Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Už z principu COW to fragmentuje. Jinak se to dělat nedá. BTRFS má v základu příkazy btrfs filesystem defrag
a btrfs filesystem balance
. Ty bude potřeba na klasických diskách prostě občas spustit (rebalance pomůže i volnému místu). Na SSD (až bude uveden jako stable, tak už SSD budou rozšířené), to tak kritické není. Holt je to vyšší liga a potřebuje jistou péči.
Ad pád systému, no BTRFS ovladač je stále ve stavu experimental.
Ad místo na disku. Přístupů k tomu je víc. btrfs filesystem df
; df
; du
- všechny ukáží jiné volné / zabrbané místo. Zaleží na úhlu pohledu.
#btrfs fi df Metadata, RAID1: total=7.25GB, used=2.97GB Data, RAID1: total=419.00GB, used=334.33GB System, RAID1: total=8.00MB, used=76.00KB System: total=4.00MB, used=0.00
# df -h /workspace Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on /dev/sdb3 1.9T 338G 1.5T 19% /workspace
Obé vyžaduje znalosti k pochopení. BTRFS ukazuje total 419GB, což není velikost úložiště, ale pouze údaj, kolik místa zatím alokoval. DF ukazuje velikost úložiště 2TB, což ale také není správně, protože na v rámci btrfs mám raid1 na data. Správně je 1TB. I used se liší (se divím, že tak málo). Na tom FS mám něco kolem tisíce snapshotů. Je to dost tricky -- takže v podstatě jedniní, co po tom fs chci je, aby mi včas oznámil, že mu mám přidat další dva disky.
To co zmiňuješ ty je možná místo rezervované pro roota, které mají i ext a ve výchozím stavu je to 5%.
v rámci btrfs mám raid1 na data. Správně je 1TB.Co potom ukazuje
du
na jeden soubor? Jeho skutečnou velikost nebo dvojnásobek, protože je na disku díky RAIDu dvakrát? Nemělo by se od toho abstrahovat -- jedna vrstva řeší RAID a na vyšších vrstvách mne to už nezajímá a chci znát raději skutečné velikosti souborů (ve smyslu: kolik bajtů z toho souboru můžu přečíst)?
Tiskni
Sdílej: