Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
Během března byly aktualizovány mj. operační systémy ReactOS a Redox a linuxové distribuce antiX, Ubuntu Touch, Sparky Linux, ExTiX, ROSA, Solus, LinHES a Tails. Nové obrazy dostalo Ubuntu 14.04, než skončí jeho podpora.
Svobodný operační systém ReactOS usilující o binární kompatibilitu s Microsoft Windows NT, z jehož vývoje má užitek i projekt Wine, ve vydání 0.4.11 shrnuje změny za poslední čtyři měsíce: opravy chyb v nakládání s I/O a úložišti, podporu manifestů při načítání knihoven, spolehlivější uvolňování zdrojů při ukončení aplikace, lepší podporu aktualizací systému v USETUP, možnosti ladění síťových spojení, pokrok v toolkitu pro zobrazování grafiky a další.
Derivát Debianu „stable“ – bez systemd – antiX má nové instalační obrazy verze 17.4, které obsahují další bezpečnostní opravy mj. zranitelností L1TF/Foreshadow a Meltdown/Spectre v jádře 4.9.160, aktualizace z Debianu 9.8 a kosmetické změny.
Pravidelná aktualizace mobilního systému Ubuntu Touch, resp. UBports, zahrnuje pokračující práce na webovém prohlížeči Morph, včetně podpory experimentálního vzhledu s tmavým pozadí, a nově znovu povolené automatické testy kódu.
Sparky Linux je nyní ve větvi „testing“ (5.x) založený na Debianu „Buster“. Vydání 5.7 do instalačních obrazů zahrnuje aktualizace právě z Debianu „testing“, včetně jádra 4.19.16 (volitelně jsou k dispozici i 4.20.14 a 5.0), instalátor Calamares (3.2.4), změny výchozích aplikací ve variantě s prostředím LXQt a v minimalistické variantě nový minimalistický přehrávač Sparky Player.
Nejstarší stále podporované vydání Ubuntu, tedy 14.04 „Trusty Tahr“, dostalo nové obrazy systému, které obsahují opravy chyb včetně několika bezpečnostních. Podpora „trustyho“ ale končí již 30. dubna letošního roku, dále Canonical poskytuje pouze službu „Extended Security Maintenance“.
Jak se blíží vydání Ubuntu 19.04 „Disco Dingo“, derivát Ubuntu nazvaný ExTiX přechází právě na něj. Verze 19.3 obsahuje Linux 5.0, Xfce 4.13 či Kodi 18.2 včetně podpory Netflixu.
Distribuce se jinak vyznačuje tím, že používá hybridní obrazy s perzistentním úložištěm, nabízí možnost načtení celého systému do RAM a zahrnuje proprietární software jako ovladače, instalátor Calamares či software pro úpravu obrazu systému Refracta.
ROSA Linux, ruský fork Mandrivy, se po více než roce dočkal větší aktualizace staršího vydání 2016.1, tentokrát označené Desktop Fresh R11. Mezi obrazy systému přibyla varianta s desktopovým prostředím Xfce4 – vedle LXQt, Plasmy 5 a stále ještě staré Plasmy z „KDE 4“.
Vývoj distribuce Solus je spojený s desktopovým prostředím Budgie původně založeným na GNOME 3. Nový Solus 4.0 tak obsahuje Budgie 10.5, ale také GNOME 3, MATE 1.20 nebo experimentálně Plasma 5.15.2. Pod povrchem běží Linux 4.20.16 a Mesa 19, u nichž vývojáři Solu vyzdvihují krom jiného podporu nových grafických čipů AMD.
Z novinek v prostředí Budgie je pozoruhodný režim „Caffeine“, který vypíná potenciálně rušivé prvky jako upozornění, či automatické uspávání a tlumení podsvícení obrazovky, dále obecně lepší správa upozornění (možnost promazat jejich historii i podle zdrojové aplikace), hlasitosti a obecně zvukových výstupů a zdrojů,… Mezitím se pracuje na Budgie 11, jež bude založené na GTK4 (ačkoliv vývojáři v minulosti koketovali s přechodem na Qt5).
Linux Home Entertainment System, zkráceně LinHES, cílí na „HTPC“ a vůbec počítače určené toliko k přehrávání médií – v prostředí MythTV. Nový LinHES R8.6 především aktualizuje právě MythTV na nejnovější verzi 30.0 vydanou letos v lednu.
Na ochranu soukromí zaměřená linuxová distribuce Tails v pravidelné aktualizaci tentokrát 3.13 povyšuje verze Linuxu (4.19.28), Toru (0.3.5.8), Tor Browseru (8.0.7) a Thunderbirdu (65.1.0), jakožto i zahrnuje novější mikrokód od Intelu s další várkou oprav zranitelností L1TF a Meltdown/Spectre. Následně vydaná verze 3.13.1 dodatečně posouvá Tor Browser na 8.0.8.
Unixem inspirovaný operační systém Redox po roce dosáhl vydání verze 0.5.0. Ta obsahuje mj. alternativní knihovnu C, ale napsanou v jazyce Rust, relibc. Vedle mikrokernelu a relibc je součástí projektu toolkit pro tvorbu GUI či kolekce balíčků.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: