Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
IPXE vypada opravdu zajmave, rozjet s nim bootovani pres sit opravdu neni problem, ale pokud jsem spravne hledal na internetu i v dokumentaci tak neni zadny zpusob jak ho donutit zavest system z lokalniho disku.iPXE se dá kombinovat s dalšími nástroji, třeba syslinuxem.
dhcp net0
chain http://boot.salstar.sk/
Pripadne navrhy na dalsie OS su vitane.
Značka PARANOIA není povolena!A tohle nám paranoikům taky nepřidá
Do standardneho konfigu, kde si nastavujes rozsah, pridas (resp. odkomentujes) 3 riadky:
dhcp-boot=pxelinux.0
enable-tftp
tftp-root=/var/tftp
pxelinux, vesamenu atd. su do /var/tftp prelinkovane, takze ked dojde update, netreba to prenasat rucne.
eth0
), nebo se přeloží jádro tak, aby v něm byl ovladač síťovky natvrdo a ne jako modul. Osobně bych doporučoval spíš to druhé (kvůli NFS bootu), pokud není v distribuci nějaký udělátor na vybírání modulů s podporou bootu z NFS.
Jinak čistě teoreticky se dá fungovat čistě ze sítě i bez NFS, jen je pak nutné provést inicilazizaci z uživatelkého prostoru (optimálně initramfs vestavěný do jádra s busyboxem a příslušnými skipty). Root pak klidně může být třeba union tmpfs+squashfs (jako na line CD) nebo nbd se zapnutým copy-on-write (změny se zapisují do souboru bokem), případně třeba i sshfs (pro uživatelské účty, připojovaný až po přihlášení).
Pokud někoho zajímá plné bootování mnoha počítačů ze společného NFS exportu, tak dokumetace k našemu řešení v laboratořích Katedry řídicí techniky na ČVUT FEL je zde:
http://cmp.felk.cvut.cz/~pisa/linux/diskless_dce_slides.pdf
Úpravy a další pak zde
DEFAULT vesamenu.c32 TIMEOUT 100 ONTIMEOUT bootlocal PROMPT 0a to zejmena, pokud nabizite pxeboot vsem klientum.
Díky za článek.
Boot přes PXE používám poměrně dlouho na náběh linuxu na servisovaných pc zakazníků, skrz zálohu dat, diagnsotiku atd.
Znáte nějakou distribuci u nichž by šlo vygenerovat LiveCD, dle požadvaků ( doinstalace balíčků, mount síťových samba atp. )? Následně bych upravený obraz bootoval přes PXE.
Tiskni
Sdílej: