Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Projekt AV-test.org zveřejnil studii z testování antivirových programů pro platformu Android.
Zoner AntiVirus Free vyšel nejlépe a studie jej označila za světově nejlepší antivirový program pro Android, který je zdarma.
Tato studie ihned prolítla médii celého světa, seznam odkazů lze najít zde: Články o Zoner AntiViru Free.
Studie spíš ale odhaluje nedostatky antivirů zdarma, zajímavý pohled na objektivitu studie přinesu v tomto příspěvku - článek o objektivitě testu.
Tak jsme se taky nechali podat a doplnili jsme nabídku užitečných programů ke zvýšení bezpečnosti nejrozšířenějšího operačního systému Android v chytrých mobilních zařízeních.
Aplikace Zoner AntiVirus Free pro Android zabezpečuje rezidentní antivirovou ochranu, doplněnou o filtr příchozích i odchozích hovorů, příchozích SMS a praktickou funkci dětského zámku u volání. Při návrhu byl kromě bezpečnosti kladen důraz na vysokou rychlost a minimální spotřebu zdrojů.
Jak je v názvu, program je zdarma, navíc bez omezení a reklam, běží na systému Android verze 2.1 nebo vyšší a je možné jej stáhnout z Android Marketu.
Co na to říkáté? Zajímají mně vaše názory a zkušenosti.
Z diskusních příspěvků u mého prvního článku se rozpoutala žhavá diskuse, proč Zoner AntiVirus for Linux nevyvíjíme jako open source pod GPL.
Zamyslel jsem se nad tím, a výsledkém mých úvah je závěr, že pojem GPL je výhodný z marketingového hlediska. Z pohledu vývoje pokročilého antivirového řešení a praktického použití na straně uživatelů, GPL nedává smysl.
Nicméně nabízím ODS - "Open Development Society". Co se pod tímto pojmem skrývá?
Pracuji jako manažer produktu Zoner AntiVirus [ZAV] a tímto bločkem bych chtěl psát o všem, co se bude týkat technologií blízkých našemu produktu. Budu taky psát a zveřejňovat výsledky našich průzkumů a testů, odkrývat pokličku vývoje. Těším se na Vaše názory.
První produkt, který jsme uvolnili, je právě linuxové řešení Zoner AntiVirus for Linux Mailservers. Tak jak jsem psal v článku V serverových mailových službách dominuje Linux, je v česku přes 10 tisíc mailových serverů běžících na Linuxu. Co máme udělat pro to, aby na hodně těchto serverech běžel právě ZAV? A jaké řešení si administrátoři vybírají a proč?