Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Již delší dobu jsem nenapsal zápisek týkající se mého operačního systému, respektive vývoje.
Proto jsem se odvážil zase shrnout, co nového přibylo, jak to vůbec funguje a co můžeme očekávat v budoucnu.
Poslední zápisek byl psán v souvislosti s vydáním verze 0.6.0. Na první pohled se zdá, že vývoj jde pomalejším tempem - ve skutečnosti tomu tak není, pouze se spomalilo číslování (s předchozí rychlostí bychom už byli možná u 1.0.0).
Co je tedy nového ?
Novinek ve vývoji bylo ale i bude opravdu hodně, jak nové nebo vylepšené ovládače, tak lepší správa TTY, .. bylo jich tak moc, že jsem je zde všechny ani nepsal, věřím, že pokud někoho tento OS zaujal, najde si vše sám. Např. pomocí webu ZeX/OS nebo jen příjde pokecat na IRC kanál #zexos - freenode.net.
Je to jen ve vašich rukou - pro případné zájemce nějakých screenshotů odkaz zde nebo všechny snímky z vývoje
Snad jsem vás nezabil nudou
Tiskni
Sdílej:
Snad jsem vás nezabil nudou
Nezabil, tohle je bomba!
Ten ARM je zajímavý, (po)běží to na něčem reálném a moderním?
Ano - HTC Dream (Google G1) bude minimálně s klávesnicí, LCD a možná i wifi fungovat brzo. Poběží také na Nokia n800/n810 nebo siemens sx1 co se týče novinek. Systém by se měl spustit na všem ARM-based, plně podporované jsou nyní desky zvané Integrator/CP a Versatile/PB. Rozběhat se dá jak bez MMU tak s. Plánuji i podporu NEON a VFP. Horší je to samozřejmě s drivery. Pomaličku se to zlepšuje ..
Všechno od nuly, včetně knihoven i software. Zatím tam je např. pro programovaní přímo v systému jen můj assembler - zasm, plánuji napsat také vlastní kompilátor C ..
Pár hodin v týdnu to asi bude, ale není to jediny projekt, na kterém pracuji .. viz. např. zprávička o http://arenalive.zexos.org :-B
si fakt dobry v tom co robis! vsetka cest. skusal som v qemu a je to fest zaujimave.. len som neprisiel na to ako sa spusta ZDE kedze som ho nenasiel na iso obraze.
Pokud mohu doporučit, tak to zkoušejte pod VirtualBoxem, běží tam všechno co v ZeX/OSu je, hlavně se dá jednoduše rozběhat síť. ZDE a další software má ve svém adresáři skript na tvorbu disketového image (./make_img.sh) - ten ve virtualboxu připojíte, v systému přimountujete floppy, nebo použijete (adm - připojí automaticky disketu za vás) a pak už jen spustíte (cd /mnt/floppy a exec zde) .. Plánuji do systému zahrnout i balíčkovací systém .. takže bude stačit něco jako pkg -a zde
Začal jsem ho psát už na střední, zatím se tím neživím ale prakticky 100% znalostí jsem nabyl z internetu, zdrojů je zde hodně - především dokumentace a na ty stačí trocha angličtiny.
Nechces se treba podilet na vyvoji Plan9?
Neuvažuji o tom