Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Na přelomu února a března byly aktualizovány linuxové distribuce BackBox, Kali, PCLinuxOS s prostředím LXQt, dále NuTyX, Fatdog64, Ubuntu 16.04 a deriváty, KaOS, Condres OS, 4MLinux či SolydX a SolydK. V rámci projektu LineageOS byla verze 16.0 založená na Androidu 9 prohlášena za stabilní. Rovněž byly vydány nové příručky Linux From Scratch a Beyond Linux From Scratch.
BackBox Linux, distribuce zaměřená na penetrační testování, založená na Ubuntu, ve vydání 5.3 aktualizuje jádro řady 4.15, specializované nástroje a hybridní obraz systému s podporou UEFI.
Další distribuce zaměřená na bezpečnost, Kali Linux, byla rovněž aktualizována: vydání 2019.1 obsahuje Linux 4.19.13, Metasploit 5.0 a další novější nástroje, dále vrací podporu Banana Pi/Pro a omezuje počet obrazů systémů pro Raspberry Pi.
Desktopová distribuce PCLinuxOS, původně založená na Mandrivě, ale s APT pro správu balíčků [RPM], oficiálně vychází s desktopovými prostředími KDE Plasma a MATE, ale disponuje také aktivní komunitou, která dává dohromady sestavení i s jinými prostředími: nejčerstvější z nich je LXQt 2019.02 právě s prostředím LXQt v nové verzi 0.14, jež dále posouvá přechod od dřívějšího LXDE s knihovnami GTK ke Qt.
Na pozadí prací na 11. velkém vydání distribuce NuTyX sestavené na základě (Beyond) Linux From Scratch byla vydána menší aktualizace 10.6. Nové obrazy systému obsahují linuxová jádra 4.14.103 a 4.19.25 či Firefox 65.
Fatdog64 Linux, minimalistická desktopová distribuce odvozená od Puppy Linuxu, je rovněž založená na Linux From Scratch, ale také Cross Linux From Scratch. Právě vydání 800 ovšem se sebou nese větší novinky: přechod od specifikace LFS 7.5 k 8.2, resp. od CLFS 3.0 k 2017.17. Nemusí tak být zcela kompatibilní se staršími balíčky, zvláště pokud používají OpenSSL řady 1.0 a nikoliv 1.1.
Ubuntu 16.04 „Xenial Xerus“ má díky dlouhodobé podpoře dostávat aktualizace až do dubna 2021. Canonical instalační obrazy systému průběžně obnovuje – nová iterace je 16.04.6 – aby zahrnovaly opravy chyb a podporu novějšího hardwaru (Hardware Enablement). Totéž se týká také derivátů Kubuntu, Xubuntu, Mythbuntu, Lubuntu, Ubuntu Kylin a Ubuntu MATE.
Únorové obrazy KaOS obsahují nové balíčky této průběžně aktualizované distribuce založené na Arch Linuxu – a zaměřené na software KDE: Plasma 5.15, Qt 5.12.1 a výraznou změnou je nově výchozí LibreOffice 6.2.0 s uživatelským rozhraním kompletně v Qt5, namísto Calligry, nástupce KOffice.
Jiná distribuce založená na Arch Linuxu, Condres OS, v březnových obrazech aktualizuje instalátor Calamares – nově s deklarovanou úplnou podporou UEFI – a v případě varianty KDE prostředí Plasma (5.15), zatímco nové větší verze dalších podporovaných desktopových prostředí GNOME, Cinnamonu, Xfce ani MATE zatím nevyšly.
Již 28. vydání minimalistické desktopové distribuce 4MLinux bylo prohlášeno za stabilní. Obsahuje aktualizované balíčky, firmware, podporu čtení čárových kódů pomocí knihovny ZBar, minimalistický webový prohlížeč NetSurf a k dispozici je také peněženka pro kryptoměny Electrum.
LineageOS není distribuce GNU/Linuxu, ale Androidu; konkrétně jde o nástupce CyanogenMod. Nový LineageOS 16.0 pak odpovídá Androidu 9 „Pie“. Nadále zůstává podporován LineageOS 15.1 (Android 8.1 „Oreo“), nikoliv však 14.1 (Android 7.1 „Nougat“).
Linux From Scratch a Beyond Linux From Scratch nejsou přímo distribuce, nýbrž knihy dokumentující postup, jak si sestavit linuxový systém od píky: se systemd
nebo bez něj. Nová verze označená 8.4 reaguje na vydání glibc 2.29, binutils 2.32, bash 5.0 a dalších. Beyond Linux From Scratch pak popisuje instalaci dalšího přibližně tisíce „balíčků“ – nárůst z cca 700.
SolydX a SolydK jsou založené na Debianu „stable“, mezi sebou se liší volbou desktopového prostředí: Xfce nebo KDE Plasma. Aktualizované obrazy 201902 obsahují vylepšený instalátor (automaticky se při startu aktualizuje, podporuje souborové systémy F2FS a NILFS, rozšiřuje možnosti šifrování diskových oddílů) a upravená nastavení soukromí ve Firefoxu, navíc je možné doinstalovat Waterfox (alternativní sestavení Firefoxu).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: