Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Nevím jestli si toho je Chris vědom a jestli to byl úmysl, ale to na čem vlastně provozuje svoje videa je platforma! Funguje to v téměř jakémkoliv moderním prohlížeči? Funguje. V mém případě i dokonce v mobilu. Je možné na tom diskutovat? Je. Co to jen připomíná? Ano, je to tak. A jako bonus 100% poskládáno z otevřených komponent a technologií, čisté jako slovo boží. Dokonce je možné stahovat na tom publikovaná multimédia bez použití jakýchkoliv URL rozparovačů, fungují v tom bez problémů titulky a co je hlavní, jde to bez nejmenšího problému dále rozšiřovat o libovolné nápady aniž byste museli být zaměstnancem Googlu.
Logická otázka která vyvstane je: Kam s daty? Do cloudu? Jestli si dobře pamatuju na toto téma proběhlo 765 flejmů. Tak na VPS? Ne každý vlastní svoji VPSku a na toto téma proběhlo 243 flejmů, co má chabá paměť slouží. Tak jako za starých časů z doby železné na svůj vlastní server? Samozřejmě je to řešení nejlogičtější a nejpřesvědčivější, ale kdo až má u baráku přistavený náhradní jaderný reaktor pro provoz a je vlastníkem nějaké banky či jiného subjektu? Jenže to také není už nějakou dobu pravda:
Ba co víc, ono už není potřeba vzít do ruk kladivo a kovat si krabičku vlastní. Stačí už jen využít předpřipravené řešení v podobě OpenWRT, OpenNAS čehož by pro tuto příležitost obraz potřeba upravit bylo. To už není žádná tragédie. Dokonce si dovedu představit distribuované virtuální úložiště sdílející přebytečnou diskovou kapacitu. To domimplmentovat by zas nedalo tolik námahy.
Jenže v poslední fázi narážíme na finální problém. Tzv. příčinu všeho multimediálního zla a utrpení: Distribuční síť. A není to potřeba veřejné IP adresy jak by se mylně mohlo zdát, protože můj subjektivní dojem je, že se za pár posledních let se tato situace o dost zlepšila a budoucnost stejně patří IPv6 (a když to tvrdí pavlix, tak to přece musí být pravda). Je to asymetričnost běžných domácích přípojek. Pamatuju doby kdy jsem na dial-upu měl o něčem jako je T1 jen vlhké sny. Jenže i na tom dial-upu platilo, že to co jsem downloadoval jsem mohl současně ihned uploadovat. Dnešní běžné domácí linky jsou dimenzovány tak, že sotva stačí protlačovat TCP ACK datagramy při stahování aniž by došlo k zahlcení linky samotné. Na tom nic takového možné provozovat není. A vlastně není to samo o sobě důvodem popularity služeb jako je YouTube, VPS a obecně cloudu (ať už ten buzzword znamená cokoliv) jako takového?
Sooo, any ideas?
Své dojmy, připomínky a především nápady prosím zanechávejte pod čarou (pod tou druhou samozřejmě).
Tiskni
Sdílej:
To jsou dost nádherně udělaný přednáškyMMM…Yup.
Ad. Youtube, znáš MediaGoblin?MMM…Nope.
To jsou dost nádherně udělaný přednášky, díky za odkazy.Souhlas, tohle jsou jedny z nejlépe zvládnutých přednášek, které jsem na netu viděl. Kdyby tenhle týpek učil signály a informace, tak ten předmět má podstatně vyšší propustnost studentů :)
Tohle zaslouží tučňáka
Co se týče problémů s konektivitou: já to mám někdy spíš naopak (rychlejší upload), někde se dá sehnat slušná WiFi, někde ethernet (ideální), ale je pravda, že hodně komerčních/konzumních připojení na tom bude špatně. Místo multicastu bych to spíš mohl být torrent – někde jsem to viděl i realizované, akorát teď nemůžu najít odkaz: plugin do prohlížeče, který stahoval torrent, přehrával video a pak sdílel dál.
asynchronicitaasymetrie freedombox, mediagoblin, raspberry-pi, panda-board, pronajmout si CDN :)