Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
Po delší odmlce jsem se jal napsat nový zápisek, tento krát o novém projektu Tunnel6...
Vzhledem k tomu, že předminulý týden proběhla konference IT'10 a často diskutované téma bylo spojeno s protokolem IPv6, řekl jsem si, že bych mohl taky trochu přispět k rozšíření "dostupnosti" mezi veřejnost.
Na nic jsem nečekal a po menším rozjímání začal psát kód. O dva dny později jsem měl funkční koncept tunelovacího software (klient a server).
Tento sw nepoužívá žádný standardizovaný mechanismus, tj. navrhl jsem si svůj. Nejedná se o nic sofistikovaného, chtěl jsem něco podobného AYIYA a Teredo. Narozdíl od nich je méně náročný jak na linku tak hw zdroje. IPv6 paket se přenásí podobně po UDP. Hlavním důvodem bylo, že "to musí fungovat všude" - je jedno za kolika NATy a firewally je klient. Podobně jako AYIYA také dovoluje přihlášení. Podle toho vždy klient dostane stejnou IPv6, popř. routovaný prefix a je jedno, jestli změní IPv4. Důvodem proč to všechno také je, že pro AYIYA, pokud je mi známo, neexistuje veřejně dostupný server (sw).
Tunnel6 server běží na Linux distrech, klient funguje oficiálně na GNU/Linux, Windows XP, Vista, 7. Neoficiálně (experimentálně) na BSD klonech a Mac OS X.
Do budoucna plánuji i nějaké klikací GUI, ale věřím, že zadat tři hodnoty do configu (nebo parametr) klienta jako je login, heslo a adresa serveru zvládne asi každý. Na straně serveru je nastavení také velmi triviální. Pro poskytování tunelu je nutná alespoň jedna volná (nepoužitá) IPv6 adresa - pro každého klienta. Každému můžete individuálně nastavit také jeho vlastní routovaný přefix o libovolné délce.
Vše potřebné pro instalaci klienta i serveru je v INSTALL*, takže v případě otázek je dobré využít README a INSTALL.
Je velmi pravděpodobné, že se někde najde nějaký problém, vzhledem k tomu jak je projekt nový. Vše se bude postupně vylepšovat, ale řekl bych, že už je ve stavu, kdy se dá veřejně nasadit. Propostnost i odezva dosahuje velmi podobných výsledků jako při tunelování pomocí 6in4.
V případě specifických dotazů doporučuji navštívit IRC kanál #tunnel6 na freenode.net serveru.
Projekt je opensource pod GPL3, binárky i kód lze stáhnout ZDE, GIT repo.
Pokud by někdo chtěl otestovat, jak to funguje ve skutečnosti, nechť mě kontaktuje. Testavací server je nevytížen
Tiskni
Sdílej: