Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ovšem v úvahu musíme vzít v úvahu druhou sílu, sílu destrukční, sílu parazitující na jiných. Erik Fromm celkem trefně mluví o produktivním a neproduktivním typu člověka. Produktivní člověk činí, posouvá se dál, protože něco miluje, protože něco chce. Neproduktivní člověk oproti tomu druhé vykořisťuje. Většinou se jedná o člověka slabšího s postižením nebo člověka zatíženého introjekty, které mu nutí falešnou obětavost a falešnou morálku. Takový člověk, přestože by mohl být celkem snadno prospěšný sobě (a skrze svobodný trh tím také jiným), konstruuje svůj vnitřní systém nutící ho stát se parazitem.
Problém nastane, když se těchto parazitů objeví více a začnou se institucionalizovat. Vytváří se tak třeba Evropská unie, která původní cíle společenství skvící v nediskriminaci na svobodném trhu (projevující se otevřením hranic a zrušením cel) proměnila v nucenou rovnost nerovných.
Když se pak tito neproduktivní lidé se zkresleným vnímáním reality začnou činit, vedou všechny ostatní do pekla, byť s dobrými úmysly.
Dnes jsem četla knihu od Ayn Randové, která ač je přes půl století stará tuto situaci nádherně vystihuje. V druhé polovině minulého století jsme dosáhli obrovského technického pokroku, který měl usnadnit náš život a vést k našemu potěšení. Toho se chopili neproduktivní lidé, Ayn Randová je nazývá bandity, kteří produktivním začali postupně ztrpčovat život. A podobně jako v jejím románu i dnes je nejsnazším způsobem k vydělání peněz napojení se na veřejné peníze. Evropské dotace podporující konkurenceschopnost nejsou nic jiného než peníze, které musel někdo jiný vydělat a které mu byly sebrány bez. Podobně je to i s platy. Veřejná sféra není produktivní a přesto vytváříme fikci, že vydělávají peníze a ještě z nich i oni odvádějí daně. Kolik vyprodukovaných hodnot zůstane jejich původcům je těžké odhadnout, posčítat daně a nedaně (sociální pojištění, zdravotní pojištění, nucené pojištění, zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele, ...) totiž nestačí.
Jak může dnes někdo věřit v socialismus?
Tiskni
Sdílej:
Jak může dnes někdo věřit v socialismus?Snadno. Staci kdyz je to clovek kteryho netesi smula a utrpeni jinych lidi.
Nebo člověk, kterému vadí úspěch a štěstí ostatníchŘekl bych, že tohle vadí především tzv. pravičákům. Na čem jiném je postaven kapitalismus než na dravém boji jednoho proti druhému? Ovládat nebo zničit druhého. To je oč tu běží.
Snad si ho páni zkorumpovaní soudcové užili.
dokonce ani financne to nikoho neposkodi, protoze s lepsim zdrojem nakonec usetriKdo jsi, abys urcoval, co komu uskodi a co neuskodi? Samoznavych spasitelu uz snad bylo dost! Ja rad svitim zarovkami proste protoze chci. Nemam rad ty vsemozne usporne zdroje. A nechci platit spotrebni dan ze svitidla a nikdo mi nebude rikat, ze mne to vlastne neposkozuje. Kdyz nemohu svitit cim chci nebo kdyz za to musim platit statu dalsi spotrebni dan, tak mne to jednoduse poskozuje.
