Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ale autor zdá se ano,Divím se ti, že máš potřebu pod článkem předvádět, že umíš lidem podsouvat věci, co neřekli ani nenapsali.
64-bitového indentifikátoru
Pokud místo čísla použijeme zástupná písmena x nebo n, je ustálený způsob psaní se spojovníkem: x-stupňový, n-tá odmocnina apod.dovolím si tvrdit, že je zbytečně přísné. Ale divím se, že mi neporavuješ životné klienty a takovéhle věci, které jsou podle ÚJČ taky jinak než je píšu (pravda, ony jsou podle ÚJČ jinak než je píše většina lidí v oboru. Takže... na 64-bitový versus 64bitový nemám až tak vyhraněný názor. Budu dál psát to první, protože se mi to líbí víc, a korektura (Luboš), ať si s tím udělá, co potřebuje. Jinak, komentáře typu
Hlavně 64-bitového. To bolí! A je to tam víckrát…v mojí hlavě často vyvolávají anglické slovní spojení „grammar nazi“. Neřeknu, kdyby to bylo napsáno jinak. (Když už jsme u toho, jaké uvozovky použiješ, když v českém textu dáváš do uvozovek anglické sousloví, jaké když je to české sousloví v anglickém textu, a co na to ÚJČ?)
S líběním je to těžký, holt ty časy, kdy se líbilo to správné, zdá se minuly. Spíš mi trochu vadí postoj: „vím, jak je to dobře, ale udělám to špatně.“Takový postoj naštěstí nezastávám.
Člověk by se, dle mě, měl snažit o dokonalost. Asi jí ze své podstaty nemůže dosáhnout, ale to neznamená, že by se neměl snažit. Ale chápu, že to každý takhle nevidí. I když si myslím, že to je škoda.Snažit se o dokonalost s poučkami z ÚJČ je zhola nemožné. Navíc dávám přednost jiným božstvům.
Řekl bych, že do českého textu patří české uvozovky. Ale jestli to je jinak, rád se poučím a své chyby napravím.Jestli jsem tě správně pochopil, tak bys uvozovky řídil podle vnějšího textu. S tím bych souhlasil.
Člověk by se, dle mě, měl snažit o dokonalost.Jinak, pokud bych se snažil o dokonalost, trval bych na svojí verzi, se kterou jsem spokojený a nedovolil bych publikovat článek jinak do té doby, než změním názor :). Takže... ono to trvání na dokonalosti má taky své nevýhody. Ale kdysi mi tu na Abc někdo zkorigoval text ve stylu děkuju→děkuji, nacož jsem vyloženě alergický. Tenkrát jsem slušně upozornil, že to už je přehnaný zásah do stylistiky a že si to propříště nepřeju (ale ani tak jsem netrval na navrácení do „dokonalé“ podoby).
na adresu SLAAC padá hodně kritiky jak kvůli bezpečnosti (to se to najednou řeší po mnoha letech s IPv4),Ne, u IPv4 tohle nikomu nevadi, protoze takove pripady maji frekvenci (v me siti) jednou za nekolik let, a ma tedy cenu toho jednoho konkretniho uzivatele dohledat a jemne ho upozornit. Navic takovy problem vznikne vzdy chybou uzivatele nebo zlym umyslem, takze je korektni striktne po uzivateli pozadovat napravu. U IPv6 je to jine kafe - tam tenhle problem generuji kazde druhe Windows, ktere maji zapnuty connection sharing. A to u mnohych siti fakt nemuzete resit pripad po pripadu, protoze ti uzivatele neudelali nic spatneho - maji implicitni konfiguraci svych Windows (tedy: to je spatne samo o sobe, ale to je jiny problem
U IPv6 je to jine kafe - tam tenhle problem generuji kazde druhe Windows, ktere maji zapnuty connection sharing.To zní jako kdyby Windows neuměly connection sharing IPv4.
protoze ti uzivatele neudelali nic spatneho - maji implicitni konfiguraci svych WindowsS tím bohužel nemůžu souhlasit.
Tiskni
Sdílej: