abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
  dnes 23:22 | IT novinky

  Vláda schválila Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti České republiky za rok 2023 (pdf). Dokument připravil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a vyplývá z něj, že v roce 2023 se v České republice meziročně zvýšil celkový počet kybernetických incidentů evidovaných NÚKIB ze 146 na 262. Policie ČR pak v roce 2023 evidovala přes 19 tisíc trestných činů v oblasti kybernetické kriminality, což činí 6% meziroční

  … více »
  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  dnes 13:11 | Zajímavý článek

  Nikita Mazurov pro The Intercept popisuje, jak si zařídil anonymní účet v komunikátoru Signal, tedy aniž by použil své telefonní číslo. Využil telefonní budku. Poslední telefonní budka v Česku byla odstraněna v roce 2021.

  Fluttershy, yay! | Komentářů: 26
  dnes 01:55 | Nová verze

  Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.2. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  dnes 01:33 | Nová verze

  Byla vydána nová stabilní verze 3.6 svobodného multiplatformního softwaru pro editování a nahrávání zvukových souborů Audacity (Wikipedie). Přehled novinek také na YouTube. Ke stažení je oficiální AppImage. Zatím starší verze Audacity lze instalovat také z Flathubu a Snapcraftu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  dnes 01:11 | Nová verze

  Po necelých 4 měsících vývoje od vydání verze 6.5 byla vydána nová verze 6.6 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Dorsey bylo vybráno na počest amerického jazzového trombonisty, trumpetisty, skladatele a dirigenta big band éry Tommyho Dorseyho (YouTube).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  dnes 00:22 | Nová verze

  3D software Blender byl vydán ve verzi 4.2 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

  Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
  včera 16:44 | Nová verze

  Byla vydána nová verze 6.5 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.1.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 12:33 | Nová verze

  Správce sbírky fotografií digiKam byl vydán ve verzi 8.4.0. Jedná se o převážně opravné vydání provázené aktualizacemi knihoven. V minulé verzi přidané automatické štítkování podle obsahu obrázků (projekt z GSoC 2023) bylo doplněno o možnost strojového překladu štítků z angličtiny.

  Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
  15.7. 23:00 | Zajímavý projekt

  Byl představen SCALE, tj. GPGPU toolchain umožňující spouštění CUDA programů na GPU od AMD. Za projektem stojí společnost Spectral Compute.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 3
  15.7. 03:22 | IT novinky

  Retro PC emulátor UTM SE pro iPhone, iPad a Apple Vision Pro je nově zdarma k dispozici v App Storu (𝕏). UTM SE je postavený nad QEMU.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 3
  Rozcestník

  Distribuční novinky 16-17/2020

  28. 4. 2020 | David Kolibáč | Novinky | 1418×

  Ve druhé části dubna byly aktualizovány desktopové distribuce Anarchy Linux, FuryBSD, Project Trident a Manjaro, systém pro síťové prvky IPFire, balíčkovací systémy a odpovídající linuxové distribuce Guix a Nix – z velkých vydání mainstreamových distribucí to pak bylo Ubuntu 20.04 tentokrát s dlouhodobou podporou.

  Anarchy Linux 1.1.0

  Anarchy Linux představuje jeden z vícero obrazů Arch Linuxu s grafickým instalátorem. Poskytuje různé výchozí verze a konfigurace jádra Linux, různé zavaděče systému, ovladače GPU včetně proprietárních Nvidia, desktopová prostředí, z nich některá upravená po svém (GNOME, Cinnamon, Budgie, Xfce), nebo různé správce oken, přichystané nástroje pro připojení k síti, dělení disku včetně volitelného šifrování (LUKS), přichystané skupiny balíčků k instalaci nebo zapnutou podporu uživatelského repozitáře (AUR). K mání je pro architekturu x86_68.

  Současná verze 1.1.0 vychází z dubnového obrazu Arch Linuxu, mírně vylepšuje instalátor a např. přidává ovladač Wi-Fi Broadcom.

  GNU Guix 1.1.0

  GNU Guix je moderní správce balíčků v principu podobný Nix (o něm také bude řeč). Založený je na funkcionálním programování – specifikace balíčků se píší v Guile, implementaci jazyka Scheme. Poskytuje krom jiného reprodukovatelná sestavení balíčků, izolaci různých verzí balíčků a také transakční aktualizace, které jde snadno vrátit zpět. Guix System (popř. Guix System Distribution, GuixSD) je pak distribuce tento správce balíčků využívající jako výchozí.

  Bezmála rok od oznámení verze 1.0 vychází Guix 1.1.0 shrnující přes 14 tisíc commitů; aktuálně je také k dispozici více než 13 tisíc balíčků. Samotný balíčkovací systém přešel na novější Guille 3, zlepšil se jeho výkon, dále např. umožňuje vzdálenou instalaci na více strojů nebo uživatelům poskytuje více informací jako výpisy rozdílů/změn. Nový Guix System má vylepšený instalátor (v oznámení vydání možno zhlédnout video instalace), více připravených služeb jako např. NFS server, balíčky jsou poměrně aktuální (Linux-libre 5.4.28, libc 2.29, GCC 9.3, nedávno vydaná desktopová prostředí jako MATE 1.24 aj.)… a také zjednodušený graf závislostí směřující k lepší auditovatelnosti.

