Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ještě do nedávna jsem používal Windows 7 a jako zálohu pro internetové bankovnictví, citlivé operace a občasné opravování oken jsem měl nainstalovaný Linux Mint.
Nyní jsem se rozhodl, že učiním GNU/Linux svou dominantní platformou. Líbí se mi Stallmanova teorie čtyř svobod. Rád zkoumám věci do podrobna a teď bych rád začal zkoumat právě software, upravovat ho a snad i šířit - mám v plánu si založit účet na GitHubu.
Problém je, že distribuce, která by byla dostatečně funkční a dostatečně libre neexistuje. Každý posun k libre mě stojí bohužel funkčnost nebo domnělou funkčnost, na kterou mám návyky. On je bash sice moc super, ale když ho člověk neumí, tak je mu k prdu.
Přejití na Linux bez dostatečných schopností by tedy byla pro mě sebevražda. Momentálně nechávám nainstalované své Windows 7 a až se rozbijí, tak se uvidí.
Ale co Linux? Ale co ta tvoje svoboda, po které milý Véčko toužíš? Jistě, to jsou rozumné otázky a já jako rozumná bytost jsem je zvážil. Ale opravdu si chci useknout ruku a být půl roku jednoruký, v domněnce, že nová ruka, která mi snad naroste bude lepší?
Ne, to samozřejmě nechci, skok do vody a plavání není vhodná cesta. Když skočím, začnu se topit a vrátím se do bezpečného stavu, kde jsem teď. Proto se na vše musí postupně.
Rozhodl jsem se, že budu na práci s Linuxem používat univerzitní počítače, vzdáleně se přihlásím, nebudu mít práva roota, takže nebudu moct věcí podělat a když udělám rm -rf, nebude mě to stát má cenná data.
Ještě jsem se ale ani jednou nepřihlásil, rozhodl jsem se, že se naučím programovat. Konečně, už poněkolíkáte to zkusím. Zatím dokážu zbastlit jednoduchou aplikaci v C#, to by ale naklikala i opice. Volba padla na Python 3, je krásný a fakt se mi líbí.
Absolvoval jsem Introduction kurz do Pythonu na Courseře, učím se myslet jako ajťák. Nevím, jestli to bude můj jazyk, ale to, co se naučím se určitě neztratí a hodí se mi při učení dalšího jazyka, který předpokládám. Chci být hackerem! Vy stavíte atomové bomby, vy válčíte, vy zabíjíte, vy špehujete vlastní občany. Já jsem jedinec, jsem hacker nezávislý na vaší vůli a dělám si co chci. Vy mi v tom nemůžete zabránit, jsem poslední svobodný člověk, jsem čistá vůle.
Tiskni
Sdílej:
Ano (zmiňte v diskuzi) (67 %)
Ne (100 %)
Celkem 3 hlasů
Můžu vložit true
, false
a true+false
, ale nemůžu vložit NULL
. Možností je stále málo :-P
NULL
by znamenalo „zdržel se hlasování“ (tzn. byl tady, četl to, ale záměrně nehlasoval) a pak by šlo spočítat, kolik lidí se zdrželo.
Když vzpomenu na svoje začátky s GNU/Linuxem: měl jsem nejdřív dual boot – taky jsem neskočil rovnou do vody a nezkoušel hned plavat. Navíc jsem tehdy i trochu experimentoval s FreeBSD. Pak to přišlo postupně samo – ve Windows jsem trávil čím dál méně času a pak zmizely z disku úplně, GNU/Linux se stal mým primárním systémem a Windows jsem měl jen ve virtuálu, dokonce jsem si jednu dobu hrál se seamless integrací ve VirtualBoxu, ale to už je taky pryč. Nějaký virtuál s XPčkama se mi tu někde válí, ale pustím ho leda párkrát do roka – není potřeba.
Mít GNU/Linux nebo UNIX jen na serveru, to si ho moc neužiješ, nebudeš mít ani pořádného SSH klienta, všechno je to takové neohrabané, Windows tě budou pořád brzdit a házet ti klacky pod nohy.
Bootovat z jednoho systému do druhého je taky dost otrava, takže být tebou bych i to období dual-bootu zkrátil nebo přeskočil. HW je dneska výkonný a můžeš jít rovnou do virtualizace (KVM, VirtualBox).
P.S. vím, že s hackingem teprve začínáš, ale zkoušel jsi přijít na tohle: Hádanka/pozvánka?
Říká se, že vrcholem programování je tvroba operačních systémů, resp. jádra OS. Hackerem se staneš, až když pomůžeš opravit/vylepšit Linux (ve smyslu jádra/kernelu), GNU Hurd apod. Ale ne jenom nějakou drobností.
Ten názor, že není dobré skočit do neznámé vody a učit se v ní plavat, považuju za špatný. Osobně považuju právě za nejlepší způsob učení/zdokonalování se právě skokem "do vody" a "učení se plavat". Člověk se nejvíc naučí, pokud skočí do neznámé vody, a skočí tam proto, že ho ta voda láká, je pro něho výzvou, chce v ní dobře "plavat". No a když už tam skočí, tak se musí naučit hodně věcí kolem, aby se naučil plavat v této vodě. A naučit se plavat ve vodě jménem "tvorba OS" je zatraceně tvrdý oříšek!
Co se týká např. Linuxu, tak ano.