Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Po delší odmlce jsem se jal napsat nový zápisek, tento krát o novém projektu Tunnel6...
Vzhledem k tomu, že předminulý týden proběhla konference IT'10 a často diskutované téma bylo spojeno s protokolem IPv6, řekl jsem si, že bych mohl taky trochu přispět k rozšíření "dostupnosti" mezi veřejnost.
Na nic jsem nečekal a po menším rozjímání začal psát kód. O dva dny později jsem měl funkční koncept tunelovacího software (klient a server).
Tento sw nepoužívá žádný standardizovaný mechanismus, tj. navrhl jsem si svůj. Nejedná se o nic sofistikovaného, chtěl jsem něco podobného AYIYA a Teredo. Narozdíl od nich je méně náročný jak na linku tak hw zdroje. IPv6 paket se přenásí podobně po UDP. Hlavním důvodem bylo, že "to musí fungovat všude" - je jedno za kolika NATy a firewally je klient. Podobně jako AYIYA také dovoluje přihlášení. Podle toho vždy klient dostane stejnou IPv6, popř. routovaný prefix a je jedno, jestli změní IPv4. Důvodem proč to všechno také je, že pro AYIYA, pokud je mi známo, neexistuje veřejně dostupný server (sw).
Tunnel6 server běží na Linux distrech, klient funguje oficiálně na GNU/Linux, Windows XP, Vista, 7. Neoficiálně (experimentálně) na BSD klonech a Mac OS X.
Do budoucna plánuji i nějaké klikací GUI, ale věřím, že zadat tři hodnoty do configu (nebo parametr) klienta jako je login, heslo a adresa serveru zvládne asi každý. Na straně serveru je nastavení také velmi triviální. Pro poskytování tunelu je nutná alespoň jedna volná (nepoužitá) IPv6 adresa - pro každého klienta. Každému můžete individuálně nastavit také jeho vlastní routovaný přefix o libovolné délce.
Vše potřebné pro instalaci klienta i serveru je v INSTALL*, takže v případě otázek je dobré využít README a INSTALL.
Je velmi pravděpodobné, že se někde najde nějaký problém, vzhledem k tomu jak je projekt nový. Vše se bude postupně vylepšovat, ale řekl bych, že už je ve stavu, kdy se dá veřejně nasadit. Propostnost i odezva dosahuje velmi podobných výsledků jako při tunelování pomocí 6in4.
V případě specifických dotazů doporučuji navštívit IRC kanál #tunnel6 na freenode.net serveru.
Projekt je opensource pod GPL3, binárky i kód lze stáhnout ZDE, GIT repo.
Pokud by někdo chtěl otestovat, jak to funguje ve skutečnosti, nechť mě kontaktuje. Testavací server je nevytížen
Tiskni
Sdílej: