Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Ano (zmiňte v diskuzi) (67 %)
Ne (100 %)
Celkem 3 hlasů
Můžu vložit true
, false
a true+false
, ale nemůžu vložit NULL
. Možností je stále málo :-P
NULL
by znamenalo „zdržel se hlasování“ (tzn. byl tady, četl to, ale záměrně nehlasoval) a pak by šlo spočítat, kolik lidí se zdrželo.
Když vzpomenu na svoje začátky s GNU/Linuxem: měl jsem nejdřív dual boot – taky jsem neskočil rovnou do vody a nezkoušel hned plavat. Navíc jsem tehdy i trochu experimentoval s FreeBSD. Pak to přišlo postupně samo – ve Windows jsem trávil čím dál méně času a pak zmizely z disku úplně, GNU/Linux se stal mým primárním systémem a Windows jsem měl jen ve virtuálu, dokonce jsem si jednu dobu hrál se seamless integrací ve VirtualBoxu, ale to už je taky pryč. Nějaký virtuál s XPčkama se mi tu někde válí, ale pustím ho leda párkrát do roka – není potřeba.
Mít GNU/Linux nebo UNIX jen na serveru, to si ho moc neužiješ, nebudeš mít ani pořádného SSH klienta, všechno je to takové neohrabané, Windows tě budou pořád brzdit a házet ti klacky pod nohy.
Bootovat z jednoho systému do druhého je taky dost otrava, takže být tebou bych i to období dual-bootu zkrátil nebo přeskočil. HW je dneska výkonný a můžeš jít rovnou do virtualizace (KVM, VirtualBox).
P.S. vím, že s hackingem teprve začínáš, ale zkoušel jsi přijít na tohle: Hádanka/pozvánka?
Říká se, že vrcholem programování je tvroba operačních systémů, resp. jádra OS. Hackerem se staneš, až když pomůžeš opravit/vylepšit Linux (ve smyslu jádra/kernelu), GNU Hurd apod. Ale ne jenom nějakou drobností.
Ten názor, že není dobré skočit do neznámé vody a učit se v ní plavat, považuju za špatný. Osobně považuju právě za nejlepší způsob učení/zdokonalování se právě skokem "do vody" a "učení se plavat". Člověk se nejvíc naučí, pokud skočí do neznámé vody, a skočí tam proto, že ho ta voda láká, je pro něho výzvou, chce v ní dobře "plavat". No a když už tam skočí, tak se musí naučit hodně věcí kolem, aby se naučil plavat v této vodě. A naučit se plavat ve vodě jménem "tvorba OS" je zatraceně tvrdý oříšek!
Co se týká např. Linuxu, tak ano.
Tiskni
Sdílej: