Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Řekl bych že ty "náhlé kolapsy" typu secure boot fail na dualboot mašině budou nejspíš mít na svědomí aktualizace Windows. Doporučuju se tímto jednoduše vyhnout spouštění Windows na železe úplně.Též něco takového podezřívám. Sám si nejsem vědom že bych změnil nějaké nastavení a prostě tohle začalo ze dne na den. Pokud vypnu Secure Boot, GRUB nabootuju bez nejmenšího problému. Problém je že pokud se oken zbavím a nepůjde nabootovat z jakéhokoliv důvodu Linux, z počítače zbude cihla. Licenci oken jsem si poctivě zaplatil, není k tomu instalačka, nic. Prostě by to byly vyhozené peníze z okna.
Virtualizace je jediná rozumná volbaTohle jak funguje? Co když začne WBM ten Secure Boot ke svému startu vyžadovat, jak se vlastně bude spouštět ve virtuálu?
Tohle jak funguje? Co když začne WBM ten Secure Boot ke svému startu vyžadovat, jak se vlastně bude spouštět ve virtuálu?Podle me neni duvod aby nejaky otevreny UEFI firmware ten secureboot nemohl podporovat, verejne klice MS jsou volne dostupne (a i kdyby nebyly jsou v kazdem BIOSu).
Ne. To první se jmenuje UEFI Capsule, to druhé Windows Platform Binary Table.
První umí Linux od verze 4.2, s druhým mělo aféru Lenovo asi tak před rokem, kdy lidem, co si odinstalovali z Windows nějaké pitominy od Lenova, je znovu nainstalovalo při bootu.
Po nejakých aktualizáciách WIN10Popravdě též podezřívám aktualizace, protože WIN10 aktualizuje jako zběsilé, furt to něco mění…tak mě napadá, dá se to nějak rozumně vyřadit z provozu?
Nešel by coreboot?Na nějakém Acer spotřebním zboží? Těžko.
Tiskni
Sdílej: