Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Soutěž probíhá od 16. 11. 2009 do 31. 3. 2010, přičemž uzávěrka přihlášek je stanovena na 12. 2. 2010. O výherci následně rozhodnou uživatelé a porota složená ze zástupců pořadatele a odborných novinářů. Porota určí nejlepší návrh aplikace a spolu s uživateli zvolí nejlepší aplikaci.
Soutěžící se musí zaregistrovat jako vývojář na portálu Vodafone park beta, kde následně vyplní přihlášku do soutěže s návrhem aplikace. Uvede její název a specifikace, k čemu je určena, přiloží nákresy nebo screenshoty hlavních obrazovek a popíše, jak bude napojena na Vodafone API a integrována do portálu.
Aplikace ve Vodafone parku mohou využívat kombinace standardních API používaných i na jiných portálech a speciálního Vodafone API, které umožňuje napojit aplikace na notifikační SMS a MMS zprávy a propojit jejich funkce s mobilním telefonem. O přidání konkrétní aplikace do osobního profilu rozhoduje sám uživatel. To znamená, že autor aplikace komunikuje pouze s těmi uživateli, kteří mají zájem o její obsah. Vodafone park také nabízí platební nástroj M-peněženka, jenž lze zabudovat přímo do aplikace. Díky němu je možné zpoplatnit nabízené služby a zboží.
Zúčastnit se mohou jak fyzické (starší 15 let), tak právnické osoby, které se zaregistrují na Vodafone parku. Soutěžící může do soutěže přihlásit více aplikací nebo návrhů.
Aplikace i návrh musejí být inovativní, designem odpovídat současným trendům, být užitečné a naplňovat některou z potřeb uživatelů internetu.
Hodnotit se bude podle následujících měřítek:
V případě návrhů aplikací bude odměněno prvních pět míst, aplikace jako takové budou odměňovány do desátého místa, hlavní peněžitá odměna činí 40 tisíc, resp. 200 tisíc korun. Porota rozhodne tajným hlasováním a uživatelé budou hodnotit aplikace elektronicky na Vodafone parku.
Podmínky už znáte, chcete-li světu dokázat, v čem spočívají vaše vývojářské přednosti, neváhejte a přihlaste svůj projekt do soutěže na www.vyvojarum.cz.
komunikační portál obsahující originální propojení služeb operátora a aplikací, které uživatel využívá v rámci internetu
otevřená platforma, do níž má možnost vstoupit každý vývojář a vyvinout zde uživatelsky zajímavou aplikaci
k dispozici je rovněž testovací prostor s kompletní podporou pro vývojáře; umožňuje vyvíjet, testovat, číst si, diskutovat, registrovat aplikace a nechat je zkoušet reálnou masou uživatelů
sandbox je přesnou kopií Vodafone parku, co se týče implementovaných API a k dispozici jsou jednoduché testovací aplikace, které předvedou jednotlivé API
vývojářská zóna je prostředí pro registraci, správu a aktualizaci aplikací, je dostupná v rámci Katalogu aplikací a prostřednictvím této sekce lze aplikace kdykoli aktualizovat nebo zcela smazat
v Katalogu aplikací je aplikace přístupná koncovému uživateli, jde o veřejný prostor, v jehož rámci jsou zpřístupněné instalace vyvinutých a schválených aplikací, které se řadí různou logikou, dle užívanosti, tématického zařazení, aplikačního typu atp.
vývojáři mají k dispozici prostor diskusního fóra a blog, jehož prostřednictvím se mimo jiné dozvědí, kdy se uskuteční konference a workshopy určené pro vývojáře aplikací, do jaké aktuální soutěže se mohou zapojit
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Chybí "jazyková mutace" pro indii, jejich koderský potenciál je obrovský, za cenu otrocké práce třetího světa prakticky za hubičku.
Starting joked ... [failed]