Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Už z principu COW to fragmentuje. Jinak se to dělat nedá. BTRFS má v základu příkazy btrfs filesystem defrag
a btrfs filesystem balance
. Ty bude potřeba na klasických diskách prostě občas spustit (rebalance pomůže i volnému místu). Na SSD (až bude uveden jako stable, tak už SSD budou rozšířené), to tak kritické není. Holt je to vyšší liga a potřebuje jistou péči.
Ad pád systému, no BTRFS ovladač je stále ve stavu experimental.
Ad místo na disku. Přístupů k tomu je víc. btrfs filesystem df
; df
; du
- všechny ukáží jiné volné / zabrbané místo. Zaleží na úhlu pohledu.
#btrfs fi df Metadata, RAID1: total=7.25GB, used=2.97GB Data, RAID1: total=419.00GB, used=334.33GB System, RAID1: total=8.00MB, used=76.00KB System: total=4.00MB, used=0.00
# df -h /workspace Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on /dev/sdb3 1.9T 338G 1.5T 19% /workspace
Obé vyžaduje znalosti k pochopení. BTRFS ukazuje total 419GB, což není velikost úložiště, ale pouze údaj, kolik místa zatím alokoval. DF ukazuje velikost úložiště 2TB, což ale také není správně, protože na v rámci btrfs mám raid1 na data. Správně je 1TB. I used se liší (se divím, že tak málo). Na tom FS mám něco kolem tisíce snapshotů. Je to dost tricky -- takže v podstatě jedniní, co po tom fs chci je, aby mi včas oznámil, že mu mám přidat další dva disky.
To co zmiňuješ ty je možná místo rezervované pro roota, které mají i ext a ve výchozím stavu je to 5%.
v rámci btrfs mám raid1 na data. Správně je 1TB.Co potom ukazuje
du
na jeden soubor? Jeho skutečnou velikost nebo dvojnásobek, protože je na disku díky RAIDu dvakrát? Nemělo by se od toho abstrahovat -- jedna vrstva řeší RAID a na vyšších vrstvách mne to už nezajímá a chci znát raději skutečné velikosti souborů (ve smyslu: kolik bajtů z toho souboru můžu přečíst)?
Tiskni
Sdílej: