Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
IPXE vypada opravdu zajmave, rozjet s nim bootovani pres sit opravdu neni problem, ale pokud jsem spravne hledal na internetu i v dokumentaci tak neni zadny zpusob jak ho donutit zavest system z lokalniho disku.iPXE se dá kombinovat s dalšími nástroji, třeba syslinuxem.
dhcp net0
chain http://boot.salstar.sk/
Pripadne navrhy na dalsie OS su vitane.
Značka PARANOIA není povolena!A tohle nám paranoikům taky nepřidá
Do standardneho konfigu, kde si nastavujes rozsah, pridas (resp. odkomentujes) 3 riadky:
dhcp-boot=pxelinux.0
enable-tftp
tftp-root=/var/tftp
pxelinux, vesamenu atd. su do /var/tftp prelinkovane, takze ked dojde update, netreba to prenasat rucne.
eth0
), nebo se přeloží jádro tak, aby v něm byl ovladač síťovky natvrdo a ne jako modul. Osobně bych doporučoval spíš to druhé (kvůli NFS bootu), pokud není v distribuci nějaký udělátor na vybírání modulů s podporou bootu z NFS.
Jinak čistě teoreticky se dá fungovat čistě ze sítě i bez NFS, jen je pak nutné provést inicilazizaci z uživatelkého prostoru (optimálně initramfs vestavěný do jádra s busyboxem a příslušnými skipty). Root pak klidně může být třeba union tmpfs+squashfs (jako na line CD) nebo nbd se zapnutým copy-on-write (změny se zapisují do souboru bokem), případně třeba i sshfs (pro uživatelské účty, připojovaný až po přihlášení).
Pokud někoho zajímá plné bootování mnoha počítačů ze společného NFS exportu, tak dokumetace k našemu řešení v laboratořích Katedry řídicí techniky na ČVUT FEL je zde:
http://cmp.felk.cvut.cz/~pisa/linux/diskless_dce_slides.pdf
Úpravy a další pak zde
DEFAULT vesamenu.c32 TIMEOUT 100 ONTIMEOUT bootlocal PROMPT 0a to zejmena, pokud nabizite pxeboot vsem klientum.
Díky za článek.
Boot přes PXE používám poměrně dlouho na náběh linuxu na servisovaných pc zakazníků, skrz zálohu dat, diagnsotiku atd.
Znáte nějakou distribuci u nichž by šlo vygenerovat LiveCD, dle požadvaků ( doinstalace balíčků, mount síťových samba atp. )? Následně bych upravený obraz bootoval přes PXE.
Tiskni
Sdílej: