Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Ano (zmiňte v diskuzi) (67 %)
Ne (100 %)
Celkem 3 hlasů
Můžu vložit true
, false
a true+false
, ale nemůžu vložit NULL
. Možností je stále málo :-P
NULL
by znamenalo „zdržel se hlasování“ (tzn. byl tady, četl to, ale záměrně nehlasoval) a pak by šlo spočítat, kolik lidí se zdrželo.
Když vzpomenu na svoje začátky s GNU/Linuxem: měl jsem nejdřív dual boot – taky jsem neskočil rovnou do vody a nezkoušel hned plavat. Navíc jsem tehdy i trochu experimentoval s FreeBSD. Pak to přišlo postupně samo – ve Windows jsem trávil čím dál méně času a pak zmizely z disku úplně, GNU/Linux se stal mým primárním systémem a Windows jsem měl jen ve virtuálu, dokonce jsem si jednu dobu hrál se seamless integrací ve VirtualBoxu, ale to už je taky pryč. Nějaký virtuál s XPčkama se mi tu někde válí, ale pustím ho leda párkrát do roka – není potřeba.
Mít GNU/Linux nebo UNIX jen na serveru, to si ho moc neužiješ, nebudeš mít ani pořádného SSH klienta, všechno je to takové neohrabané, Windows tě budou pořád brzdit a házet ti klacky pod nohy.
Bootovat z jednoho systému do druhého je taky dost otrava, takže být tebou bych i to období dual-bootu zkrátil nebo přeskočil. HW je dneska výkonný a můžeš jít rovnou do virtualizace (KVM, VirtualBox).
P.S. vím, že s hackingem teprve začínáš, ale zkoušel jsi přijít na tohle: Hádanka/pozvánka?
Říká se, že vrcholem programování je tvroba operačních systémů, resp. jádra OS. Hackerem se staneš, až když pomůžeš opravit/vylepšit Linux (ve smyslu jádra/kernelu), GNU Hurd apod. Ale ne jenom nějakou drobností.
Ten názor, že není dobré skočit do neznámé vody a učit se v ní plavat, považuju za špatný. Osobně považuju právě za nejlepší způsob učení/zdokonalování se právě skokem "do vody" a "učení se plavat". Člověk se nejvíc naučí, pokud skočí do neznámé vody, a skočí tam proto, že ho ta voda láká, je pro něho výzvou, chce v ní dobře "plavat". No a když už tam skočí, tak se musí naučit hodně věcí kolem, aby se naučil plavat v této vodě. A naučit se plavat ve vodě jménem "tvorba OS" je zatraceně tvrdý oříšek!
Co se týká např. Linuxu, tak ano.
Tiskni
Sdílej: