Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tento operační systém je neustále ve vývoji, pracuje se na něm v podstatě každý den, pojďme se tedy podívat na věci, které přibyly a na ty, které přibudou ..
Nejzajímavější změny se děly na poli síťování, hžavou novinkou je podpora IPv6, implementace si vyžádala několik večerů, kód je v podstatě pouze upravený IPv4 stack, protože se principiélně nijak neliší a byla by ztráta času znovu testovat funkčnost. Také přibyly nástroje spojené s touto novou verzí, jakož je např. ping6 nebo podpora v ifconfig. Default IPv6 adresa na síťovém rozhrání je fc00::10. Do jádra se spolu musel jakožto nedílná součást dostat i protokol NDP, který v šestkové verzi nahrazuje ARP.
Nemohu zapomenout ani na podporu IPv6 tunelu, není třeba žádná utilita navíc, jednoduše použijeme tunconfig pro nastavení tunel serveru a IPv6 konektivita je plně funkční.
Vyřešilo se pár drobných chybiček v TCP i UDP protokolu a drobně se vylepšilo socket api ..
Další neopomenutelnou změnu činí prakticky 100% posix kompatibilita, to znamená, že jsme schopni skompilovat bez změny kódu unixové programy (v rámci možností libc knihovny).
ZeX/OS jde s dobou a nyní tu máme ještě úplně horkou podporu SMP, tedy podpora více procesorů/jader. Používáme zde vymožeností MP tabulek, které přečteme jednoduše z paměti a také APIC. Z takovýchto tabulek pak příkaz cpuinfo získá informace o procesorech, včetně instrukcí, které dokáží zpracovávat. Tato utilita nám je hezky ukáže spolu s dalšími .. Nemůžu ale upozornit na fakt, že SMP podpora je stále rozpracovaná a tedy využití ostatních AP procesorů zatím nepřicházi v úvahu, kvůli chybějícímu trampoline code - kód který přepne aplikační cpu do chráněného režimu. Znamená to, že procesory jsou sice zapnuté, ale běží pouze v realném režimu, kde vykonává pouze instrukci hlt
Pracovalo se i na funkcích shellu, zmíním např. scrollování obrazovky, urychlení zpracovávání požadavků či logování (historie) zadaných příkazů, ve které můžete, stejně jako třeba v linuxu, listovat pomocí šipek nahoru a dolů.
Adresář filesystémů obohatil známý ISO9660, který se používá jako obraz médií nebo u zařízení jako jsou cd-rom, apod.
Nejen tenhle ale i EXT2, který dlouho čekal na začlenění do hlavní větve kvůli regresím, jež nebyly přípustné. Později probíhalo zlepšení, kde se jednalo hlavně o podporu zápisu dat.
Na váze přibrala také knihovna libc, především kvůli novým funkcím. Ty které nefungovaly správně se přepsaly a nyní jsou v pořádku.
Velmi důležitou roli hrají programy, nebo i hry, proto se na nic nečeká a pomaličku nějaký ten software přibývá. Vypíši zde seznam oficiálně vytvořených kousků: calc edit im imgshow invaders irc nc openchess sh telnetd trigame tutorial tuxanci webcl websrv wm. Mezi nimi je např. grafické rozhrání - wm, nebo irc client, který byl hned před 3 dny kompletně přepsán tak, aby byl stabilní, podporoval více funkcí, /příkazy nebo barevné zvýraznění různých druhů zpráv. Mimojiné byl portován i na linux. Také zde můžeme najít několik her, třeba openchess, což je šachový síťový server, dokáže zpracovávat více her i hráčů současně, zná pravidla tahů a dá se třeba i hrát přez nc (klon netcatu) nebo přez speciálního clienta v ncurses. V seznamu najdeme třeba i webový server, který obslouží i IPv6 clienty, ....
Je tady toho v celku dost rozpracováno, např. síťový driver karty rtl8169,8168,8111 vč. pci express verze, propracovanější stránkování, ..
V nových verzích se můžeme těšit např. na podporu zvuku - budeme si moci přehrát nějakou tu mp3, nebo na implementaci OpenGL API, podporu více síťových karet, instalátor systému na pevný disk nebo na lepší grafické rozhrání a spoustu dalších vymožeností
Web celého projektu je pořád na www.zexos.net, kde najdeme i odkaz na GIT repozitář s aktualními zdrojovými kódy nebo bug tracker. Náš IRC kanál pořád žije na freenode.net serveru pod jménem #zexos ..
Ten kdo má zájem a nějaké ty schopnosti může bez problému přispívat novým kódem, podporovat projekt nebo se zeptat na nějaké otázky.
Doufám, že jsem nic nezapoměl zmínit, takže přeji hodně štěstí v příp. testování
Tiskni
Sdílej:
Ten kdo má zájem a nějaké ty schopnosti může bez problému přispívat novým kódem, podporovat projekt nebo se zeptat na nějaké otázky.Posílá ti někdo patche, nebo je to one-man-show?
Respekt.