Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
ASC - Advanced Strategic Command - je Open Source klonem klasiky mezi tahovými strategiemi a sice série Battle Isle 1-3. Firmě Blue Byte se v této sérii podařilo vytvořit hry, které vám dovolí vychutnat si skvělé pocity při vedení velkých bitev. Je to hlavně tím, že na rozdíl od real-timeových strategií, můžete svůj postup promýšlet libovolně dlouho. Hra tak trochu připomíná šachovou partii. Tahové strategie se často pokouší o dosažení vysoké realističnosti. Díky tomu mívají dost složitá pravidla a jsou určené zejména pro náročnější hráče, kteří si dokáží najít dostatek času k jejich nastudování. Battle Isle se nikdy o velkou realističnost nesnažil, a tak se stal přístupný mnohem širší hráčské obci. Pro mě osobně byla každá složitější "tahovka" příliš složitá.
Neznám první díl. Měl jsem tu čest krátce poznat další úspěšný titul History Line 1914-18 (také od BlueBytu), který na stejných principech popisuje průběh první světové války. O něco důkladněji jsem pronikl do hry Battle Isle II. Ta byla podle některých recenzí první hrou, která dokázala skutečně účelně využít kapacity CD. Informace o každé jednotce doplňovala předrenderovaná animace a všechny střety jste mohli sledovat v na svou dobu (rok 1994, myslím) velmi pěkných 3D animacích. Po nocích jsem u kamaráda vedl tuhé boje na 386SX, kde tah počítače trval často déle než hodinu. O několik let později následoval třetí díl a po něm další revoluční strategie Battle Isle: Incubation. Na následujícím dílu pracoval na zakázku jeden slovenský tým, ale v té době jsem se o dění kolem počítačových her přestal zajímat.
Přestože bych si na Battle Isle dnes už čas nenašel, protože dohrát velkou bitvu může zabrat i několik desítek hodin, velmi mě potěšilo, když jsem asi před rokem objevil projekt ASC inspirovaný právě touto sérií. To se mi ještě nepodařilo program úspěšně přeložit, ale tvůrci nezaháleli a dnes již se dá ASC velmi dobře hrát.
K překladu je mimo jiné potřeba knihovna PARAGUI, která např. v Debianu Woody není v potřebné verzi. Překlad lze provést i bez ní a hra tím příliš neutrpí.
Po spuštění vás rovnou uvítá panel s mapou. Po pravé straně nahoře jsou informace o právě vybrané jednotce a dole šikovný posuvník, kterým můžete zoomovat. Vespodu panelu je řádka, kde se zobrazuje nápověda.
Ovládání je velmi jednoduché. Dvakrát kliknete na jednotku a objeví se tlačítka s různými akcemi, které může tato jednotka provádět. Je to přesun, útok na cizí jednotku nebo pozemní stavbu, opravy, doplňování paliva a střeliva a informace o jednotce. Po zvolení dané akce ihned vidíte, kam můžete provést přesun, případně na koho zaútočit apod. Pak jen kliknete na zvolený objekt a akce se provede.
Základem hry je dobře znát všechny typy jednotek. Některé mají více druhů zbraní, které se liší účinností podle typu cíle - lehký, těžký, pozemní, vzdušný nebo na vodě. Jednotkám se také během bojů zvyšují hodnosti a rozdíl mezi nováčky a ostřílenými veterány je opravdu markantní. Výsledek střetu ovlivňuje i terén - například jednotka v lese je lépe kryta a má proto navíc body za obranu. Počítá se také dohled jednotek a místa mimo jejich dosah jsou zatemněna, takže nevíte, co se tam zrovna děje. Dnes je to již běžná věc, ale Battle Isle byl v zatemňování mapy průkopníkem.
V Battle Isle bylo i proměnlivé počasí, což zřejmě u ASC ještě není implementované, ale nejsem si úplně jistý. Po deštích se půda rozbahnila, těžká technika do ní zapadla a nemohla se nikam hýbat. Když naopak mrzlo, mohly tanky přejíždět přes jezera. Pokud se vám podařilo díky předpovědím chytře využít počasí a vylákat protivníka na led, který potom roztál, jeho jednotky se utopily a bylo po boji. Počasí samozřejmě také ovlivňovalo viditelnost.
Velmi mě potěšilo, že ASC má téměř shodné zpracování mapy jako Battle Isle. Později jsem zjistil, že ho autoři přejali a nyní vytvářejí nové. Doufejme, že bude stejně povedené. Jednotky jsou oproti Battle Isle úplně jiné a není jich zrovna málo. Pravidla jsou lehce rozšířena, takže hra se ve výsledku od svého vzoru zřejmě trochu odchýlí. Některé zvuky mi zněly, jako by byly převzaty ze hry Panzer General, ale nijak mi to nevadilo.
Autoři nyní pracují na kampani, která již má asi 8 map, na nové grafice a na umělé inteligenci. UI není špatná, ale kvalit Battle Isle nedosahuje. V ASC si počítač nedělal velké starosti s obsazováním základen. Ačkoliv měl kolem mé základny několik pěšáků, vůbec je nevyužil. Přesto mi dalo ASC celkem zabrat. Hra obsahuje editor map, do kterého lze importovat i mapy z Battle Isle. Zde ale opět zdůrazňuji, že ASC má jiné jednotky.
Za výborný nápad považuji možnost hrát s protivníkem pomocí emailu. Na domovské stránce již funguje databáze map a autoři by rádi vytvořili i databázi hráčů, se kterými byste si to mohli rozdat právě přes email.
3D animace bitev nyní nejsou prioritou, ale doufejme, že i na ně dojde. Prozatím autoři přivítají každou pomoc s programováním (i webovým), s grafikou, ale i s návrhem map.
ASC je poměrně živý projekt, který určitě potěší nejednoho hráče tahových strategií. Pokud patříte také k milovníkům série z Válečného ostrova, neváhejte hru ozkoušet a třeba se přidat k vývoji.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Mám pocit, že jakékoliv kódování postrádá smyslu. Jestliže má každý k dispozici zdroják, tak mu nic nebrání vzít příslušnou část kódu a dělat si s tím co chci. Program příjemce tuto informaci musí být schopen získat, protože jinak nelze zabránit postavení dvou jednotek na stejné místo, umožnit automatické reakce (v B.I. II určitě byly) a další. Principiálně je to stejné jako pokusy o zabezpečení DRM.
Offtopic: Už by to těm magorům měl konečně nekdo říct.