá (ale menšího vzrůstu). Ta asi měla zmizet s ukradenými věcmi, kdyby se vyskytly nějaké komplikace – u té první by se pak nic nenašlo a paní přece mohla mobil nebo peněženku ztratit někde dřív, že ano?
Už jednou se mi stalo něco podobného. Nějaký kluk pomáhal do tramvaje babičce s taškou na kolečkách. Jenže babička o tom nevěděla a taky bylo zvláštní, že on u toho držel ještě mapu. Vypadal trochu jako turista z Itálie, ale tak nějak jinak. Tehdy jsem do něj vrazil, abych mu to překazil, to ho trochu rozladilo ale žádná bitka z toho nebyla. Babička si zkontrolovala věci a asi jí nic nechybělo. Takže se vlastně zase nic nestalo.
Obávám se, že tyhle osoby žijí mimo náš morální prostor – je jim jedno, co si o nich lidé myslí, že se na ně ošklivě dívají nebo že jim nadávají… proti tomu jsou imunní. A dokud jim někdo nezláme ruce nebo je nedostane za mříže, tak se nám budou jen smát.
Pro začátek je určitě dobrá pasivní obrana: mít batoh, tašku, kabelku atd. zavřené a mimo dosah škůdce – tzn. ne na zádech nebo v úrovni pasu. Batoh u kolen je poměrně v bezpečí – škůdce by se musel hrbit a byl by nápadný. Alespoň mně se takhle nic neztratilo.
Co dál? Hodně řešení bude už asi za hranou současných zákonů. A co dělat příště? Nechal by řidič autobusu zavřené dveře a čekal na příjezd policie, kdyby ho o to někdo z cestujících požádal? Byli by ostatní cestující rádi, že se podařilo chytit zloděje, který mohl příště okrást i je? Nebo by byli naštvaní, že musí čekat a přijdou pozdě k televizi (kde se budou dívat, koho to dneska vyšplouchlo a kdo co poslední dobou v našem státě ukradl)? A bylo by to vůbec k něčemu?
P.S. určitě by se někdo zeptal, tak to píšu rovnou: ano, osoby (velká tlustá i malá tlustá) byly opálené. Ale to je jedno – myslím, že bychom se ke všem zlodějům měli chovat stejně.
Tiskni
Sdílej:
Zohledňuje se, že třeba někdo umí fakt dobře střílet a nemá problém trefit se do nohy?Pokud někdo chce dostat papíry na bouchačku tak musí prokázat, že umí střílet aspoň do terče. Myslím, že zásah do nohy "na odrazení protivníka" by měl dokázat průměrný střelec (nemusí fakt umět střílet). Takže myslím toto by se nemělo zohledňovat. Nebo jsi to myslel tím, že umíš střílet dobře tak dostaneš větší flek? Ale zase se dá oponovat i tím, že když střílíš na terč tak střílíš nějak normálně, ale zde je stres a bojíš se o rodinu apod., ale zase když máš zbroják tak musíš ten stres umět zvládnout.
Myslím, že zásah do nohy "na odrazení protivníka" by měl dokázat průměrný střelec (nemusí fakt umět střílet).
To jsou nereálné předpoklady. Když váš život záleží na vašem rozhodnutí ve zlomku sekundy, tak je všechno úplně jinak než v klidu na střelnici. Např. policisté jsou cvičeni ve střelbě na tělo, ne na končetiny. Nemluvě o tom, že účinek palných zbraní je ve skutečnosti zcela jiný, než jaký je prezentován ve filmech a zásah do nohy nemusí útočníkovi vůbec vadit.
ale zase když máš zbroják tak musíš ten stres umět zvládnout.
Ani vycvičení profesionálové ten stres občas nezvládnou. Ve vzpomínkách válečných veteránů se často popisuje, jak při prvním střetnutí s nepřítelem ani nedokázali stisknout spoušť.
Ja som si myslel, že na kušu človek potrebuje zbrojný preukaz.
Nepotřebuje.
A na zbrojný preukaz zas potrebuje psychotesty.
Nepotřebuje.
Lebo na Slovensku to sprísnili už pred veľa rokmi.
A pomohli jste si ve výsledku? Poklesla kriminalita? Je nižší než v ČR?
Takže v Čechách tým pádom dostane tichú zbraň schopnú zabiť na diaľku hocikto.
Nechme stranou fakt, že většinu problémů působí zbraně zabíjející nablízko (nože). Podle tohoto zákona patří mechanické zbraně do skupiny D, na které není potřeba ZP. Takže zjevně nevíte, o čem mluvíte.
Lebo na Slovensku to sprísnili už pred veľa rokmi.ehm, zpřísnění se konalo po případu páně Harmana, což nejsou ani tři roky, a novela vešla v platnost 1.5.2011, což jsou dva roky a měsíc, to mi nepřijde jako "veľa" ...
Predavač nie je dôveryhodná osoba, ak chce predať tovar. V tomto prípade to bolo opačne.no nevím, prodavačů, kteří se chovali, jako by prodat nechtěli, a neměli pravdu v tom, co tvrdili, jsem už taky zažil dost ...
Automaty boli a sú stále povolené.hm, možná na nějakém jiném Slovensku v nějaké alternativní realitě ... zákon 190/2003 Zbierky v aktuálním znění praví v §4 odst. 2 toto: Zakázanou zbraňou je b) samočinná zbraň, takže, ne, automaty fakt povolené nejsou
Zopár z nich som mal v legálnom užívaní.to se s tím zákazem nevylučuje(*), na zakázané zbraně je možno získat vyjímku-povolení - opět stejný zákon, §8 odst. 2: "Ministerstvo môže udeliť na základe písomnej žiadosti výnimku na nadobudnutie vlastníctva a na držanie zbrane kategórie A ..." (*) i když čistě teoreticky, k takové zbrani by se neměl dostat někdo, kdo zjevně nezná příslušnou legislativu ...
Ako som písal, tak Automaty boli a sú stále povolené. Ale nejedná sa o civilné alebo športové využitie. V Čechách zrušili používanie takých hračiek ozbrojeným silám ako je vojsko a polícia?stále vidím jasný a zřetelný rozdíl mezi "povolené" a "na povolení" pokud je někdo navzdory citaci konkrétního platného předpisu schopen trvat na opaku než co citace říká, pak asi další pokusy o diskusi nemají smysl ...
A po Harmanovi zakázali aj zbrane ktoré vznikli modifikáciou automatov tak aby sa zabránila streľba dávkami. Reverzná modifikácia bola totižto viac ako ľahká.
Zrovna tohle je pochybné tvrzení. V principu je nemožné zabránit přeměně libovolné samonabíjecí zbraně na plně samočinnou, protože rozdíl je pouze v spoušťovém ústrojí. U samonabíjecí zbraně je přerušovač, jehož odstraněním získáme možnost střelby dávkou, i když nejspíš bude potřeba doladit, aby se kladívko/úderník nevypustilo před dovřením závěru. Ale zručný řemeslník by si s tím měl poradit. Některé samopaly umožňují pouze střelbu dávkou, protože je to konstrukčně jednodušší.
Podľa toho tvrdenia sa teda používal model ktorý použil páchateľ Harman kôli ktorému sme mali poslednú revíziu zbrojného zákona, teda Samopal vz.58, na športové účely sypaním dávky na cieľ lebo tú pušku nebolo z princípu možné prestaviť čisto na streľbu jednotlivými ranami.
Čtete vůbec, co píšu? Jen jsem upozornil, že obecně lze libovolnou samonabíjecí zbraň upravit na plně automatickou, protože konstrukčně je mezi nimi jen malý rozdíl. Dále jsem upozornil, že některé samopaly (ne SA vz.58, to ani není samopal v původním slova smyslu) ani neumožňují střelbu jednotlivými ranami, protože by to znamenalo komplikovanější konstrukci. Nepodsouvejte mi vaše bláboly.
obecně nelze libovolnou samonabíjecí zbraň upravit na plně automatickou protože konstrukčně je mezi nimi značný rozdíl.Vždycky můžeš samonabíjecí zbraň doplnit o mechanismus, který bude ve správných intervalech „mačkat kohoutek“, ne?
Bylo by to něco mezi těžkopádným monstrem a běžnou automatickou zbraní. Reagoval jsem na:
obecně nelze libovolnou samonabíjecí zbraň upravit na plně automatickou protože konstrukčně je mezi nimi značný rozdíl. Dokonce by se dalo říct že je spousta konstrukcí na úplně odlišných principech.
a chtěl jsem tím říct, že by se nemusel úplně měnit vnitřní mechanismus (který, jak píšeš, může být dost odlišný), ale stačilo by ho doplnit – a bylo to schválně v uvozovkách, protože by to nemělo simulovat činnost lidského prstu na spoušti, ale bylo by to zabudované dovnitř.
(ale vím, že je to dost úchylná věc, kterou asi nikdo konstruovat nebude a radši si koupí normální automat na černém trhu)
obecně nelze libovolnou samonabíjecí zbraň upravit na plně automatickou protože konstrukčně je mezi nimi značný rozdíl.
Ten rozdíl je pouze ve spouštovém mechanismu. Uznávám, že problém může být i v životnosti. Např. pistoli konstruované pro střelbu jednotlivými ranami nemusí dělat dobře střelba dávkami s 10x vyšší kadencí, ale to by se asi hned neprojevilo.
Ale vzít nějakou libovolnou samonabíjecí zbraň, například nějakou starší pistoli a předělat ji na samopal, to si dost dobře nedovedu představit.
Ono to hlavně nemá smysl, automatická pistole se hodí leda do filmu. Nicméně občas se může stát, že pistole začne střílet dávkou, když se spoušťový mechanismus poškodí, nebo to někdo přežene s "laděním" spouště.
Než bych se s tím trápil, s nejistým výsledkem, to si radši udělám něco osvědčeného, něco na co jsou výkresy a výroba v primitivních podmínkách probíhala, třeba takový Sten gun
Ano, samopal (tj. automatická zbraň na pistolové náboje, ne útočná puška), je ta nejjednodušší zbraň, která se dá podomácku vyrobit. Např. výroba použitelného revolveru je v domácích podmínkách nesrovnatelně obtížnější.
a co když měl smůlu i ten střelec z kuše? a chtěl ho trefit třeba jen do prd.le aby si to pamatoval?Myslim, ze v lidskem tele neni moc mist, kam by slo strilet z kuse bez obav, ze je realne riziko zpusobeni zavazneho poraneni ci smrti.
Neznam detaily, ale na prvni pohled je rozdil mezi utokem smrtici silou (strelba kusi) a ranou pesti. Tedy jak rikas, vrazda vs. ublizeni na zdravi s nasledkem smrti.Podstatný rozdíl vidím v tom, že v prvním případě šlo o útok, zatímco ve druhém o obranu (byť „jenom“ majetku). Pokud stát nedokáže* zajistit bezpečnost, tak by lidem neměl zakazovat se bránit a dokonce je za obranu trestat. Je pravda, že měl mířit spíš na nohy a cílem by nemělo být zločince usmrtit, ale zastavit, nicméně nehoda se stát může. Zlodějna je rizikové „povolání“ – s tím musí počítat každý, kdo do toho jde. Prostě pokud nechci umřít nebo být zmrzačen, tak nebudu lézt na cizí pozemek a odnášet cizí věci. *) což je v podstatě neřešitelný úkol, jeho nesplnění bych nepovažoval za selhání státu
Ve druhém případě nešlo o obranu. Střílel v době, když už jej nikdo neohrožovalŠlo o odvrácení škody, která by vznikla, kdyby zloděj utekl s ukradenými věcmi. To je obrana majetku.
Pokud ten pripad je takovy, jak na prvni pohled vypada, tedy utok pesti + znacna smula
Ten případ vypadá jako bezdůvodné napadení zcela nevinného člověka skupinou ksindlů. Směšný trest chátru pouze utvrdí v tom, že napadat lidi je vlastně v pořádku.
co pachatel zamyslel a co mohl rozumne ocekavat
Zamýšlel bezdůvodně zmlátit nevinného. Takové věci se prostě nedělají.
Zamýšlel bezdůvodně zmlátit nevinného. Takové věci se prostě nedělají.Však jo, dostal dva roky natvrdo za to, za co se normálně (když je důvod — ve skutečnosti kromě obrany není žádný důvod omluvitelný) uděluje maximálně podmínka.
Však jo, dostal dva roky natvrdo za to, za co se normálně (když je důvod — ve skutečnosti kromě obrany není žádný důvod omluvitelný) uděluje maximálně podmínka.
Tak to dostal docela špatně. Nevím, jestli ten čin spadal pod paragraf 145 nebo 146, každopádně podle § 146 odstavce 4 měl dostat 5 - 10 let. Dva roky jsou výsměch oběti i pozůstalým. Nechápu, k čemu je stát, který chrání lidský odpad na úkor slušných lidí.
Šlo o § 143. Dle rozsudku totiž mělo jít o rvačku či pokus o ní.
To nesedí. Rvačka je § 158. Tady navíc popisují, že žaloba požadovala ublížení na zdraví s následkem smrti, ale soud, ve své nekonečné shovívavosti k našim spoluobčanům, čin překvalifikoval na usmrcení z nedbalosti. Také se hned cítíte bezpečněji, když máme tak skvělé soudy?
(zemřelý za útočníkem sám a ve spěchu vyšel z restaurace)
To si tedy dovolil hodně, vyjít sám z restaurace za čtyřmi spoluobčany. Také věříte tomu, že by jeden Čech napadl čtyři Cikány? O takovém případu jsem ještě neslyšel, zato už jsem mnohokrát četl o cikánské férovce, což byl zjevně i tento případ.
Zamýšlel bezdůvodně zmlátit nevinného. Takové věci se prostě nedělají.To vicemene souhlasim, jenom zminuju, ze s podobnym usilim by mely byt reseny i pripady, kde za obdobnych okolnosti dojde jen k modrine a ne k umrti.
2 roky jsou určitě málo, ale ty dva případy IMHO jsou úplně rozdílné. Střelit někoho do hlavy je jasná úmyslná vražda, to druhé je ublížení na zdraví s následkem smrti.Do vezeni bychom ale meli zavirat lidi, kteri jsou nebezpecni pro spolecnost. Clovek, ktery na nekoho zautoci bez duvodu, je pro spolecnost nebezpecny. Clovek, ktery zastreli zlodeje, nijak spolecnosti neskodi, protoze zastreleni zlodeje spolecnosti spise prospeje.
Bohužel u nás neplatí stejné zákony jako v Americe...
S americkými zákony opatrně. Jsou tam velké rozdíly podle států, navíc tzv. Castle doctrine se většinou vztahuje jen na dům, ale už ne na pozemek.
nicmene pokud nic neukradl tak trestat neni coWTF? A když si politik řekne o úplatek a nedostane ho, tak taky není co trestat?
Pokud obsah kabelky byl méně než 5 000 Kč, je to přestupekdulezite je ovsem, jak hluboko ta ruka v te tasce byla. Po zapesti je to jen prestupek. A v pripade, ze na te ruce chybi minimalne jeden prst, tak pak tam muze byt ta ruka az po rameno, stale je to jen prestupek, i kdyby v te tasce byla treba zlata cihla. V pripade trestneho cinu kradeze vnorenim ruky do tasky se u soudu zvazuje, jestli je obzalovany levak nebo pravak a jaka ruka v tasce byla.
Obávám se, že tyhle osoby žijí mimo náš morální prostor – je jim jedno, co si o nich lidé myslí, že se na ně ošklivě dívají nebo že jim nadávají… proti tomu jsou imunní. A dokud jim někdo nezláme ruce nebo je nedostane za mříže, tak se nám budou jen smát.
Lidí, kteří žijí mimo "náš" (my jsme kdo?) morální prostor je dost. Sám za sebe uvedu třeba nebankovní úvěrové společnosti, s nimi zpřažené exekutorské kanceláře (úvěrovoexekutorská mafie), podomní nabízeči "alternativních" dodavatelů energie a podomní odbchodníci vůbec, finanční "poradci", a v neposlední řadě třeba šmejdy prodejce důchodcům na předváděcích akcích.
Ano, mají nedostatek informací, cítí se pod tlakem nebo jsou prostě hloupí, ale přesto je tu obrovský rozdíl.
Můj děda měl doktorát, hloupý rozhodně nebyl. Alzheimer si ale nevybírá, takže ještě než stihl umřít, tak ho v jednom měsíci donutili podepsat smlouvy se 3 dodavateli energie. Potom se to rok řešilo (jenom pro informaci, žádné výpalné za zrušení smlouvy jsme samozřejmně neplatili, nakonec teda všichni ustoupili). Babička, (která hloupá je - mimochodem zbavit někoho svéprávnosti je mimořádně složité a na dlouho), nám dělá starosti u šmejdů předváděček. Jako sorry, to, že je někomu 90 a už toho rozumu moc nemá, NIKOMU nedává právo tyto lidi připravit o důstojné poslední roky života. Sám jsem měl mnohokrát chuť ty krávy z Centropolu, co se vydávají za ČEZ, zkopnout ze schodů. Jsou to hyeny.
Nevím jak jsou srovnatelné. Oba jsou špatně a oba by se měly trestat.
explicitně jí musím jít otevřít dveře
A po té, co tě uvede v omyl, tak pod nátlakem podepíšeš super výhodnou smlouvu (jen ne pro tebe). A pokud ne ty, tak někdo s IQ o 30 bodů nižším určitě.
Mě se prostě líbí, jak se všichni tváříte, že těch 1 milion exekucí v ČR vzniklo prostě tak, že lidé "v plném zdraví, při plném vědomí a se znalostí věci", dobrovolně podepsali smlouvu, která omylem vedla až k exekuci. A těchto omylů a náhodných excesů (néé, vůbec to není systémový problém, jak mě to mohlo jen napadnout), vedlo až k zanedbatelnému počtu 1 milionu exekucí v zemi, která má 10 mil. obyvatel.
Reálný případ, jak úvěrovoexekutorská mafie vydělala na 100tis. dluhu bez mála 1 milion korun jsem už zde několikrát uváděl.
Ano, napadení nevinného na ulici je špatné a nechtěl bych to nikdy zažít. Ale co mi vadí je, že se z toho někdo opakovaně snaží dělat rasový problém a dělat ze sebe automaticky příšlušníka té "slabší většiny", která se nechá dobrovolně utlačovat od 1% menšiny. ...?
Mě se prostě líbí, jak se všichni tváříte, že těch 1 milion exekucí v ČR vzniklo prostě tak, že lidé "v plném zdraví, při plném vědomí a se znalostí věci", dobrovolně podepsali smlouvu, která omylem vedla až k exekuci.Docela by se mi líbilo, kdyby běžný* dluh nemohl narůst na víc než trojnásobek a to včetně výdajů na vymáhání. Pokud věřiteli nebude stačit (např.) 100% úrok a dalších 100% na výdaje na vymáhání, tak ať se na to vykašle a příště si líp rozmyslí, komu bude věřit/půjčovat. Exekuce by taky zasloužily dost osekat. V zásadě by se měly uvalovat jen na příjem, ne na majetek (ten ať dlužník případně prodá ve své režii, když mu nebude stačit příjem snížený exekucí). Exekuce na majetek by měla být jen ve výjimečných případech – když dlužník explicitně něčím ručil nebo když si třeba vezme spotřebitelský úvěr na televizi a nesplácí ho, tak mu tu televizi seberou. Ale ne tak, že někdo „zapomene“ zaplatit pokutu za jízdu na černo, DP počká, až dluh naroste, a exekutor pak dlužníkovi přijde vyrabovat byt a odnášet věci, které s tím dluhem vůbec nesouvisí. *) mezi firmou (případně státem) a spotřebitelem, pokud by explicitně a hodně velkým písmem nebylo uvedeno, že je smlouva sjednána podle nějakého zvláštního zákona, který umožňuje libovolné podmínky. Běžné podmínky by měly vyhovovat 99 % všech spotřebitelských smluv – paušál za telefon, cestování MHD, další obvyklé služby. Nestandardní podmínky by nešlo sjednat např. po Internetu bez elektronického podpisu nebo po telefonu nebo někde na ulici nebo přes podomního prodejce.
Lidí, kteří žijí mimo "náš" (my jsme kdo?) morální prostor je dost.Tohle je složitější a taky trochu subjektivní… Psal jsem to hlavně jako úvahu o možných protiopatřeních – když vynadáš člověku, který ti omylem šlápl na nohu, tak se bude stydět; ale když vynadáš zlodějovi, tak z toho bude mít ještě radost, protože ví, že nic jiného než nadávat nemůžeš – jinak by tě hnali před soud – a naopak jemu nelze nic dokázat.
Kapesnich kradeze nebo "nezaslouzene" prijmy ze socialnich davek, nejlip identifikovane s nejakou socialni nebo narodnostni skupinou, jsou trnem v oku kdekomu. To, ze se ale jedna o relativne male skody co se tyce financiho rozsahu a ze vlada, magistraty, energeticke kartely nebo exekutorske mafie kradou z nasich penezenek radove vetsi hodnoty uz dochazi malokomu. Bohuzel.
Nechci jejich chovani obhajovat, prestoze muzou byt k nemu donuceni hmotnou nouzi, jen varuju pred plytvanim energie na falesneho nepritele.Kapesnich kradeze nebo "nezaslouzene" prijmy ze socialnich davek, nejlip identifikovane s nejakou socialni nebo narodnostni skupinou, jsou trnem v oku kdekomu.Kapesní krádeže nebo vykrádání jsou svinstvo a je mi úplně jedno, jestli to udělal cikán, černoch nebo Čech – na všechny budu mít stejný vztek. Parazitování na sociálních dávkách je trochu jiná věc. Ti lidé si vlastně jen berou to, co jim stát nabízí. Mně by třeba přišlo neslušné i běhat na sociálku pro dávky kdykoli když jsem nějakou dobu bez zakázek, ale někteří z toho žijí dlouhodobě. Pokud se lze na někoho zlobit, tak je to stát – za to, že peníze z našich daní špatně rozděluje a dává je těm, kteří si je nezaslouží.