lide jsou v podstate nevzdelana ignorantska hovada, budou je bez nakopnuti do zadku pouzivat stale
ne, nezakazu to ani trochu, proste motivuji lidi k nakupu lepsi alternativy
dokonce ani financne to nikoho neposkodi, protoze s lepsim zdrojem nakonec usetri
Ne nezakazes ani trochu, jen to pro nektere lidi znedostupnis ekonomicky. Ono to se zakazem ma hodne spolecneho, protoze je to ekvivalent to zakazat, a povolit na bumazku z nutnych duvodu. Akorat tentokrat mas misto bumazky penize.on je nekdo, kdo nemuze dat stovku za zarovku? zvlastkdyz ji potrebuje koupit mene casto a usetri na elektrine? znedostupnil se nekomu ekonomicky alkohol zavedenim spotrebni dane? to jsou hrozne kecy a vymluvy - a i kdyby to tak bylo, je porad lepsi, kdyz si zarovku muze koupit 99% lidi nez nula
A Prazak promluvil. Mozna je lepsi si rozsirit rozhled i momo klimatizovane kancelare. Protoze pro nekoho to nejenze nebude par korun, ale ani LED nepredstavuje ekvivalentni nahradu. O jejich funkcnosti a zivotnosti v prostorach, kde neni ani 10 st. se nema vubec cenu bavit. Ale chapu, Praha neni vesnice, tak to nikoho neovlivni. A jiste asi tak dalsi milion pripadu uziti, ktere stejne nenapadnou nekoho, kdo "neni ignorantske hovado".1) nejsem prazak 2) klimatizace v nasi prazske kancelari nefunguje 3) led se pouzivaji i na lodich, v mrazu, desti, pod vodou... 4) komplex z prahy si bez lecit nekam jinam
O lidech zadnou iluzi nemam, ale uplne to nejhorsi mineni mam o "pravicacich s ale", kteri maj plna usta svobody, ale kazdej si prida svych deset podminek, co by omezil, zakazal, zrusil. Pak se jich sejde vic, ze svobod je v souctu prd. Zlatej socialista, kterej na ferovku rekne co chce, a co kvuli tomu zakaze. Hraje alespon fer.to je fajn, ze jsi se priznal, ze podporujes bolsevickou totalitu
Tak pardon, ze jste si toho Prazaka vzal tak osobne. Ja to pouzil pro poukazani na to, ze ta 100 nemusi byt zas pro nekoho tak maloto je zas nejaka falesna predstava, ze v praze je vyrazne lepe - ano o neco vyssi platy, ovsem zivotni naklady jsou zcela nehorazne - spousta lidi z prazskeho platu nezaplati ani prazsky najem
Ono je vlastne i trochu usmevne, ze na jednu stranu tvrdite, ze castka je tak nizka, ze nikoho neposkodi (tedy ho efektivne nenuti k zadne zmene) a zaroven je dostatecne vysoka na to, ze prinuti lidi ke koupi neceho jinehovetsina lidi proste koupi to nejlevnejsi, nema-li jiny duvod ma-li jiny duvod, koupi si zarovku, coz je v poradku je to opravdu tak tezke pochopit?
led urcene do extremnich podminekmyslim, ze jsou to uplne obycejne ledky
Na zaver snad jen, ze zadnou bolsevickou totalitu nepodporuju, ale je trochu smutne se divat, jak ji "pravicaci" buduji snad jeste rychleji, nez by byli schopni bolsevici.kde jaci pravicaci buduji totalitu?
vetsina lidi proste koupi to nejlevnejsi, nema-li jiny duvod ma-li jiny duvod, koupi si zarovku, coz je v poradkuNebo si koupi svicku, protoze i nejlevnejsi elektricka svitidla se pro ne stala nedostupna (At uz treba jen v puvodnim mnozstvi). Ja proste povazuju za podvrh nahrazeni explicitniho zakazu, zakazem ekonomickym. Tedy tvarit se svobodne, ze nic neni zakazane, ale jen ekonomicky nedostupne. Chapu, ze mezi uplnym zakzem, a ekonomickym omezenim je jisty rozdil. Ten pozitivni je, ze ono omezeni neni treba tak striktni omezeni svobody jako zakaz. O tom jak moc je striktni omezen i 50,-/zarovka se da diskutovat, ale muj nazor, je ze bagatelizovat to do vety, ze "50 nikoho nezabije", je akorat dusledkem neschopnosti dohlednout nasledku u ostatnich (vzhledem k pozadovanemu mnozstvi/financni situaci/moznemu pouziti). Pripadne neschopnost dehlednout kombinovanych nasledku ruznych omezeni. To negativni je, ze podobna ekonomicka omezeni se mnozi jak houby po desti, a pomalu a jiste odevsad ukrajuji. Az nakonec z te svobody nezustane nic. Teda ono nebude mit ve vysledku nic zakazano, ale na nic nebudete mit dost penez.
Ja proste povazuju za podvrh nahrazeni explicitniho zakazu, zakazem ekonomickym. Tedy tvarit se svobodne, ze nic neni zakazane, ale jen ekonomicky nedostupne.S touto myslenkou naprosto souhlasim, a uprimne, byl bych rad, kdyby se takto vice uvazovalo, treba v kontextu zdravotnictvi, skolstvi nebo zamestnanosti. (Od tebe konkretne to uslysim velice rad.) Ale v kontextu zarovek je to demagogie. Nikdo neutraci tolik za svitidla, aby ho i treba 100% dan existencne zlikvidovala. (Nevylucuji, ze k tomu v budoucnosti muze dojit, ale zase, bylo by mene pokrytecke zabyvat se realnymi problemy nez nejakymi bizarnimi "co kdyby" svety, kde je cena svitidel nejvetsim socialnim problemem.)
na druhou stranu motivovat lidi k tomu aby presli na neco rozumnejsiho, je spravneNeni. Stat zde neni od toho, aby lidi k necemu motivoval. Statu neni nic do toho, cim si lide sviti nebo kolik spotrebuji energie.
melo se to resit spotrebni dani na zarovkyTo by bylo nespravne. Dalsi intervence omezujici a deformujici trh. Jedine spravne reseni je nechat to na trhu. Az budou ty vsemozne usporky a ledky lepsi nez klasicka zarovka, lide je zacnou kupovat. Resit to zakazy a spotrebni dani je pokrytectvi a nechutnost.
"nespociva v nicem jinem, nez v nahrade zastarale technologie za lepsi"  Žárovka není zastaralou technologií, protože žádná z nových technologií není schopna ji plnohodnotně nahradit. Nové technologie maximálně korigují energetickou úsporu, avšak na úkor světelnosti. O obyčejné žárovce se dá napsat, že svítí "za roh" kdežto LEDku musíte mít nasměrovanou do míst, kam má dopadat její světlo. Což mnohdy přináší další finanční náklady s úpravou, či dokonce výměnou světel.
"u novych zdroju zadny problem neni"  V tom případě mi prosím pošlete odkaz na 8W Led žárovku (odpovíá +/- 40W klasice), která osvítí celý prostor jako klasická žárovka, je sehnatelná na našem trhu, nemusí mít ani rozumnou cenu. Ještě jsem na takovou nenarazil.   a) Spektrum je vyřešeno, jelikož známe teplotu denního světla. Proto se prodávají speciální LEDky s touto teplotou, tudýž je dosaženo lepší přesnosti, než u klasické žárovky.   b) V teraristice je lepší mít nezávislé topení a světlo, spíše je důležitější UV záření, ale už i to bylo překonáno a lze ho mít úsporně.   c) Dnes už se dělají naprosto skvělé napodobeniny klasických žárovek, takže spíše než rozsvěcení z nostalgie mne napadá výuka fyziky.
Stat zde neni od toho, aby lidi k necemu motivoval. Statu neni nic do toho, cim si lide sviti nebo kolik spotrebuji energie.Vzhledem k tomu, že stát je ten, kdo dotuje stavbu elektráren a dává záruky za jejich bezpečnost, tak je mu do toho hodně.
A vite jake emise oxidu uhliku generuji rozkladajici se casti destneho pralesabavi te hodne, ze sebe delat idiota?
Ja ho ze sebe ale nedelam.Tentokrát máš pravdu.
i kdyz si ji plati ze svych penezpenize nejsou jedine, a dokonce ani nejdulezitejsi, meritko
stejné svinstvo jako zákazopravdu, takze prohibice je stejne svinstvo jako spotrebni dan na alkohol? placas nesmysly vzdyt ledka stoji par korun, tak malo, ze si ani nepamatuju cenu...
