Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Už z principu COW to fragmentuje. Jinak se to dělat nedá. BTRFS má v základu příkazy btrfs filesystem defrag
a btrfs filesystem balance
. Ty bude potřeba na klasických diskách prostě občas spustit (rebalance pomůže i volnému místu). Na SSD (až bude uveden jako stable, tak už SSD budou rozšířené), to tak kritické není. Holt je to vyšší liga a potřebuje jistou péči.
Ad pád systému, no BTRFS ovladač je stále ve stavu experimental.
Ad místo na disku. Přístupů k tomu je víc. btrfs filesystem df
; df
; du
- všechny ukáží jiné volné / zabrbané místo. Zaleží na úhlu pohledu.
#btrfs fi df Metadata, RAID1: total=7.25GB, used=2.97GB Data, RAID1: total=419.00GB, used=334.33GB System, RAID1: total=8.00MB, used=76.00KB System: total=4.00MB, used=0.00
# df -h /workspace Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on /dev/sdb3 1.9T 338G 1.5T 19% /workspace
Obé vyžaduje znalosti k pochopení. BTRFS ukazuje total 419GB, což není velikost úložiště, ale pouze údaj, kolik místa zatím alokoval. DF ukazuje velikost úložiště 2TB, což ale také není správně, protože na v rámci btrfs mám raid1 na data. Správně je 1TB. I used se liší (se divím, že tak málo). Na tom FS mám něco kolem tisíce snapshotů. Je to dost tricky -- takže v podstatě jedniní, co po tom fs chci je, aby mi včas oznámil, že mu mám přidat další dva disky.
To co zmiňuješ ty je možná místo rezervované pro roota, které mají i ext a ve výchozím stavu je to 5%.
v rámci btrfs mám raid1 na data. Správně je 1TB.Co potom ukazuje
du
na jeden soubor? Jeho skutečnou velikost nebo dvojnásobek, protože je na disku díky RAIDu dvakrát? Nemělo by se od toho abstrahovat -- jedna vrstva řeší RAID a na vyšších vrstvách mne to už nezajímá a chci znát raději skutečné velikosti souborů (ve smyslu: kolik bajtů z toho souboru můžu přečíst)?
Tiskni
Sdílej: