Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Ale autor zdá se ano,Divím se ti, že máš potřebu pod článkem předvádět, že umíš lidem podsouvat věci, co neřekli ani nenapsali.
64-bitového indentifikátoru
Pokud místo čísla použijeme zástupná písmena x nebo n, je ustálený způsob psaní se spojovníkem: x-stupňový, n-tá odmocnina apod.dovolím si tvrdit, že je zbytečně přísné. Ale divím se, že mi neporavuješ životné klienty a takovéhle věci, které jsou podle ÚJČ taky jinak než je píšu (pravda, ony jsou podle ÚJČ jinak než je píše většina lidí v oboru. Takže... na 64-bitový versus 64bitový nemám až tak vyhraněný názor. Budu dál psát to první, protože se mi to líbí víc, a korektura (Luboš), ať si s tím udělá, co potřebuje. Jinak, komentáře typu
Hlavně 64-bitového. To bolí! A je to tam víckrát…v mojí hlavě často vyvolávají anglické slovní spojení „grammar nazi“. Neřeknu, kdyby to bylo napsáno jinak. (Když už jsme u toho, jaké uvozovky použiješ, když v českém textu dáváš do uvozovek anglické sousloví, jaké když je to české sousloví v anglickém textu, a co na to ÚJČ?)
S líběním je to těžký, holt ty časy, kdy se líbilo to správné, zdá se minuly. Spíš mi trochu vadí postoj: „vím, jak je to dobře, ale udělám to špatně.“Takový postoj naštěstí nezastávám.
Člověk by se, dle mě, měl snažit o dokonalost. Asi jí ze své podstaty nemůže dosáhnout, ale to neznamená, že by se neměl snažit. Ale chápu, že to každý takhle nevidí. I když si myslím, že to je škoda.Snažit se o dokonalost s poučkami z ÚJČ je zhola nemožné. Navíc dávám přednost jiným božstvům.
Řekl bych, že do českého textu patří české uvozovky. Ale jestli to je jinak, rád se poučím a své chyby napravím.Jestli jsem tě správně pochopil, tak bys uvozovky řídil podle vnějšího textu. S tím bych souhlasil.
Člověk by se, dle mě, měl snažit o dokonalost.Jinak, pokud bych se snažil o dokonalost, trval bych na svojí verzi, se kterou jsem spokojený a nedovolil bych publikovat článek jinak do té doby, než změním názor :). Takže... ono to trvání na dokonalosti má taky své nevýhody. Ale kdysi mi tu na Abc někdo zkorigoval text ve stylu děkuju→děkuji, nacož jsem vyloženě alergický. Tenkrát jsem slušně upozornil, že to už je přehnaný zásah do stylistiky a že si to propříště nepřeju (ale ani tak jsem netrval na navrácení do „dokonalé“ podoby).
na adresu SLAAC padá hodně kritiky jak kvůli bezpečnosti (to se to najednou řeší po mnoha letech s IPv4),Ne, u IPv4 tohle nikomu nevadi, protoze takove pripady maji frekvenci (v me siti) jednou za nekolik let, a ma tedy cenu toho jednoho konkretniho uzivatele dohledat a jemne ho upozornit. Navic takovy problem vznikne vzdy chybou uzivatele nebo zlym umyslem, takze je korektni striktne po uzivateli pozadovat napravu. U IPv6 je to jine kafe - tam tenhle problem generuji kazde druhe Windows, ktere maji zapnuty connection sharing. A to u mnohych siti fakt nemuzete resit pripad po pripadu, protoze ti uzivatele neudelali nic spatneho - maji implicitni konfiguraci svych Windows (tedy: to je spatne samo o sobe, ale to je jiny problem
U IPv6 je to jine kafe - tam tenhle problem generuji kazde druhe Windows, ktere maji zapnuty connection sharing.To zní jako kdyby Windows neuměly connection sharing IPv4.
protoze ti uzivatele neudelali nic spatneho - maji implicitni konfiguraci svych WindowsS tím bohužel nemůžu souhlasit.
Tiskni
Sdílej: