Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Pokud nebudeš používat obludy jako je konzole z kde nebo gnome-terminal, tak nebudeš mít problém s rychlostí.To bych teda neřekl, obecně to neplatí. Když jsem si pomocí programu tack porovnával rychlost různých terminálů, tak jsem došel k tomu, že někdy v rychlosti vede xterm, někdy konsole, někdy i gnome-terminal, a to při použití stejných fontů a rozměrů okna. (Podle toho, co to bylo za počítač a systém.) Vítězně mi ale vždycky vyšla textová (ne framebufferová) linuxová konzole...
Nepoužívam obludy, zväčša xterm, no v práci mám zapnuty jeden gnome-terminál, kde vykonávam 50% práce v X, kôli lepšej čitateľnosti fontu AA-monospace-11, kolegovia to ocenujú.
Pravda, neviem si nastaviť xterm, ani iný terminál, tak, by fungoval bezchybne. NCurses (mc) je v 'obludách' veľmi pomalý.
Po update som upresnil a zprehľadnil obsah blogu.
Niekedy sa oplati zamysliet sa aj nad opacnou strankou. Pokial Ti (ak nevadi, ze tykam) velmi vadia emulatory terminalov (aj naozaj velmi rychly xterm), existuje do Xov ovladac fbcon, ktory pouziva linuxove framebufferove ovladace (vesafb, rivafb, sisfb, vsetko, co umoznuje pouzit /dev/fbX (x=<0;9>)). Tym by sa Tvoj problem mohol celkom vyriesit, stratis ale akceleracne moznosti, ktore poskytuje X ovladac (aj ked aj tie framebufferove vedia akceleraciu).
Xove ovladace v jadre nie su IMHO z viacerych dovodov. Niektore sa zvyknu dost cast menit, niektore dost casto padat, ... . Neexistuje vseobecne rozhranie (okrem fbcon), ktore by bolo schopne poskytnut take moznosti, ako maju userspace ovladace pre X. A koniec koncov - ked zatuhnu z nejakeho dovodu Xy, aspon to nesposobuje kernel panic.
Ja osobne pouzivam GNOME a gnome-terminal a stale zijem, necitiac nejaky nedostatok. Vsetko je zalezitostou osobneho vkusu
Tiskni
Sdílej: