Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Během března byly aktualizovány mj. operační systémy ReactOS a Redox a linuxové distribuce antiX, Ubuntu Touch, Sparky Linux, ExTiX, ROSA, Solus, LinHES a Tails. Nové obrazy dostalo Ubuntu 14.04, než skončí jeho podpora.
Svobodný operační systém ReactOS usilující o binární kompatibilitu s Microsoft Windows NT, z jehož vývoje má užitek i projekt Wine, ve vydání 0.4.11 shrnuje změny za poslední čtyři měsíce: opravy chyb v nakládání s I/O a úložišti, podporu manifestů při načítání knihoven, spolehlivější uvolňování zdrojů při ukončení aplikace, lepší podporu aktualizací systému v USETUP, možnosti ladění síťových spojení, pokrok v toolkitu pro zobrazování grafiky a další.
Derivát Debianu „stable“ – bez systemd – antiX má nové instalační obrazy verze 17.4, které obsahují další bezpečnostní opravy mj. zranitelností L1TF/Foreshadow a Meltdown/Spectre v jádře 4.9.160, aktualizace z Debianu 9.8 a kosmetické změny.
Pravidelná aktualizace mobilního systému Ubuntu Touch, resp. UBports, zahrnuje pokračující práce na webovém prohlížeči Morph, včetně podpory experimentálního vzhledu s tmavým pozadí, a nově znovu povolené automatické testy kódu.
Sparky Linux je nyní ve větvi „testing“ (5.x) založený na Debianu „Buster“. Vydání 5.7 do instalačních obrazů zahrnuje aktualizace právě z Debianu „testing“, včetně jádra 4.19.16 (volitelně jsou k dispozici i 4.20.14 a 5.0), instalátor Calamares (3.2.4), změny výchozích aplikací ve variantě s prostředím LXQt a v minimalistické variantě nový minimalistický přehrávač Sparky Player.
Nejstarší stále podporované vydání Ubuntu, tedy 14.04 „Trusty Tahr“, dostalo nové obrazy systému, které obsahují opravy chyb včetně několika bezpečnostních. Podpora „trustyho“ ale končí již 30. dubna letošního roku, dále Canonical poskytuje pouze službu „Extended Security Maintenance“.
Jak se blíží vydání Ubuntu 19.04 „Disco Dingo“, derivát Ubuntu nazvaný ExTiX přechází právě na něj. Verze 19.3 obsahuje Linux 5.0, Xfce 4.13 či Kodi 18.2 včetně podpory Netflixu.
Distribuce se jinak vyznačuje tím, že používá hybridní obrazy s perzistentním úložištěm, nabízí možnost načtení celého systému do RAM a zahrnuje proprietární software jako ovladače, instalátor Calamares či software pro úpravu obrazu systému Refracta.
ROSA Linux, ruský fork Mandrivy, se po více než roce dočkal větší aktualizace staršího vydání 2016.1, tentokrát označené Desktop Fresh R11. Mezi obrazy systému přibyla varianta s desktopovým prostředím Xfce4 – vedle LXQt, Plasmy 5 a stále ještě staré Plasmy z „KDE 4“.
Vývoj distribuce Solus je spojený s desktopovým prostředím Budgie původně založeným na GNOME 3. Nový Solus 4.0 tak obsahuje Budgie 10.5, ale také GNOME 3, MATE 1.20 nebo experimentálně Plasma 5.15.2. Pod povrchem běží Linux 4.20.16 a Mesa 19, u nichž vývojáři Solu vyzdvihují krom jiného podporu nových grafických čipů AMD.
Z novinek v prostředí Budgie je pozoruhodný režim „Caffeine“, který vypíná potenciálně rušivé prvky jako upozornění, či automatické uspávání a tlumení podsvícení obrazovky, dále obecně lepší správa upozornění (možnost promazat jejich historii i podle zdrojové aplikace), hlasitosti a obecně zvukových výstupů a zdrojů,… Mezitím se pracuje na Budgie 11, jež bude založené na GTK4 (ačkoliv vývojáři v minulosti koketovali s přechodem na Qt5).
Linux Home Entertainment System, zkráceně LinHES, cílí na „HTPC“ a vůbec počítače určené toliko k přehrávání médií – v prostředí MythTV. Nový LinHES R8.6 především aktualizuje právě MythTV na nejnovější verzi 30.0 vydanou letos v lednu.
Na ochranu soukromí zaměřená linuxová distribuce Tails v pravidelné aktualizaci tentokrát 3.13 povyšuje verze Linuxu (4.19.28), Toru (0.3.5.8), Tor Browseru (8.0.7) a Thunderbirdu (65.1.0), jakožto i zahrnuje novější mikrokód od Intelu s další várkou oprav zranitelností L1TF a Meltdown/Spectre. Následně vydaná verze 3.13.1 dodatečně posouvá Tor Browser na 8.0.8.
Unixem inspirovaný operační systém Redox po roce dosáhl vydání verze 0.5.0. Ta obsahuje mj. alternativní knihovnu C, ale napsanou v jazyce Rust, relibc. Vedle mikrokernelu a relibc je součástí projektu toolkit pro tvorbu GUI či kolekce balíčků.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: