V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Nevím jestli si toho je Chris vědom a jestli to byl úmysl, ale to na čem vlastně provozuje svoje videa je platforma! Funguje to v téměř jakémkoliv moderním prohlížeči? Funguje. V mém případě i dokonce v mobilu. Je možné na tom diskutovat? Je. Co to jen připomíná? Ano, je to tak. A jako bonus 100% poskládáno z otevřených komponent a technologií, čisté jako slovo boží. Dokonce je možné stahovat na tom publikovaná multimédia bez použití jakýchkoliv URL rozparovačů, fungují v tom bez problémů titulky a co je hlavní, jde to bez nejmenšího problému dále rozšiřovat o libovolné nápady aniž byste museli být zaměstnancem Googlu.
Logická otázka která vyvstane je: Kam s daty? Do cloudu? Jestli si dobře pamatuju na toto téma proběhlo 765 flejmů. Tak na VPS? Ne každý vlastní svoji VPSku a na toto téma proběhlo 243 flejmů, co má chabá paměť slouží. Tak jako za starých časů z doby železné na svůj vlastní server? Samozřejmě je to řešení nejlogičtější a nejpřesvědčivější, ale kdo až má u baráku přistavený náhradní jaderný reaktor pro provoz a je vlastníkem nějaké banky či jiného subjektu? Jenže to také není už nějakou dobu pravda:
Ba co víc, ono už není potřeba vzít do ruk kladivo a kovat si krabičku vlastní. Stačí už jen využít předpřipravené řešení v podobě OpenWRT, OpenNAS čehož by pro tuto příležitost obraz potřeba upravit bylo. To už není žádná tragédie. Dokonce si dovedu představit distribuované virtuální úložiště sdílející přebytečnou diskovou kapacitu. To domimplmentovat by zas nedalo tolik námahy.
Jenže v poslední fázi narážíme na finální problém. Tzv. příčinu všeho multimediálního zla a utrpení: Distribuční síť. A není to potřeba veřejné IP adresy jak by se mylně mohlo zdát, protože můj subjektivní dojem je, že se za pár posledních let se tato situace o dost zlepšila a budoucnost stejně patří IPv6 (a když to tvrdí pavlix, tak to přece musí být pravda). Je to asymetričnost běžných domácích přípojek. Pamatuju doby kdy jsem na dial-upu měl o něčem jako je T1 jen vlhké sny. Jenže i na tom dial-upu platilo, že to co jsem downloadoval jsem mohl současně ihned uploadovat. Dnešní běžné domácí linky jsou dimenzovány tak, že sotva stačí protlačovat TCP ACK datagramy při stahování aniž by došlo k zahlcení linky samotné. Na tom nic takového možné provozovat není. A vlastně není to samo o sobě důvodem popularity služeb jako je YouTube, VPS a obecně cloudu (ať už ten buzzword znamená cokoliv) jako takového?
Sooo, any ideas?
Své dojmy, připomínky a především nápady prosím zanechávejte pod čarou (pod tou druhou samozřejmě).
Tiskni
Sdílej:
To jsou dost nádherně udělaný přednáškyMMM…Yup.
Ad. Youtube, znáš MediaGoblin?MMM…Nope.
To jsou dost nádherně udělaný přednášky, díky za odkazy.Souhlas, tohle jsou jedny z nejlépe zvládnutých přednášek, které jsem na netu viděl. Kdyby tenhle týpek učil signály a informace, tak ten předmět má podstatně vyšší propustnost studentů :)
Tohle zaslouží tučňáka
Co se týče problémů s konektivitou: já to mám někdy spíš naopak (rychlejší upload), někde se dá sehnat slušná WiFi, někde ethernet (ideální), ale je pravda, že hodně komerčních/konzumních připojení na tom bude špatně. Místo multicastu bych to spíš mohl být torrent – někde jsem to viděl i realizované, akorát teď nemůžu najít odkaz: plugin do prohlížeče, který stahoval torrent, přehrával video a pak sdílel dál.
asynchronicitaasymetrie freedombox, mediagoblin, raspberry-pi, panda-board, pronajmout si CDN :)