Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Po delší odmlce jsem se jal napsat nový zápisek, tento krát o novém projektu Tunnel6...
Vzhledem k tomu, že předminulý týden proběhla konference IT'10 a často diskutované téma bylo spojeno s protokolem IPv6, řekl jsem si, že bych mohl taky trochu přispět k rozšíření "dostupnosti" mezi veřejnost.
Na nic jsem nečekal a po menším rozjímání začal psát kód. O dva dny později jsem měl funkční koncept tunelovacího software (klient a server).
Tento sw nepoužívá žádný standardizovaný mechanismus, tj. navrhl jsem si svůj. Nejedná se o nic sofistikovaného, chtěl jsem něco podobného AYIYA a Teredo. Narozdíl od nich je méně náročný jak na linku tak hw zdroje. IPv6 paket se přenásí podobně po UDP. Hlavním důvodem bylo, že "to musí fungovat všude" - je jedno za kolika NATy a firewally je klient. Podobně jako AYIYA také dovoluje přihlášení. Podle toho vždy klient dostane stejnou IPv6, popř. routovaný prefix a je jedno, jestli změní IPv4. Důvodem proč to všechno také je, že pro AYIYA, pokud je mi známo, neexistuje veřejně dostupný server (sw).
Tunnel6 server běží na Linux distrech, klient funguje oficiálně na GNU/Linux, Windows XP, Vista, 7. Neoficiálně (experimentálně) na BSD klonech a Mac OS X.
Do budoucna plánuji i nějaké klikací GUI, ale věřím, že zadat tři hodnoty do configu (nebo parametr) klienta jako je login, heslo a adresa serveru zvládne asi každý. Na straně serveru je nastavení také velmi triviální. Pro poskytování tunelu je nutná alespoň jedna volná (nepoužitá) IPv6 adresa - pro každého klienta. Každému můžete individuálně nastavit také jeho vlastní routovaný přefix o libovolné délce.
Vše potřebné pro instalaci klienta i serveru je v INSTALL*, takže v případě otázek je dobré využít README a INSTALL.
Je velmi pravděpodobné, že se někde najde nějaký problém, vzhledem k tomu jak je projekt nový. Vše se bude postupně vylepšovat, ale řekl bych, že už je ve stavu, kdy se dá veřejně nasadit. Propostnost i odezva dosahuje velmi podobných výsledků jako při tunelování pomocí 6in4.
V případě specifických dotazů doporučuji navštívit IRC kanál #tunnel6 na freenode.net serveru.
Projekt je opensource pod GPL3, binárky i kód lze stáhnout ZDE, GIT repo.
Pokud by někdo chtěl otestovat, jak to funguje ve skutečnosti, nechť mě kontaktuje. Testavací server je nevytížen
Tiskni
Sdílej: