Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Nevím jestli si toho je Chris vědom a jestli to byl úmysl, ale to na čem vlastně provozuje svoje videa je platforma! Funguje to v téměř jakémkoliv moderním prohlížeči? Funguje. V mém případě i dokonce v mobilu. Je možné na tom diskutovat? Je. Co to jen připomíná? Ano, je to tak. A jako bonus 100% poskládáno z otevřených komponent a technologií, čisté jako slovo boží. Dokonce je možné stahovat na tom publikovaná multimédia bez použití jakýchkoliv URL rozparovačů, fungují v tom bez problémů titulky a co je hlavní, jde to bez nejmenšího problému dále rozšiřovat o libovolné nápady aniž byste museli být zaměstnancem Googlu.
Logická otázka která vyvstane je: Kam s daty? Do cloudu? Jestli si dobře pamatuju na toto téma proběhlo 765 flejmů. Tak na VPS? Ne každý vlastní svoji VPSku a na toto téma proběhlo 243 flejmů, co má chabá paměť slouží. Tak jako za starých časů z doby železné na svůj vlastní server? Samozřejmě je to řešení nejlogičtější a nejpřesvědčivější, ale kdo až má u baráku přistavený náhradní jaderný reaktor pro provoz a je vlastníkem nějaké banky či jiného subjektu? Jenže to také není už nějakou dobu pravda:
Ba co víc, ono už není potřeba vzít do ruk kladivo a kovat si krabičku vlastní. Stačí už jen využít předpřipravené řešení v podobě OpenWRT, OpenNAS čehož by pro tuto příležitost obraz potřeba upravit bylo. To už není žádná tragédie. Dokonce si dovedu představit distribuované virtuální úložiště sdílející přebytečnou diskovou kapacitu. To domimplmentovat by zas nedalo tolik námahy.
Jenže v poslední fázi narážíme na finální problém. Tzv. příčinu všeho multimediálního zla a utrpení: Distribuční síť. A není to potřeba veřejné IP adresy jak by se mylně mohlo zdát, protože můj subjektivní dojem je, že se za pár posledních let se tato situace o dost zlepšila a budoucnost stejně patří IPv6 (a když to tvrdí pavlix, tak to přece musí být pravda). Je to asymetričnost běžných domácích přípojek. Pamatuju doby kdy jsem na dial-upu měl o něčem jako je T1 jen vlhké sny. Jenže i na tom dial-upu platilo, že to co jsem downloadoval jsem mohl současně ihned uploadovat. Dnešní běžné domácí linky jsou dimenzovány tak, že sotva stačí protlačovat TCP ACK datagramy při stahování aniž by došlo k zahlcení linky samotné. Na tom nic takového možné provozovat není. A vlastně není to samo o sobě důvodem popularity služeb jako je YouTube, VPS a obecně cloudu (ať už ten buzzword znamená cokoliv) jako takového?
Sooo, any ideas?
Své dojmy, připomínky a především nápady prosím zanechávejte pod čarou (pod tou druhou samozřejmě).
Tiskni
Sdílej:
To jsou dost nádherně udělaný přednáškyMMM…Yup.
Ad. Youtube, znáš MediaGoblin?MMM…Nope.
To jsou dost nádherně udělaný přednášky, díky za odkazy.Souhlas, tohle jsou jedny z nejlépe zvládnutých přednášek, které jsem na netu viděl. Kdyby tenhle týpek učil signály a informace, tak ten předmět má podstatně vyšší propustnost studentů :)
Tohle zaslouží tučňáka
Co se týče problémů s konektivitou: já to mám někdy spíš naopak (rychlejší upload), někde se dá sehnat slušná WiFi, někde ethernet (ideální), ale je pravda, že hodně komerčních/konzumních připojení na tom bude špatně. Místo multicastu bych to spíš mohl být torrent – někde jsem to viděl i realizované, akorát teď nemůžu najít odkaz: plugin do prohlížeče, který stahoval torrent, přehrával video a pak sdílel dál.
asynchronicitaasymetrie freedombox, mediagoblin, raspberry-pi, panda-board, pronajmout si CDN :)