  FuryBSD 2020-Q2

  Druhá letošní várka obrazů desktopového systému FuryBSD založeného na FreeBSD (aktuálně 12.1-p3) představuje pokrok v praktické použitelnosti: automatické nastavení sítě, podpora 32bitových aplikací, v X.Org 1.2.0 výchozí ovladač libinput, základní podpora webkamer, lepší integrace ve virtualizovaném prostředí,… současné vydání dále např. povoluje některé techniky tvrzení systému z FreeBSD. Z hlediska procesu vývoje stojí za zmínku, že systém může být postaven také na GhostBSD, jiném desktopovém derivátu FreeBSD.

  IPFire 2.25 Core 143 a 144

  Systém pro síťové prvky IPFire ve 143. aktualizaci přechází na mj. GNU libc 2.31 a binutils 2.34, vylepšuje systém pro odhalení průniku (IPS) nebo naopak odstraňuje podporu Bluetooth pro údajné nevyužití.

  Ke konci týdne pak následovala aktualizace č. 144 s důležitými bezpečnostními opravami v OpenSSL, DHCP klientovi či webové proxy Squid.

  NixOS 20.03

  Pravidelné jarní vydání NixOS, tentokrát 20.03, obsahuje četné aktualizace balíčků v systému Nix, který je analogický výše zmíněnému GNU Guix, a řadu nových služeb. Jsou to např. Linux 5.4, GCC 9.2, GNU libc 2.30, OpenSSL 1.1.1d, OpenSSH 8.1, desktopová prostředí (GNOME 3.34, KDE Plasma 5.17.5, zahrnut je také Pantheon z elementary OS), PostgreSQL 11 je nyní výchozí,… Výchozí komprese balíčků je bzip2. SSD trim se na podporovaných zařízeních se ZFS bude spouštět každý týden.

  Project Trident 20.03

  Project Trident po přechodu na Void Linux jako základ distribuce pokračuje další aktualizací obrazů systému. Stěžejní novinkou je nový správce sítě trident-networkmgr mj. jako front-end pro dhcpcd, wpa_supplicant, nftables, VPN wireguard,… Dostalo se ovšem i na další části systému jako integrace ZFS či drobnější nastavení prostředí.

  Ubuntu 20.04 „Focal Fossa“

  Nové Ubuntu vychází dvakrát do roka – v dubnu a říjnu – a tak je tu s blížícím se koncem dubna i nové Ubuntu a jelikož je rok sudý, je to navíc vydání s dlouhodobou podporou – na příštích pět let a potom ještě pět let bezpečnostních aktualizací. Jsou to varianty desktopová s upraveným prostředím GNOME, serverová, ale také oficiální deriváty s různými desktopovými prostředími, potažmo specializovanými aplikacemi.

  Co v tomto vydání najdeme?

  Linux 5.4 (také řada s dlouhodobou podporou v upstreamu), GNU libc 2.31, GCC 9.3, Python 3.8 (jako výchozí vzhledem ke konci podpory Pythonu 2), OpenJDK 11 atd. Podporován je souborový systém ZFS, nově např. s možností šifrováním. Dále – zvláště pro serverové nasazení – QEMU 4.2 nebo libvirt 6.0, Bind 9.16, Samba 4.11, PostgreSQL 12, OpenStack Ussuri (vývojová verze, finální přijde v balíčku aktualizací 20.04.1), Kubeflow aj. Zvolená implementace NTP je Chrony 3.5.

  Cílová architektura je nejen x86_64, ale v případě serverové varianty i ARM (Raspberry Pi), IBM Power a s390x a mainstreamové cloudové platformy od Amazonu, Google, Microsoftu…

  Oficiální desktopové prostředí je GNOME 3.36 s vlastním vzhledem a rozložením panelů podobným Unity, toho času Canonicalem vyvíjenému prostředí. Pod pokličkou pak Mesa 20.0, zatím vývojovou verzi PulseAudio 14.0, BlueZ 5.53‚… Z aplikací Firefox 75, LibreOffice 6.4, Thunderbird 68.7 aj. Více je vedle – nebo i místo – tradičních „debianích“ balíčků využíván formát balíčků Snap (kdežto „konkurenční“ Flatpak je nutné povolit explicitně).

  Další deriváty čítají

  Ty mají vesměs kratší, tříletou podporu.

  Ke kódovému označení, s jehož prvním slovem se setkáme v názvech repozitářů s balíčky: Ubuntu 20.04 je „Focal Fossa“ podle madagarské šelmy příbuzné promykám. Na podzimní vydání vychází iniciály „g“ a za maskota byla zvolena Groovy Gorilla. Před třinácti lety to byl „Feisty Fawn“ a poté „Gutsy Gibbon“.

  Manjaro 20.0 „Lysia“

  Desktopová distribuce Manjaro je sice průběžně aktualizována – v zásadě jako Arch Linux, ze kterého vychází, ale tým správců dělá i větší vydání obrazů systému, jež shrnují změny nejen v balíčcích samotných, ale také v distribuční konfiguraci. To současné Manjaro 20.0 „Lysia“ nabízí čerstvý Linux 5.6 a výchozí prostředí Xfce 4.14, KDE Plasma 5.18 nebo GNOME 3.36 s modifikovaným vzhledem a některými předinstalovanými doplňky. Správce balíčků Pamac 9.4 pokryje už i balíčky Snap a Flatpak – ty byly podporovány již minulé léto, až nyní však implicitně. V neposlední řadě stojí za zmínku připravené moduly ZFS v síťovém instalátoru Architect.

         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.