Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Na přelomu února a března byly aktualizovány linuxové distribuce BackBox, Kali, PCLinuxOS s prostředím LXQt, dále NuTyX, Fatdog64, Ubuntu 16.04 a deriváty, KaOS, Condres OS, 4MLinux či SolydX a SolydK. V rámci projektu LineageOS byla verze 16.0 založená na Androidu 9 prohlášena za stabilní. Rovněž byly vydány nové příručky Linux From Scratch a Beyond Linux From Scratch.
BackBox Linux, distribuce zaměřená na penetrační testování, založená na Ubuntu, ve vydání 5.3 aktualizuje jádro řady 4.15, specializované nástroje a hybridní obraz systému s podporou UEFI.
Další distribuce zaměřená na bezpečnost, Kali Linux, byla rovněž aktualizována: vydání 2019.1 obsahuje Linux 4.19.13, Metasploit 5.0 a další novější nástroje, dále vrací podporu Banana Pi/Pro a omezuje počet obrazů systémů pro Raspberry Pi.
Desktopová distribuce PCLinuxOS, původně založená na Mandrivě, ale s APT pro správu balíčků [RPM], oficiálně vychází s desktopovými prostředími KDE Plasma a MATE, ale disponuje také aktivní komunitou, která dává dohromady sestavení i s jinými prostředími: nejčerstvější z nich je LXQt 2019.02 právě s prostředím LXQt v nové verzi 0.14, jež dále posouvá přechod od dřívějšího LXDE s knihovnami GTK ke Qt.
Na pozadí prací na 11. velkém vydání distribuce NuTyX sestavené na základě (Beyond) Linux From Scratch byla vydána menší aktualizace 10.6. Nové obrazy systému obsahují linuxová jádra 4.14.103 a 4.19.25 či Firefox 65.
Fatdog64 Linux, minimalistická desktopová distribuce odvozená od Puppy Linuxu, je rovněž založená na Linux From Scratch, ale také Cross Linux From Scratch. Právě vydání 800 ovšem se sebou nese větší novinky: přechod od specifikace LFS 7.5 k 8.2, resp. od CLFS 3.0 k 2017.17. Nemusí tak být zcela kompatibilní se staršími balíčky, zvláště pokud používají OpenSSL řady 1.0 a nikoliv 1.1.
Ubuntu 16.04 „Xenial Xerus“ má díky dlouhodobé podpoře dostávat aktualizace až do dubna 2021. Canonical instalační obrazy systému průběžně obnovuje – nová iterace je 16.04.6 – aby zahrnovaly opravy chyb a podporu novějšího hardwaru (Hardware Enablement). Totéž se týká také derivátů Kubuntu, Xubuntu, Mythbuntu, Lubuntu, Ubuntu Kylin a Ubuntu MATE.
Únorové obrazy KaOS obsahují nové balíčky této průběžně aktualizované distribuce založené na Arch Linuxu – a zaměřené na software KDE: Plasma 5.15, Qt 5.12.1 a výraznou změnou je nově výchozí LibreOffice 6.2.0 s uživatelským rozhraním kompletně v Qt5, namísto Calligry, nástupce KOffice.
Jiná distribuce založená na Arch Linuxu, Condres OS, v březnových obrazech aktualizuje instalátor Calamares – nově s deklarovanou úplnou podporou UEFI – a v případě varianty KDE prostředí Plasma (5.15), zatímco nové větší verze dalších podporovaných desktopových prostředí GNOME, Cinnamonu, Xfce ani MATE zatím nevyšly.
Již 28. vydání minimalistické desktopové distribuce 4MLinux bylo prohlášeno za stabilní. Obsahuje aktualizované balíčky, firmware, podporu čtení čárových kódů pomocí knihovny ZBar, minimalistický webový prohlížeč NetSurf a k dispozici je také peněženka pro kryptoměny Electrum.
LineageOS není distribuce GNU/Linuxu, ale Androidu; konkrétně jde o nástupce CyanogenMod. Nový LineageOS 16.0 pak odpovídá Androidu 9 „Pie“. Nadále zůstává podporován LineageOS 15.1 (Android 8.1 „Oreo“), nikoliv však 14.1 (Android 7.1 „Nougat“).
Linux From Scratch a Beyond Linux From Scratch nejsou přímo distribuce, nýbrž knihy dokumentující postup, jak si sestavit linuxový systém od píky: se systemd
nebo bez něj. Nová verze označená 8.4 reaguje na vydání glibc 2.29, binutils 2.32, bash 5.0 a dalších. Beyond Linux From Scratch pak popisuje instalaci dalšího přibližně tisíce „balíčků“ – nárůst z cca 700.
SolydX a SolydK jsou založené na Debianu „stable“, mezi sebou se liší volbou desktopového prostředí: Xfce nebo KDE Plasma. Aktualizované obrazy 201902 obsahují vylepšený instalátor (automaticky se při startu aktualizuje, podporuje souborové systémy F2FS a NILFS, rozšiřuje možnosti šifrování diskových oddílů) a upravená nastavení soukromí ve Firefoxu, navíc je možné doinstalovat Waterfox (alternativní sestavení Firefoxu).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: