Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
... kdežto tohle bude plugin. ... A já nechci RSS čtečku kvůli tomuhle...a já nechci extra program na piškvorky/psychologa/jánevímco, když to mám v emacsu ... (jak se tu dělá smajlík "rolling eyes"?)
Já mám radši, když je to extra.čímž ovšem popíráš sám sebe: A já nechci RSS čtečku kvůli tomuhle...
Nene, právě tím potvrzuju, co tu říkám, copak nechápeš ?chápu, že a) nepřečetl sis, na co prve reaguješ b) máš potíže porozumět české větě tak ještě jednou s vysvětlivkami: a já nechci extra program na piškvorky/psychologa/jánevímco, když to mám v emacsu tato věta byla míněna ironicky, jakožto rádobyvtipná narážka na spory kolem emacsu první částí, "extra program na ...", se míní jakýkoliv jednoduchý (ehm) program specializovaný na jednu činnost, tedy i RSS čtečka, zatímco "emacs" v druhé části zastupuje jakýkoliv program, jehož rozšíření rostou nad rámec rozumných mezí (jistě jsi slyšel o emacsu pomluvu, že je to vlastně samostatný operační systém), tedy i Firefox a jestliže na moje slova "extra program" reaguješ "Já mám radši, když je to extra.", pak jediný rozumný výklad je, že nechceš software pro Emacs (plugin do Firefoxu), ale samostatný program ... ostatně jiný výklad si ani nedovedu představit, vzhledem k tomu, že plugin být "extra" ve smyslu koncepčním nemůže (tedy pomíjím hovorové "extra" ve smyslu "superhyperfreecool")
RSS čtečka je program, kdežto tohle bude plugin.V mozillácké terminologii je velký rozdíl mezi termíny plug-in a rozšíření. AbcFox je rozšíření, plugin je třeba Flash. Pokud vím, tak Firefox obsahuje jednoduchou RSS čtečku už zabudovanou (Live Bookmarks). Populární čtečka je také Sage, což je rozšíření pro Firefox, podobně jako AbcFox. Co ten AbcFox umí a Live Bookmarks ani Sage ne?
V mozillácké terminologii je velký rozdíl mezi termíny plug-in a rozšíření. AbcFox je rozšíření, plugin je třeba Flash.Dobře, tak rozšíření, nemluvím tu o nějaký Mozille...
Co ten AbcFox umí a Live Bookmarks ani Sage ne?Bude možná v Konqueroru. Nepoužívám Firefox. A snad ho i přejmenuje na AbcKonq.
dobře, takže co ten AbcKonq umí a aKregator ne?Co ten AbcFox umí a Live Bookmarks ani Sage ne?Bude možná v Konqueroru.
... by AbcFox měl umět sledovat jednotlivé zvolené diskuze a podobné věci.no, asi bych měl psát jen o čem něco vím (RSS nepoužívám), ale až doposud jsem se domníval, že to patří k základním vlastnostem čteček ... představuji si RSS feed jako takové jednostranné news (NNTP), a tam klienti sledování vybraného threadu obvykle zvládají ...
Myslím si, že niobi má pravdu a mal by v tomto spôsobe komunikácie pokračovať aj na ďalej. Filtruje tak z AbcLinuxu začiatočníckych polo-windovsákov a prispieva tak k... prispieva.
A samozrejme, mňa už len málo čo dokáže odradiť... len ma trochu spomaľuje nedôvera ľudí a ťažko debugovateľný JavaScript. AbcFox/Konq síce vyzerá ako RSS reader, ale jeho možnosti budú rásť... ale aj tak ho nikdy nebudú používať ľudia ako D.N., ja a pod.
Tiskni
Sdílej: