Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ano (zmiňte v diskuzi) (67 %)
Ne (100 %)
Celkem 3 hlasů
Můžu vložit true
, false
a true+false
, ale nemůžu vložit NULL
. Možností je stále málo :-P
NULL
by znamenalo „zdržel se hlasování“ (tzn. byl tady, četl to, ale záměrně nehlasoval) a pak by šlo spočítat, kolik lidí se zdrželo.
Když vzpomenu na svoje začátky s GNU/Linuxem: měl jsem nejdřív dual boot – taky jsem neskočil rovnou do vody a nezkoušel hned plavat. Navíc jsem tehdy i trochu experimentoval s FreeBSD. Pak to přišlo postupně samo – ve Windows jsem trávil čím dál méně času a pak zmizely z disku úplně, GNU/Linux se stal mým primárním systémem a Windows jsem měl jen ve virtuálu, dokonce jsem si jednu dobu hrál se seamless integrací ve VirtualBoxu, ale to už je taky pryč. Nějaký virtuál s XPčkama se mi tu někde válí, ale pustím ho leda párkrát do roka – není potřeba.
Mít GNU/Linux nebo UNIX jen na serveru, to si ho moc neužiješ, nebudeš mít ani pořádného SSH klienta, všechno je to takové neohrabané, Windows tě budou pořád brzdit a házet ti klacky pod nohy.
Bootovat z jednoho systému do druhého je taky dost otrava, takže být tebou bych i to období dual-bootu zkrátil nebo přeskočil. HW je dneska výkonný a můžeš jít rovnou do virtualizace (KVM, VirtualBox).
P.S. vím, že s hackingem teprve začínáš, ale zkoušel jsi přijít na tohle: Hádanka/pozvánka?
Říká se, že vrcholem programování je tvroba operačních systémů, resp. jádra OS. Hackerem se staneš, až když pomůžeš opravit/vylepšit Linux (ve smyslu jádra/kernelu), GNU Hurd apod. Ale ne jenom nějakou drobností.
Ten názor, že není dobré skočit do neznámé vody a učit se v ní plavat, považuju za špatný. Osobně považuju právě za nejlepší způsob učení/zdokonalování se právě skokem "do vody" a "učení se plavat". Člověk se nejvíc naučí, pokud skočí do neznámé vody, a skočí tam proto, že ho ta voda láká, je pro něho výzvou, chce v ní dobře "plavat". No a když už tam skočí, tak se musí naučit hodně věcí kolem, aby se naučil plavat v této vodě. A naučit se plavat ve vodě jménem "tvorba OS" je zatraceně tvrdý oříšek!
Co se týká např. Linuxu, tak ano.
Tiskni
Sdílej: