Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Nevím jestli si toho je Chris vědom a jestli to byl úmysl, ale to na čem vlastně provozuje svoje videa je platforma! Funguje to v téměř jakémkoliv moderním prohlížeči? Funguje. V mém případě i dokonce v mobilu. Je možné na tom diskutovat? Je. Co to jen připomíná? Ano, je to tak. A jako bonus 100% poskládáno z otevřených komponent a technologií, čisté jako slovo boží. Dokonce je možné stahovat na tom publikovaná multimédia bez použití jakýchkoliv URL rozparovačů, fungují v tom bez problémů titulky a co je hlavní, jde to bez nejmenšího problému dále rozšiřovat o libovolné nápady aniž byste museli být zaměstnancem Googlu.
Logická otázka která vyvstane je: Kam s daty? Do cloudu? Jestli si dobře pamatuju na toto téma proběhlo 765 flejmů. Tak na VPS? Ne každý vlastní svoji VPSku a na toto téma proběhlo 243 flejmů, co má chabá paměť slouží. Tak jako za starých časů z doby železné na svůj vlastní server? Samozřejmě je to řešení nejlogičtější a nejpřesvědčivější, ale kdo až má u baráku přistavený náhradní jaderný reaktor pro provoz a je vlastníkem nějaké banky či jiného subjektu? Jenže to také není už nějakou dobu pravda:
Ba co víc, ono už není potřeba vzít do ruk kladivo a kovat si krabičku vlastní. Stačí už jen využít předpřipravené řešení v podobě OpenWRT, OpenNAS čehož by pro tuto příležitost obraz potřeba upravit bylo. To už není žádná tragédie. Dokonce si dovedu představit distribuované virtuální úložiště sdílející přebytečnou diskovou kapacitu. To domimplmentovat by zas nedalo tolik námahy.
Jenže v poslední fázi narážíme na finální problém. Tzv. příčinu všeho multimediálního zla a utrpení: Distribuční síť. A není to potřeba veřejné IP adresy jak by se mylně mohlo zdát, protože můj subjektivní dojem je, že se za pár posledních let se tato situace o dost zlepšila a budoucnost stejně patří IPv6 (a když to tvrdí pavlix, tak to přece musí být pravda). Je to asymetričnost běžných domácích přípojek. Pamatuju doby kdy jsem na dial-upu měl o něčem jako je T1 jen vlhké sny. Jenže i na tom dial-upu platilo, že to co jsem downloadoval jsem mohl současně ihned uploadovat. Dnešní běžné domácí linky jsou dimenzovány tak, že sotva stačí protlačovat TCP ACK datagramy při stahování aniž by došlo k zahlcení linky samotné. Na tom nic takového možné provozovat není. A vlastně není to samo o sobě důvodem popularity služeb jako je YouTube, VPS a obecně cloudu (ať už ten buzzword znamená cokoliv) jako takového?
Sooo, any ideas?
Své dojmy, připomínky a především nápady prosím zanechávejte pod čarou (pod tou druhou samozřejmě).
Tiskni
Sdílej:
To jsou dost nádherně udělaný přednáškyMMM…Yup.
Ad. Youtube, znáš MediaGoblin?MMM…Nope.
To jsou dost nádherně udělaný přednášky, díky za odkazy.Souhlas, tohle jsou jedny z nejlépe zvládnutých přednášek, které jsem na netu viděl. Kdyby tenhle týpek učil signály a informace, tak ten předmět má podstatně vyšší propustnost studentů :)
Tohle zaslouží tučňáka
Co se týče problémů s konektivitou: já to mám někdy spíš naopak (rychlejší upload), někde se dá sehnat slušná WiFi, někde ethernet (ideální), ale je pravda, že hodně komerčních/konzumních připojení na tom bude špatně. Místo multicastu bych to spíš mohl být torrent – někde jsem to viděl i realizované, akorát teď nemůžu najít odkaz: plugin do prohlížeče, který stahoval torrent, přehrával video a pak sdílel dál.
asynchronicitaasymetrie freedombox, mediagoblin, raspberry-pi, panda-board, pronajmout si CDN :)