Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Druhý požadavek v podstatě vylučuje většinu literatury napsané v češtině, především vysokoškolská skripta.To moc na náladě nepřidá. I tak jsem s některými díly tu čest a jen mi přijde, že jsou hodně dobře schovaná (proto se také ptám).
Na matematické knihy mám v podstatě stejné požadavky a zatím se mi nejvíc osvědčil postup přes Amazon: podívat se, jaké tituly jsou v oboru nejprodávanější a nejlíp hodnocené, přečíst uživatelské komentáře.Tak to zatím dělám. Teda ještě plus většinou náhled na Google Books (když je pech, tak se tam dá dokonce najít většina důležitých kapitol).
či jediná knihaZde musím hlásit opačnou zkušenost.
A co by tě konkrétně zajímalo? Matematika je široký pojem.Jak jsem řekl:
A niečo konkrétnejšie by nebolo? Často tu hovoríš o frekvenčnom obraze a pod., takže mám pocit, že Fourierka by ťa určite zaujímala (ak ju teda už neovládaš...). Ďalej, som si všimol, že sa venuješ grafike, takže to je zasa lineárna algebra a geometria (projektívna a iná), nejaké tie grupy, atď. Skús vymenovať niečo takéto, aspoň trochu reálne použiteľné. Potom sa nám bude ľahšie radiť. Chcieť chápať XKCD je síce fajn, ale je to príliš vágne
Btw, prinajmenšom by si mohol dať vedieť, či chceš zámer na informatiku, alebo na fyziku (vzhľadom k tomu, že to sú na matfyze dva hlavné obory aplikovanej matematiky, tak sa dá aspoň trochu stavať na ich sylaboch...).
Chcieť chápať XKCD je síce fajn, ale je to príliš vágneJasně, že jsem to myslel jako vtip. Problém je totiž, že ani pomalu nevím, co vlastně chci. Chtěl jsem se například vrhnout do ccSHT, žel to už není taková sranda jako s fftw a v Dokumentaci je vesměs napsáno, podstatu si zjistěte jinde. O což jsem také snažil. Z Google Schoolar si stahuju pořád něco (bohu dík za GS). Jenže je problém, že tam je to většinou psáno formou nějakého klínového písma a dost dobře nejsem schopen rozlišit, zda-li to něco znamená a nebo si jen ze mě někdo střílí. Ale samozřejmě to není jen o tom. Nedávno jsem si chtěl koupit docela pěknou knížkou, žel z náhledu zjistil, že má bohužel nějaké závislosti, které budu muset splnit dřív než se do ní pustím (a tak nějak cítím, že je splněné nemám). Takže ano, hlavní směr je jak už jsem říkal směrem k transformacím (což by IMHO od středoškolské matiky nemělo být až tak daleko, protože na některých školách se to řeší už v třetím a nebo čtvrtém semestru), no ale když už u toho budu…
či chceš zámer na informatikuS tím problém nemám a jsem schopen se v tom orientovat.
alebo na fyzikuSpíš asi něco takového.
Jinak díky moc.
Hehe, takže aj sférické harmoniky. To je na základnej úrovni vcelku pochopiteľné s trochou LA a analýzy, ale na hlbšie pochopenie treba určite grupy (harmoniky úzko súvisia s teóriou reprezentácií grupy n-rozmených rotácií SO(n)). Už nejaký čas uvažujem, že o tom niečo poloformálne napíšem sem do blogu. Som rád, že je aspoň jeden potenciálny záujemca
Ono, aj fourierka (diskrétna aj spojitá), je len jednoduchá aplikácia teórie grúp, ale opäť je to na základnej úrovni (ako hovoríš, berie sa to tak v treťom semestri) zbytočný overkill. Na druhej strane, človek pochopí, čo sa tam vlastne deje a prečo to tak pekne funguje. A ako sa to dá zobecniť -- keď máš rotačnú symetriu, použiješ sférické harmoniky (reprezentácie grupy rotácie), keď translačnú, tak klasickú fourierku (dualita Z <-> S^1 medzi fourierovskými koeficientami a periodickými funkciami chápanými ako funkcie na kružnici; prípadne v spojitom prípade R/C <-> R/C normálna FT). Ale keby si mal inú symetriu (napr. nejakú kryštalickú mriežku), tak celá teória grúp funguje rovnako len s inou grupou (o ktorej sa už samozrejme nikde nedočítaš, lebo translácie a rotácie sú tie najdôležitejšie symetrie, tak to má samostatné veľké obory).
O waveletoch bohužiaľ moc neviem, tam ti neporadím, ale spomínam si, že jedna kapitolka je im venovaná v Pěstujeme LA (aj keď pochybujem, že tam bolo niečo moc užitočné ).
Naucit se matematiku sam je docela obtizne.S tím počítám. Na druhou stranu na to mám cca. přibližně celý život, takže by mě to štvalo pouze v případě, že bych zítra vyrazil z baráku a přejelo mě auto.
Ono je to obtizne i na skole, ale tam vas tim proste nekdo protahne; kdyz se to ucite sam, nemusite se tak honit a snadno se na necem zaseknete.A to bude možná to. Nepotřebuju s tím nikoho oslňovat v CVčku, takže pokud se zaseknu, tak to bude jen dobře. Nejde mi o to říct
Ano, to jsem četl, ano to jsem se učil, takže kdo ví…asi bych to měl umět(i když jsem ve skutečnosti nepochopil o čem to ve skutečnosti je), ale mordovat se tím tak dlouho dokuď to buď nepochopím (a zároveň nebudu schopen využít, či na tom dále stavět) nebo neumřu.
+1
Toto je veľmi pekná knižka, ale miestami nie je jednoduchá, takže na prvé čítanie radím sa s niektorými vecami príliš netrápiť a len vziať na vedomie, že existujú (napr. tenzory. Čo nimi chcel básnik povedať som pochopil až po abstraktnej teórii). Holt, presne ako píšeš, Kvasnica vyžaduje len stredoškolské znalosti, lenže problém je, že občas v tom strudoškolskom jazyku vyjadruje dosť pokročilé vysokoškolské učivo.
No ja neviem. Ideálne by sa mala študovať teória aj praktické aplikácie zároveň. Ale vždy to nejde. Takže jedno alebo druhé proste doberieš neskôr (ak to budeš ešte potrebovať).
Zbylo mi pár knížek, skript z vejšky. Mam tu Rektoryse s "Přehledem užité matematiky". Možná i vyhrabá nějaká pdf, co jsem na ně v průběhu let narazil. Univerzity mívají své twiki/wiki, taky jsem si všim, že se tam dá něco najít.
Nejdřív bych asi koukal do toho Rektoryse, co o něm soudíte?
Rektorysrektum/rýsovat
ale obyčejný čtenář stejně důkazy přesakuje a autorovi věříNo jo, ale u zkoušky bohužel už obvykle tak důvěřivý nejsou
ale hovori dobreVždyť jo. Jen to zamotal tak, že ani člověk, který ví o co přibližně jde nemá z toho šanci zjistit jak to vlastně myslí (a nebo jsem prostě debil).
Charlie brble nezmysly. (Podobne ako Dr. Hause.) Ale na obrazovke to vyzerá dobre. Pokiaľ hovoríš o ALT texte na obrázkoch na XKCD, tak ich neber ako poslednú šancu pre nechápavých. Často až ten text urobí vtip vtipom. Ak ťa zaujala matematika na XKCD, tak sa ti asi bude páčiť toto vysvetlenie šifry AES
- Porozumět matematickým vtipům z XKCD i bez nápovědy.
- Ověřit si, jestli Charile ze seriálu NUMB3RS jen nebrble nesmysly.
Ja mám skúsenosti prevážne s typom literatúry, o aký bohužiaľ nemáš záujem Ale určite by som doporučil minimálne Zahradník & Motl: Pěstujeme lineárni algebru. Knižka veľmi zábavným (a veľmi nerigoróznym spôsobom) zoznamuje s mnohými oblasťami matematiky (samozrejme s dôrazom na tú LA), ktoré budeš takmer určite nevyhnutne potrebovať. Takže skús na to pozrieť
Btw, nie je to jednoduchá učebnica, človek v nej aj po niekoľkých rokoch štúdia matematiky stále nachádza nové veci. Ale ako poloformálny úvod do LA rozhodne doporučujem
Motivace:Tak tomu říkám motivace jak stehno.
- Porozumět matematickým vtipům z XKCD i bez nápovědy.
- Ověřit si, jestli Charile ze seriálu NUMB3RS jen nebrble nesmysly.
Ja som ho nedávno videl v Luxore, tuším za 500. Tisíc to síce nie je, ale stále na môj vkus prehnaná cena (aj keď tá kniha je samozrejme absolútna klasika a rád by som ju časom vlastnil...). Takže tiež to vidím na ten antikvariát
Čo sa teórie kategórií týka, tak na tú existuje vynikajúca knižka, podľa mňa prístupná prakticky hocikomu (aj keď poriadne oceniť a hlavne aplikovať výsledky vyžaduje často znalosť vyššej matematiky a abstraktného myslenia).
Tiskni
Sdílej: