Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Windofsak - plamenny a radikalny zanietenec tohoto OS, hojne sa vyskytujuci na diskusnych forachMožná spíš Windowzák - plamenný a radikální zanícenec tohoto OS, hojně se vyskytující na diskusních fórech a používající warez (včetně nelegální instalace Windows).
Takže, když nějak "najdu" zdrojáky Microsoftích programů, můžu je změnit a distribuovat? Zajímavé!
w
, zjistím kolik lidí je ke mě přihlášených a protože jim nechci rušit práci tak jdu taky něco řešit. DooM III jsem v linuxu dohrál asi 15x, a na rozcházení dalších her ve wine, nebo hledání nativních versí jsem hrozně líný.
No já nevím, jak na tom jdou pařit střílečky typu DooM III nebo Quake 4...
Hry jako freeciv mě moc neberou, zkoušel jsem simutrans (protože Transport Tycoon DeLuxe znám ještě ze 486, kde prakticky celé dny a noci neběželo nic jiného ), ale to není ono... Navíc se u toho musí přemýšlet a já chci hrát hry v době, kdy mám mozek offline (prostě jen jdi a střílej).
Jo, na Didaktik M taky občas zavzpomínám se slzou v oku...
Kdyz budes uprimny - jaky mas nazor o svych komunikacnich dovednostech?
Skoda, veeeelka skoda, ze jsi tohle nepsal uz na zacatku. A ze jsi nepsal vzdy timto zpusobem. Myslim ze spousty slusnych lidi ses osobne dotkl, spoustu zle krve vyvolal... mozna neumyslne a uplne zbytecne. Je mi to fakt lito. Ale neni vsem dnum konec.
Kdybys nepoužíval podobné trapné srandičky, jako přirovnání ke komunismu, asi bys tady nemusel vysvětlovat pojmy. Je to urážející, zvaž jeho používání!
Při scriptování na jiném OS jsme v práci pěkně narazili. Detaily už nevím, tak jenom přibližně: jeden z kopírovacích nástrojů (copy, xcopy, xcopy32...) v našem scriptu vracel errorlevel. Poznali jsme, jestli je plná disketa, neexistující zdroj, vadný zdroj... no těch errorlevelů jsme vyhodnocovali asi pět. Script na jiném PC nefungoval. Ve vyšší verzi OS stejného výrobce byl kopírovací program předělán a errorlevely měl proházené! Script jsme nepředělávali, protože jsme ve firmě používali hodně verzí OS (MS-DOS 6.0, 6.2, MS-DOS pod Win95, 98) a kdo má ve všech zkoumat errorlevely všech použitých nástrojů.
Říkám to jako zajímavost, ve Win jsou už dostačující nástroje na scriptování. Mezi jednotlivými distribucemi Linuxu, pokud vím, je jediný zřetelný problém jenom s příkazem ping.
Tiskni
Sdílej: