Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Nový prohlížeč vydala společnosti Vivaldi Technologies, jejímž zakladatelem a šéfem je John von Tezchner, který dříve zastával pozici generálního ředitele ve společnosti Opera. Vivaldi je možné stáhnout pro operační systémy Linux, Windows a OS X, v současné době je však prohlížeč dostupný pouze ve verzi „technologického preview“. Vivaldi nabízí hned několik funkcí, které měli dříve uživatelé v oblibě u Opery, typu speed dial nebo podporu gest prováděných pomocí myši.
„Většina tvůrců webových prohlížečů na trhu se snaží vytvořit minimalistický prohlížeč, který je maximálně možné rozšířit pomocí několika přídavků. Ale to se nemusí líbit každému,“ uvedl von Tetzchner. „Příkladem budiž 20 milionů lidí, kteří stále používají Operu 12, i když jde o více než tři roky starý prohlížeč. Na trhu je poptávka po prohlížeči, který naplní očekávání pokročilých uživatelů – uživatelů, kteří toho od svého prohlížeče prostě chtějí více.“
Vivaldi je pokusem Tetzchnera a jeho týmu o vytvoření něčeho, čím podle nich měla být Opera. Než se Vivaldi stal webovým prohlížečem, šlo o komunitní portál pro uživatele Opery, jelikož obdobný web byl samotnou Operou na konci roku 2013 zrušen. Na samotném prohlížeči Vivaldi je rukopis bývalých vývojářů Opery velmi patrný. Kromě funkce Speed Dial a zabudovaného e-mailového klienta je dostupný například také blok na poznámky.
Z uvedeného je patrné, že von Tetzchner není jediným bývalým zaměstnancem Opery, který přešel do Vivaldi Technologies. „Ve Vivaldi pracuje asi pětadvacet lidí, z čehož je osmnáct vývojářů. Polovina z nich dříve pracovala v Opeře,“ řekl von Tetzchner s tím, že v současné době se kromě desktopové verze pracuje i na mobilních verzích prohlížeče.
Cílem Vivaldi je „stavět na kvalitě Opery 12.x,“ ale opatřit prohlížeč moderním designem a optimalizovat jej tak, aby bylo surfování na internetu snadnější a rychlejší. Vivaldi má moderní grafické rozhraní, které obsahuje toolbar a sidebar s různými nabídkami, které je možné blíže přizpůsobovat a přistupovat díky nim rychle k záložkám, e-mailovému klientu či kontaktům.
K dispozici je celá řada dalších funkcí, které lze libovolně zapínat a vypínat. Například barva pruhu karet se standardně mění v závislosti na barvě navštívené webové stránky. Silnou stránkou Vivaldi je to, že je postaven na moderních webových technologiích. Uživatelské rozhraní je vytvořeno pomocí JavaScriptu, React, Node.js, Borwserify a řady NPM modulů.
Jak již bylo řečeno, prohlížeč je v současné době dostupný pouze ve verzi Technical Preview. Prozatím je nezbytné prohlížeč aktualizovat manuálně, avšak v budoucnu přibudou automatické aktualizace.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
„Většina tvůrců webových prohlížečů na trhu se snaží vytvořit minimalistický prohlížeč, který je maximálně možné rozšířit pomocí několika přídavků. Ale to se nemusí líbit každému,“No, svojho času som skúšal FF, verzia niečo po 20. Aby som dostal aspoň približne to, čo som bol zvyknutý s Operou, tak mi nestačilo niekoľko rozšírení. Keď ich počet presiahol 30 (a to som ešte stále nemal všetko) a začali problémy s ich nekompatibilitou, prípadne nefunkčnosťou po aktualizácii FF, tak som FF vyhodnotil ako nevyhovujúcu náhradu na každodenné používanie. On síce použiteľný je, ale... Mimochodom, ten názov Vivaldi sa mi páči, oceňujem ľudí, ktorí aj takto dokážu vyjadriť, že ich práca (ktorú robia) baví
Dokud to nebude mit emailoveho klienta tak to pro me neni nic zajimaveho
yslim ze 95% uzivatetelum Opera12 nejde o presto jadro, 75% uzivatelum nejde o email klienta, ale 100% uzivatelum jde o bezkonkurencni vlastnosti/moznosti, UI/UX, rychlost...Až na to, že to s tím tak trochu souvisí.. 8-/
No mne napr. o presto išlo. Nič proti webkitu ale je to pomalý prežratý kus kódu ktorý sa pchá všade (kto by to bol povedal že po skoro 10 rokoch čo riešim web to dôjde do stavu keď mám niekoľkonásobné silnejší stroj s viacej RAM, weby vyzerajú menej prečačkané a aj tak na obyčajné googlovske služby čakám 30s kým sa mi natiahne 5MB-10MB javascriptu).
btw: pouzivam Operu <=12 jako primarni prohlizec uz asi 20let :)Se mi zdá, že trochu přeháníš. O dva o tři roky míň bych už věřil spíš. Já tedy první verzi Opery před dvaceti lety na vlastní oči viděl, na kompu u kámoše, ale tenkrát ještě ani zdaleka nebylo běžné domácí připojení, takže to byl kus software celkem k prdu.
Keď ešte žilo tak lepšie. Potom asi niečo v googli pokašlali, prepísali do angularu a teraz to vo všetkom ide úplne naprd. Presto mi pripomína časy keď web bol web, teraz sa každý snaží robiť všetko ajaxom každú chvíľu musím stláčať f5 a pol minúty čakať až mi to natiahne znovu lebo sa webová aplikácia rozhodla na niečom seknúť. Časy keď fungovali tlačidlá histórie, keď scrollovanie išlo hladko ... kašlať na to.
Jak již bylo řečeno, prohlížeč je v současné době dostupný pouze ve verzi Technical Preview.
ak vam ide len o sposob ovladania ktorym oplyvala Opera tak sa vykaslite na Operu a tiez na Vivaldy. existuje to ciste GNU GPL projekt postaveny na QT5 kniznici vyuzivajuci jej renderovacie jadro s nazvom OTTER BROWSER from another space :D odporucam :d maju binarku aj v OpenBSD 5.7 BETA, Linuxe, FreeBSD