abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | IT novinky

    Společnost Espressif (ESP8266, ESP32, …) získala většinový podíl ve společnosti M5Stack, čímž posiluje ekosystém AIoT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného multiplatformního softwaru pro editování a nahrávání zvukových souborů Audacity (Wikipedie). Přehled novinek také na YouTube. Nově lze využívat cloud (audio.com). Ke stažení je oficiální AppImage. Zatím starší verze Audacity lze instalovat také z Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | Zajímavý článek

    50 let operačního systému CP/M, článek na webu Computer History Museum věnovaný operačnímu systému CP/M. Gary Kildall z Digital Research jej vytvořil v roce 1974.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Pozvánky

    Byl zveřejněn program a spuštěna registrace na letošní konferenci Prague PostgreSQL Developer Day, která se koná 4. a 5. června. Na programu jsou 4 workshopy a 8 přednášek na různá témata o PostgreSQL, od konfigurace a zálohování po využití pro AI a vector search. Stejně jako v předchozích letech se konference koná v prostorách FIT ČVUT v Praze.

    TomasVondra | Komentářů: 0
    včera 03:00 | IT novinky

    Po 48 letech Zilog končí s výrobou 8bitového mikroprocesoru Zilog Z80 (Z84C00 Z80). Mikroprocesor byl uveden na trh v červenci 1976. Poslední objednávky jsou přijímány do 14. června [pdf].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 02:00 | IT novinky

    Ještě letos vyjde Kingdom Come: Deliverance II (YouTube), pokračování počítačové hry Kingdom Come: Deliverance (Wikipedie, ProtonDB Gold).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    21.4. 19:11 | Komunita

    Thunderbird 128, příští major verze naplánovaná na červenec, přijde s nativní podporou Exchange napsanou v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    21.4. 04:44 | Komunita

    Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Novým vedoucím je Andreas Tille.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    21.4. 00:11 | Nová verze

    Po osmi měsících vývoje byla vydána nová verze 0.12.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 268 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    20.4. 23:55 | Pozvánky

    Poslední měsíc byl plný zajímavých akcí, o kterých Vám bastlíři z projektu MacGyver mohou povědět, protože se na ně sami vydali. Kde všude byli, ptáte se? Objevili se na Installfestu, Arduino Day, Hackaday Europe a tajném srazu bastlířů z Twitteru. A z každé akce pro vás mají zajímavé poznatky.

    … více »
    bkralik | Komentářů: 1
    KDE Plasma 6
     (71%)
     (10%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 670 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek


    Vložit další komentář
    21.11.2012 01:03 Pat1 | skóre: 15
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS
    Zdravím, předně bych chtěl poděkovat za článek. Samotné bootovaní přes síť jsem už v minulosti řešil a došel jsem k podobnému postupu. Nyní jsem však narazil na nový problém. Potřeboval bych zprovoznit síťové bootovaní, pokud možno bez zásahu do nastavení DHCP serveru. Nynější stav je takový že mám pracovní stanice s Windows na hdd a potřeboval bych v případě potřeby bootovat přes síť Linux. Moje představa je taková že bych na hdd nainstaloval zavaděč (syslinux?) který by se pokusil stáhnout další konfiguraci z tftp, pokud se to podaří pokračoval by v zavádění Linuxu přes síť, pokud ne spustí Windows z prvního oddílu.

    Problém vidím ve stažení konfigurace z tftp. Pokud jsem správně pochopil fungování zavaděče tak pro komunikaci přes síť používá funkce biosu (případně biosu na síťové kartě) a tím obchází potřebu ovladače pro všechny myslitelné síťové karty. Budou tyto funkce k dispozici pokud bude zavaděč spuštěn z hdd? A je možné napsat konfiguraci tak aby se pokusil stáhnout další konfigurační soubor a v případě neúspěchu (nedostupnosti tftp) pokračoval v bootovaní z hdd? Nebo mate nějaký jiný nápad jak zajistit podobnou funkčnost?
    Luboš Doležel (Doli) avatar 21.11.2012 08:43 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS
    Asi bych se snažil odrazit od skriptů v iPXE.
    22.11.2012 23:27 Pat1 | skóre: 15
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS
    IPXE vypada opravdu zajmave, rozjet s nim bootovani pres sit opravdu neni problem, ale pokud jsem spravne hledal na internetu i v dokumentaci tak neni zadny zpusob jak ho donutit zavest system z lokalniho disku. Zda se ze jedine reseni bude vypalit IPXE na CD a dat v BIOSu na prvni misto boot z CD a nasledne z HDD. Doufam ze pokud selze bootovani pres z CD (pomoci IPXE) selze tak se "vrati" k bootovani z HDD. Ale optimalni reseni to urcite neni (uz kvuli tomu ze ne vsechny dnesni PC maji CD-ROM). Az se k tomu dostanu tak to vyzkousim a poslu k cemu jsem dosel.
    pavlix avatar 22.11.2012 23:31 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS
    IPXE vypada opravdu zajmave, rozjet s nim bootovani pres sit opravdu neni problem, ale pokud jsem spravne hledal na internetu i v dokumentaci tak neni zadny zpusob jak ho donutit zavest system z lokalniho disku.
    iPXE se dá kombinovat s dalšími nástroji, třeba syslinuxem.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    23.11.2012 08:39 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS
    Proč tak složitě?

    U nás to děláme tak, že pokud se nespoustí bezdiskový linux, tak se přes pxelinux natáhne grub2 (který najet přes pxe umí) a skrz něj už si natáhneš lokální systém jaký chceš. Grub2 umí navíc takové triky jako schovávání diskových oddílů & etc.
    23.11.2012 12:45 Pat1 | skóre: 15
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS
    Teď používám na jedné síti síťové bootování Linuxu pro klonováni hdd. Výběr jestli bootovat ze sítě nebo lokálně je udělán v nastavení DHCP serveru. V BIOSu je na prvním místě bootovaní ze sítě a až na druhém z hdd. Pokud bios dostane odpověď z DHCP obsahující cestu k souboru na tftp tak bootuje po síti. Pokud ne tak pokračuje z hdd.

    Teď bych potřeboval něco podobného, ale nemůžu sahat na nastavení DHCP. Zkoušel jsem IPXE zpouštět z HDD a není s tím problém. Problém je v tom že nevím jak zajistit aby se bootovalo z HDD (Windows na prvni partition) pokud se IPXE nepovede připojit k serveru. Nevím jak od IPXE přejit k něčemju jinému. Vypadá to že image pro bootovaní umí získat jen přes síť, případně musí být vložen přímo do IPXE během kompilace. Teoreticky by tedy mohlo být řešení zakompilovat do IPXE image GRUBu (nebo jakéhokoliv jiného zavaděče) a v případě že se nepovede získat image přes síť spustit GRUB a pokračovat z HDD (To je asi vpodstate to co navrhues).

    Chtěl bych prostě dosáhnout toho aby pokud počitač není připojený do sítě, nebo třeba neběží tftp server bootoval z první partition Windows. Pokud ale je připojený do sítě a na tftp najde soubor s nastavením tak jede podle toho.

    Nejjednodušší řešení by asi bylo rozhodovat o tom co má bootovat nastavením odpovědi od DHCP, ale ja bych to potřeboval rozjet bez zásahu do nastavení DHCP.
    23.11.2012 15:36 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS
    Pxelinux umí i bootování z lokálního disku a nic do něj není třeba kompilovat. Pracuje s hotovými moduly a textovou konfigurací.

    Pokud se mu nepodaří přes síť spustit IPXE, tak dá rozum, že se mu nepodaří stáhnout ani ten grub.

    Při použití grub2, tak jak to máme my, nabootuje při offline použití lokální systém, který byl spuštěn naposled. A to proto, že ten grub2 při posledním startu ty ostatní partice "schoval" tím, že jim přenastavil flag na "hidden" a tu viditelnou nastavil jako bootovací.

    Do DHCP není vůbec potřeba vrtat. Kolega, který to využívá ke vzdálené reinstalaci těch strojů si v podstatě vystačí s tím, že přehazuje v menu pro pxelinux co má být zrovna nastaveno jako default. Na spuštění je nastavený timeout.
    24.11.2012 16:32 Raduz | skóre: 5
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS
    Novellovské ZEN Works tohle řešily podobně. Pokud počítač neuměl PXE, nainstalovala se na něj malá service partition a LILO, které tu service partition mělo nastavenou jako default boot. Při startu se z ní nabootovalo, ZEN Works soft na ní zkontroloval na serveru jestli tam na něj nečeká nějaká práce, a pokud žádnou nenašel (nebo se mu nepovedlo z jakéhokoliv důvodu k tomu serveru připojit), spustil LILO a nastavil pouze pro příští boot jako default partition s Windows. Tím bylo zajištěno, že se při dalším restartu po Windows zase ZEN dostane ke slovu. Sice se boot trochu prodloužil, ale fungovalo to.

    Jinak pro opensourcový disk imaging s PXE bootem jsem nedávno objevil Fog Project, a musím řict že zatím funguje velice dobře a pohodlně.
    21.11.2012 08:10 SAL
    Rozbalit Rozbalit vše boot.salstar.sk
    Pokial by niekto mal zaujem nabootovat akykolvek "free" OS, tak mozete pouzit priamo boot.salstar.sk. Je tam na vyber niekolko roznych OS v roznych preddefinovanych konfiguraciach. Okrem ineho aj niekolko Live distribucii (napr. pmagic).

    V pripade, ze nemate moznost konfiguracie DHCP servra, tak budto pouzijete niektory dostupny image (ISO, USB, floppy), alebo pripadne si mozete ipxe napalit priamo do sietovky a pouzit:

    dhcp net0

    chain http://boot.salstar.sk/

    Pripadne navrhy na dalsie OS su vitane.
    Jakub Lucký avatar 21.11.2012 09:13 Jakub Lucký | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: boot.salstar.sk
    <paranoia> A kolik je k tomu backdoorů? :-) </paranoia>
    Značka PARANOIA není povolena!
    A tohle nám paranoikům taky nepřidá :-) (to je z Abíčka)
    If you understand, things are just as they are; if you do not understand, things are just as they are.
    21.11.2012 14:29 pc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: boot.salstar.sk
    ;-)
    +1
    21.11.2012 17:23 SALstar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: boot.salstar.sk
    Paranoici tam maju pravdaze zdrojaky a mozu si to zostavit ("skompilovat") sami.

    Ak si pozriete zdrojaky, tak bezne systemy to bootuje priamo z roznych oficialnych mirrorov.

    Co sa tyka kickstart skriptov, tie mam stavane hlavne pre seba a pridavaju pravdaze moj ssh kluc a podobne. Ak sa Ti to ale nepaci, mozes pouzit vlastny kickstart (ak uz sa Ti to nechce cele buildovat samemu).
    21.11.2012 20:28 camel1cz | skóre: 25
    Rozbalit Rozbalit vše Re: boot.salstar.sk
    Hezký počin... ale to přidávání SSH klíče je teda rána :-O
    21.11.2012 08:20 waaaaaaaa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS
    caute,

    dhcp aj tftp by mal zvladnut dnsmasq - aspon tak to kedysi pouzival SLAX. Ak mate niekto konfig pre dnsmasq pls pastnite ho sem, dik...
    22.11.2012 22:06 MLx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS

    Do standardneho konfigu, kde si nastavujes rozsah, pridas (resp. odkomentujes) 3 riadky:

    dhcp-boot=pxelinux.0
    enable-tftp
    tftp-root=/var/tftp

    pxelinux, vesamenu atd. su do /var/tftp prelinkovane, takze ked dojde update, netreba to prenasat rucne.

    21.11.2012 08:46 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS
    Je to pochopitelně blbost, ale občas tady mívám pocit, jako by mi někdo šmejdil v notebooku. Obvykle se totiž tady cca s dvou až tří měsíčním zpožděním objevují příspěvky na obdobná témata, která zpracovávám do naší wiki.

    Bohužel stav dokumentačních článků v ní je takový, že je nelze považovat za dokončené. Snažím se je dělat průběžně, ale nestíhám. Důležité je že všechno běží jak má a bez problémů. Proto mám hodně věcí rozepsaných v poznámkách, které do wiki zapisuji až dodatečně, kdy si jsem víceméně jist, že už jsem v obraze.

    Ostatně - v této oblasti snad ani nic dokončit nejde. Kupř. články k diskless řešení jsou momentálně na vedlejší koleji, protože vyšší prioritu mají věci k Puppetu. Jen pro zajímavost - viz naše Manuály.
    21.11.2012 09:58 hajoucha | skóre: 22
    Rozbalit Rozbalit vše instalace opensuse
    Ahojda, zkoušel jste někdo instalaci (opensuse) po síti tj. boot pxe a navíc s nfs rootem?

    V mém případě jsem chtěl na stroji se dvěma síťovkami jednu použít na instalaci ze sítě (vnější) a jednu na NFS, tj. komunikace po vnitřní síti. Instalace proběhne ok, ale detekce síťovek je totální chaos. tj. po rebootu se síťovky přehodí a nfs-root tudíž zatuhne. Dělal jsem to v létě, takže si přesně nepamatuji detaily, ale chystám se to znova udělat do konce tohoto týdne.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 21.11.2012 10:03 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: instalace opensuse
    To má snadné řešení. V nainstalovaném systému nastavit pravidla v udevu tak, abychom měli názvy rozhraní dle potřeby, a pak konfigurovat "distribuční cestou" jen síťovku do vnější sítě.

    Jestliže je problém v tom, že už jádro nemůže připojit nfsroot, protože ten je "za" eth1 místo výchozího eth0, tak parametr ip= podporuje i název rozhraní.
    21.11.2012 10:46 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: instalace opensuse
    Absolutně bez problému.

    Tomu bezdiskovému systému je třeba pouze zamezit aby se pokoušel po startu konfigurovat síťové rozhraní, na kterém je "navěšený" přes NFS kořenový systém.

    Nevím jak u opensuse, ale v Debianu se nastaví jména síťových zařízení přes udev (jsou navázána na jejich MAC adresy).

    U všech virtuálních diskless strojů mám minimálně dvě síťovky. Na první mi visí NFS a přes druhou komunikují do vnější sítě. Jelikož u nás poměrně hojně využíváme VLAN, má stroj který zajišťuje DHCP pro laboratoře nakonfigurovaných síťovek pět.

    21.11.2012 22:46 Kvakor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: instalace opensuse
    Ješt je možnost vynutit pořadí tím, že se buďto vygeneruje intramdisk (resp. initramfs), kde je ovladač jen na jednu ze síťových karet (takže bude jediná a tudíž na 100% eth0), nebo se přeloží jádro tak, aby v něm byl ovladač síťovky natvrdo a ne jako modul. Osobně bych doporučoval spíš to druhé (kvůli NFS bootu), pokud není v distribuci nějaký udělátor na vybírání modulů s podporou bootu z NFS.

    Jinak čistě teoreticky se dá fungovat čistě ze sítě i bez NFS, jen je pak nutné provést inicilazizaci z uživatelkého prostoru (optimálně initramfs vestavěný do jádra s busyboxem a příslušnými skipty). Root pak klidně může být třeba union tmpfs+squashfs (jako na line CD) nebo nbd se zapnutým copy-on-write (změny se zapisují do souboru bokem), případně třeba i sshfs (pro uživatelské účty, připojovaný až po přihlášení).
    23.11.2012 18:47 Pavel Píša | skóre: 18 | blog: logic
    Rozbalit Rozbalit vše Re: instalace opensuse

    Pokud někoho zajímá plné bootování mnoha počítačů ze společného NFS exportu, tak dokumetace k našemu řešení v laboratořích Katedry řídicí techniky na ČVUT FEL je zde:

    http://cmp.felk.cvut.cz/~pisa/linux/diskless_dce_slides.pdf

    Úpravy a další pak zde

    http://cmp.felk.cvut.cz/~pisa/linux/diskless/

    21.11.2012 11:06 Roman DAVID | skóre: 24 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS
    Jeste bych doporucil pridat/upravit konfiguraci pxelinuxu nasledovne:
    DEFAULT vesamenu.c32
    TIMEOUT 100
    ONTIMEOUT bootlocal
    PROMPT 0
    
    a to zejmena, pokud nabizite pxeboot vsem klientum.
    Hodi se to napr. v situaci, kdy pripojite pocitac do site, zapnete a jdete si varit kavu.
    Pokud je povoleny pxe boot (nektere ntb to maji jako factory default), zastavi se boot na pxe menu, takze kdyz se vratite s cerstve uvarenou kavou, tak zjistite, ze OS jeste nenastartoval. Vyse uvedena konfigurace zpusobi, ze pokud po zobrazeni menu neprobehne zadna interakce od uzivatele, tak se pokracuje v bootovani z lokalniho disku.
    21.11.2012 11:51 Brumla01 | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS

    Díky za článek.

    Boot přes PXE používám poměrně dlouho na náběh linuxu na servisovaných pc zakazníků, skrz zálohu dat, diagnsotiku atd.

    Znáte nějakou distribuci u nichž by šlo vygenerovat LiveCD, dle požadvaků ( doinstalace balíčků, mount síťových samba atp. )? Následně bych upravený obraz bootoval přes PXE.

    21.11.2012 12:14 Ivan Vecera | skóre: 6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS
    Dobra otazka, to by me taky celkem zajimalo.
    21.11.2012 12:44 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS
    Debian? ;-)

    Pokud máš NFS server, tak je zbytečné vůbec dělat nějaký image. Přes debootstrap a chroot si nainstaluješ co chceš. Jako image u nás používáme pouze iso systemrescuecd.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 21.11.2012 13:19 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS
    Přesně, fungovat bude třeba i Gentoo. Prostě jakýkoliv systém používaný podle článku.
    21.11.2012 13:21 Brumla01 | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS
    Mrknu na, to vypadá to ideálně.
    21.11.2012 13:20 Smisek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS
    Jednoznacne mohu doporucit jednoduchou distribuci Slitaz. Bootovani i bez nfs serveru. Konfigurovatelnost i nove balicky, ale pro narocnejsi pozadavky pak uz opravdu zminovany debian. Ale za zkousku to stoji.
    22.11.2012 11:41 Jiri Slaby
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS
    Suse Studio?
    22.11.2012 11:50 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS
    SystemRescueCd je na taketo veci dobre. Da sa tam jednoducho urobit autorun script.
    21.11.2012 16:42 diverman
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS
    Ahoj, co treba IPv6? V dobe dochazeni IPv4 adres je prece blbost rozjizdet IPv4.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 21.11.2012 17:09 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS
    Mám obavy, že to ne všechny součásti umí (spíš to neumí). Dokonce ani NFS mi v UDP režimu nefungovalo přes IPv6.

    Obecně je toto věc pro lokální sítě a tam je IP adres dost.
    21.11.2012 17:48 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS
    Problém u diskless stroje s využitím NFS je ten, že tool, který se stará o ten mount neumí nic než IPv4. Rozchodit s IPv6 by to sice šlo, ale už by to vyžadovalo netriviální zásah do ramdisku a žádné výhody z toho.
    21.11.2012 21:36 Lukáš Zapletal | skóre: 42 | blog: lzapův svět | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS
    Pomaly neni ani tak zavadec jako protokol tftp. Fyi.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 21.11.2012 21:39 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS
    Tak ono by to třeba šlo zrychlit posláním víc požadavků na čtení za sebou. IMO to ty zavaděče dělají sekvenčně a tak se projeví roundtrip.
    22.11.2012 11:49 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS
    Povedal by som, ze to bude silne obmedzene moznostami PXE na konkretnej sietovke.
    23.11.2012 15:38 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS
    Zrychlit se to dá tím, že se přes tftp stáhne jenom kernel a ramdisk a zbytek už pak jede přes NFS.
    23.11.2012 15:40 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS
    Tedy přesněji řečeno - zavaděč, který si umí natáhnout přes NFS ten kernel a ramdisk.
    22.11.2012 11:42 Jiri Slaby
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS
    Jenom dodam, ze u uefi se neposila pxelinux.0, ale primo efi binarka. Treba grub.efi. Coz je trochu problem, pak clovek musi mit rohozene dhcp nastaveni podle mac adres.
    Mintaka avatar 26.11.2012 20:28 Mintaka | skóre: 13
    Rozbalit Rozbalit vše gPXE
    Zajímalo by mě, proč se ve větším neprosazuje technologie gPXE?

    http://etherboot.org/wiki/ gPXE is an open source (GPL) network bootloader. It provides a direct replacement for proprietary PXE ROMs, with many extra features such as DNS, HTTP, iSCSI, etc.
    pavlix avatar 27.11.2012 01:10 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: gPXE
    Technologie? Dnes už spíše iPXE a o tom se píše výše. Jednu dobu fungovala služba http://boot.kernel.org/, dnes funguje alespoň http://boot.fedoraproject.org/.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    Mintaka avatar 27.11.2012 04:35 Mintaka | skóre: 13
    Rozbalit Rozbalit vše Re: gPXE
    Díky za info. Početl jsem si na Wiki ze iPXE je fork gPXE http://en.wikipedia.org/wiki/IPXE

    Už pár let jsem neměl potřebu se v tom vrtat, páč gPXE funguje dobře, ale při příští přestavbě asi přesedlám.
    13.12.2012 09:29 cakatel na pokracovanie
    Rozbalit Rozbalit vše Pokracovanie ?
    Pokracovanie uz nebude? Alebo na vianoce?
    8.6.2023 21:19 cokop33716
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS
    Dnes už spíše iPXE a o tom se píše výše. Jednu dobu fungovala služba http://boot.kernel.org/, dnes funguje alespoň . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.