Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Tiskni
Sdílej:
na co je vubec dobrej celej váš blog i s vámi? Myslím tím vzhledem k zaměření tohoto portálu. Než jako manažer produktu(wtf?) působíte spíše jako obstojný spamer.Já ten blogpost četl s velkým zájmem.
A... tak na základě dalších informací beru zpět... část blogpostu zajímavé, ale nekorektní.informace ze zákulisí
Plus vyssie niekto pisal, ze uz riesia inzerciu na itbiz, cize nie je to tak, ze by si neboli schopni zaistit marketing.Ano, ale reklamu komerčnímu projektu tu nelze dělat zadarmo. A oni mají založený blog speciálně s tímto účelem.
je dobré napsat a minimálně pozvednout sebevědomí českému národuProc proboha? Jak mne ma pozvednout sebevedomi, ze nekdo uplne jiny udelal program, ktery nepotrebuju, ktery zase nekdo jiny nejak ohodnotil? Nevim, proc bych mel nejak resit narod jakozto vec, kterou jsem si nezvolil ani nezaslouzil. Nacionalisticke sracky si nechte pro obcasne fandy klouzalistu/kopalistu mdlejsiho rozumu.
Velice mně však překvapuje předposr.nost vaší redakce a některých vašich čtenářů a je vidět že komunismus v tomto státě zasadil hluboké kořeny.Mne zase prekvapuje vas nazor. Prezentujete tu svuj produkt, cimz si delate reklamu. To vas pristup je ukazka hloubky korenu, ktere zapustil komunismus. Chcete si udelat reklamu a nedat za to ani vindru a jeste se vztekate kdyz vam to nekdo vytkne. Ze prezentujete nejaky freeware je celkem irelevantni. Protoze tim prezentujete i svou spolecnost. Kdybyste sem hodil nejakou technickou zajimavost, tak ani nepipnu. Ale takhle ...
Nevim, proc bych mel nejak resit narod jakozto vec, kterou jsem si nezvolil ani nezaslouzil. Nacionalisticke sracky si nechte pro obcasne fandy klouzalistu/kopalistu mdlejsiho rozumu.+1
Zoner AntiVirus Free, jak program napovídá, je zdarma, nejedná se o komerční produkt.Zvláštní, pokud na projektu nemáte v plánu vydělávat, proč máte takovou potřebu se chvástat tady na Abclinuxu? Člověk by si skoro řekl, že autoři nekomerčních projektů nemají takové věci zapotřebí (stejně jako mnoho autorů komerčních produktů). A pak se obávám, že touto větou vyvoláváte víc pochybností, než kdybyste nenapsal vůbec nic.
Velice mně však překvapuje předposr.nost vaší redakce a některých vašich čtenářů a je vidět že komunismus v tomto státě zasadil hluboké kořeny.Spíše mi připadá, že musíte být opravdu hodně zoufalý, pokud saháte nejen po takovémto způsobu zviditelnění, ale i po takovéto následné obhajobě. Pokud tedy urážení čtenářů i provozovatele lze vůbec označit za obhajobu. Já si myslím, že ne. Je mi vás líto.
Ja neviem, IMHO je to vec nazoru. Ludi co si tu propagovali vlastne projekty tu bolo pomerne dost a zvycajne s tym nikto nemal problem.Přesně tak. Spousta lidí si tu propagovalo vlastní projekty tak, že to nikomu nevadilo. Je tedy na snadě podívat se na rozdíl jak v těch lidech, tak v těch projektech, ale i ve způsobu propagace a způsobu vedení následné diskuze. Takový kvíz typu „najdi deset rozdílů“.
Ja neviem, IMHO je to vec nazoru. Ludi co si tu propagovali vlastne projekty tu bolo pomerne dost a zvycajne s tym nikto nemal problem.Přesně tak. Spousta lidí si tu propagovalo vlastní projekty tak, že to nikomu nevadilo. Je tedy na snadě podívat se na rozdíl jak v těch lidech, tak v těch projektech, ale i ve způsobu propagace a způsobu vedení následné diskuze. Takový kvíz typu „najdi deset rozdílů“.
Mne sa zda, ze je len jediny rozdiel - ludia za tymto vidia peniaze. Ja to proste beriem tak, ze ten blog je zadarmo, ma nejaku informacnu hodnotu (hoci si momentalne neviem dost dobre predstavit, ze si na android kupim antivir) a teda jeho precitanim maximalne stratim par minut a nieco nove sa dozviem.
Mimochodom, v komentaroch som videl zaujimave udaje o trhu, predavanosti na markete a podobne. Ak by sa chcel behro venovat aj tomuto, bolo by to IMHO super. Clankov o tom, ako to chodi na appstore je vsade vela, clankov o markete z ekonomickej stranky je podla mna dost malo.
vyhodil jsem vám oba zápisky z úvodní stránky.Proč je tam teda stále vidím (viz screen)? O.o