Pokud se lze na někoho zlobit, tak je to stát – za to, že peníze z našich daní špatně rozděluje a dává je těm, kteří si je nezaslouží.
Konečně. Tohle je přesně ono. Přece se nemůžu zlobit na člověka, který si od státu něco bere, když na to má právo. Já to právo mám také. Když jsem jen slyšel, co všechno za dávky jeden známý bere, tak jsem šel do mdlob. Ne proto, že je bere, ale proto, že vůbec existují.
Cílem by mělo být se zbavit všech parazitů úředníků, zprůhlednit veřejné zakázky (pro začátek povinné zveřejňování smluv), zavést osobní trestní odpovědnost za úřední rozhodnutí apod.
To, ze se ale jedna o relativne male skody co se tyce financiho rozsahu a ze vlada, magistraty, energeticke kartely nebo exekutorske mafie kradou z nasich penezenek radove vetsi hodnoty uz dochazi malokomu.
Rád bych viděl nějaké vyčíslení, abychom se od toho mohli odrazit k další diskuzi. Uvědomte si, že jde o několik set tisíc lidí, kteří za celý život nepřispějí do systému ani korunou a přitom neustále čerpají. Nejde jen o sociální dávky, ale třeba i zdravotní péči. Připočtěte škody způsobené kriminalitou a hlavně zhoršení kvality života v jejich sousedství, o poklesu cen nemovitostí nemluvě.
Je to podobné a nic hezkého si o těch lidech nemyslím, ale přeci jen trochu vidím rozdíl v tom,
[1] ano, doplněné o naléhání, lhaní, manipulaci atd.
/140miliard/ je to přitom nejméně dvojnásobně nákladná záležitost[Citation needed] Kraďousek mluví o 200 - 300 mld nevim, jaká matematika se učí teďkonc u vás, ale podle toho, co učili nás, platí 200 < (2*140)
a potřebnost neřku-li návratnost, nejistá..to jsou politický kydy, jediný co ohrožuje návratnost jsou právě politici sami tím jak křiví trh dotacema
to jsou politický kydy, jediný co ohrožuje návratnost jsou právě politici sami tím jak křiví trh dotacemasu rad, ze pres vsechnu tu nejistotu, kdy i skalni zastanci dostavby se netvari prilis jiste, co se navratnosti tyce, nekteri zastanci dostavby naopak zduraznuji, ze vyvoj cen elektriny na dalsich nekolik desetiliti neni schopen prepovidat nikdo a proto jde o politicke rozhodnuti, tak je v tehle republice spon jedn clovek, co vi, co presne ovlivnuje th s elektrinou a jak se do budoucna bude vyvijet. Docela se mi ulevilo...
tak je v tehle republice spon jedn clovek, co vi, co presne ovlivnuje th s elektrinou a jak se do budoucna bude vyvijetkdo? - ty? ... hele a jak to teda vidíš, že bych si podle toho vsadil na akcie?
i skalni zastanci dostavby se netvari prilis jiste, co se navratnosti tyce, nekteri zastanci dostavby naopak zduraznuji, ze vyvoj cen elektriny na dalsich nekolik desetiliti neni schopen prepovidat nikdo a proto jde o politicke rozhodnutiTaky mám takový pocit... Návratnost investice je podmíněna garancí ceny za energii z jádra, jinými slovy náklady/ztráty se přesunou na spotřebitele, podobně jako u alternativních zdrojů. To, že bez dotací se projekt neobejde, konstatuje tahle studie . Studii, která by měla podpořit přístavbu Temelína, jsem nenašla, jen vyjádření vědce Václava Pačese /jenž byl prý pověřen vedením expertní skupiny, analyzující potřebnost projektu/. Jenže Václav Pačes současně sedí v dozorčí radě ČEZu, takže nemusí být nestranný. Zdálo by se mi nejrozumnější, počkat nějaký čas, než se ustálí energetická /a taky ekonomická/ situace v Evropě a pak rozhodnout. Ne politiky, ale nezávislými odborníky.