Silnější žárovka má spektrum a barvu světla blízko slunečnímu světlu, což je asi ideáZarovka ma sice spojite spektrum, ale s teplotou barev 2700 K ma k slunecnimu svetlu dost daleko, je silne posunuta do zluta. Oproti tomu LED osvetleni s 5000-6000 K ma svetlo pocitove daleko vic odpovidajici dennimu svetlu. To se hodi napr. u spatne prirozene-osvetlenych mistnosti, kde je treba svitit i pres den, tam s zarovkama byl vecny vecer. Samozrejme musi mit take dostatecnou intenzitu, pokud si nekdo poridi 3 W LED a divi se, ze mu to neosviti tak jako 100 W zarovka, tak to neni chyba technologie ale prehnanych ocekavani.
Za minulého režimu stát vyráběl na 200% a překračoval výrobní plány. Dneska je zas úžasná svoboda a demokracie..You made my day. rofl
Věděli jste, že slavný zákaz žárovek vůbec nešel přes Evropský parlament,No jiste, protoze to bylo schvaleno jeste pred platnosti Lisabonske smlouvy, tehdy v prevazne vetsine pripadu stacila consulation procedure, kdy EP mel jen konzultacni roli, legislativu navrhovala EK a schvalovala ER. Lisabonska smlouva tohle zmenila, dnes je treba v prevazne pripade pripadu ordinary legislative procedure (codecision procedure), kdy legislativu navrhne EK, ale musi ji schvalit (a pripadne pripominkovat) jak ER tak EP.
*upresnenie pojmu: ku ktorému sa aj prv správali ako k svojmu súkromnému..resp. ako k majetku určenému na ich súkromnú/osobnú spotrebu
když je nespravedlivý (oligopol, monopol), vyřeší si situaci sám pomocí mechanismu konkurence.Ehm coze ? jak konkretne vyresi "mechanismus konkurence" situaci, kdyz zadna konkurence neni (coz de facto monopol znamena) ? Jakoze magicky naroste konkurence na stromech ?
Příkladem jsou třeba farmářské trhy, které se rozmáhají po celém civilizovaném světě.Rekl bych , ze to neni dobry priklad. Ono je take otazka, co je mysleno jako civilizovany svet. Ja uz ziji 35 let v tom civilizovanem svete (
tentokate mi nejaky "moudry vudce" musi naridit, co mam chtit vlastnit a pouzivatPrecedentu existuje urcite cela rada, treba v oblasti bezpecnosti, v oblasti ekologicke pak napriklad zakaz pouzivani freonu. Ja s tim zakazem asi taky spis nesouhlasim, ale prijde mi to jako neskutecne marginalni vec, aby melo smysl se kvuli tomu rozcilovat. Jsou daleko zavaznejsi problemy, jenom v oblasti energeticke/ekologicke maji daleko vetsi vliv letani a automobilismus. Navic si myslim, ze kdybychom ten zakaz zrusili, zadny navrat k zarovkam se konat nebude (s vyjimkou par extremistu, kteri budou mit hrejivy pocit, jak to vlade nandali). Konecne, nenarizuje ti to zadny "moudry vudce", to je tvoje fikce. Je to vysledek politickeho kompromisu, ktery se nakonec nelibi nikomu. Muzes se v te otazce angazovat stejne jako kdokoli jiny.
Jak dlouho budou verit humanoidi II. kategorie na iluze svobod a inteligentni elitu, ktera nemysli na nic jineho jak jim doprat a zabezpecit "lepsi zivot" ? Ze spolecensky system a ruzne ideologie jsou v jejich prospech ? Ze maji moznost skutecne volby ?
Nejste nic jineho nez otroci. Nekteri i s pozlacenou kleci, ale stale jen otroci…+1 za blogpost
Miriam...videntne ma nacteno a netrpi funkcni negramotnosti.to ale méně mentálně zdatní a funkčně negramotní, kterých je zde hafo, těžko pochopí :D