Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Z diskusních příspěvků u mého prvního článku se rozpoutala žhavá diskuse, proč Zoner AntiVirus for Linux nevyvíjíme jako open source pod GPL.
Zamyslel jsem se nad tím, a výsledkém mých úvah je závěr, že pojem GPL je výhodný z marketingového hlediska. Z pohledu vývoje pokročilého antivirového řešení a praktického použití na straně uživatelů, GPL nedává smysl.
Nicméně nabízím ODS - "Open Development Society". Co se pod tímto pojmem skrývá?
Pracuji jako manažer produktu Zoner AntiVirus [ZAV] a tímto bločkem bych chtěl psát o všem, co se bude týkat technologií blízkých našemu produktu. Budu taky psát a zveřejňovat výsledky našich průzkumů a testů, odkrývat pokličku vývoje. Těším se na Vaše názory.
První produkt, který jsme uvolnili, je právě linuxové řešení Zoner AntiVirus for Linux Mailservers. Tak jak jsem psal v článku V serverových mailových službách dominuje Linux, je v česku přes 10 tisíc mailových serverů běžících na Linuxu. Co máme udělat pro to, aby na hodně těchto serverech běžel právě ZAV? A jaké řešení si administrátoři vybírají a proč?