Craig Loewen se v příspěvku na blogu Microsoftu věnuje novinkách ve WSL (Windows Subsystem pro Linux), které přinese Windows 10 1903. Jedná se především o možnost přístupu z Windows (Průzkumník souborů, explorer.exe) k souborům v nainstalovaných linuxových distribucích. Použit je protokol 9P.
Byl vydán Hangover ve verzi 0.4.0. Jedná se o součást projektu Wine umožňující spouštět Windows aplikace pro x86 a x86_64 na architektuře ARM64 (AArch64). Zdrojové kódy této alfa verze jsou k dispozici na GitHubu.
Byla vydána nová major verze 3.0.0-1 linuxového prostředí pro operační systémy Windows Cygwin (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení.
Byl vydán Debian 9.8, tj. osmá opravná verze Debianu 9 s kódovým názvem Stretch. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Předchozí instalační média Debianu 9 Stretch lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Příští týden bude na MFF UK zahájena série přednášek o architektuře a implementaci operačních systémů. Mezi přednášejícími budou odborníci z firem Kernkonzept, Oracle, Red Hat, SUSE či SYSGO. Pokud si chcete rozšířit obzory (virtualizace, ptrace, ZFS, kdump, ...), vyberte si z harmonogramu téma, které vás zajímá a přijďte. Přednášky se konají každý čtvrtek od 15:40 v učebně S4 na Malostranském náměstí 25 v Praze. Přednášky jsou přístupné veřejnosti (registrace není nutná), studenti UK a ČVUT si je mohou zapsat jako standardní předmět.
Bylo vydáno Ubuntu 18.04.2 LTS, tj. druhé opravné vydání Ubuntu 18.04 LTS s kódovým názvem Bionic Beaver. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Git History umí u souborů v git repozitářích zajímavým způsobem zobrazit jejich historii a následně jednotlivé změny, viz animovaný gif. Použít jej lze lokálně nebo aktuálně na soubory umístěné na GitHubu. Máte-li ve webovém prohlížeči zobrazen soubor umístěný na GitHubu, nahraďte v URL doménu github.com doménou github.githistory.xyz a nové URL odešlete. Využít lze také rozšíření Chrome i Firefoxu. V plánu je vedle GitHubu také podpora GitLabu a Bitbucketu.
Byla vydána verze 1.0 webové a na frameworku Electron postavené desktopové verze svobodného decentralizovaného skupinového komunikátoru Riot (Wikipedie) využívajícího protokolu Matrix (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Společnost Collabora oznámila vydání verze 4.0 online kancelářského balíku Collabora Online a také Collabora Online Development Edition (CODE) pro domácí uživatele. Kancelářský balík vychází z LibreOffice Online (cgit).
Byla vydána verze 241 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Řešeny jsou také bezpečnostní chyby.
V lednu byly aktualizovány distribuce Funtoo Linux, Ubuntu Touch, Qubes OS, Clonezilla Live, na Debianu založený Netrunner, ArcoLinux, deepin, Project Trident, Zevenet a Endless OS. Byl zahájen proces zmrazení Debianu 10 „Buster“.
Funtoo Linux počínaje vydáním 1.3 přestává podporovat 32bitové aplikace na 64bitovém systému. Jinak jde o vydání s dlouhodobou podporou. Distribuce obsahuje linuxové jádro z Debianu, nyní větev 4.9 rovněž s dlouhodobou podporou. Další novinkou je dostupnost v Amazon Web Services Marketplace.
Sedmá aktualizace Ubuntu Touch, systému pro některá mobilní zařízení, přidává možnost změny vzhledu virtuální klávesnice a zahrnuje práce na novém webovém prohlížeči Morph představeném v prosinci; z prosince pochází také posun v podpoře novější verze libhybris
, díky čemuž by se mohla zlepšit podpora hardwaru.
Nová instalační média systému zaměřeného na bezpečnost Qubes OS, resp. jeho větve 4.0. Obsahuje aktualizované šablony virtualizovaných systémů Fedora (29), Debian (Stretch) a Whonix (14).
Projekt Clonezilla aktualizoval obrazy „živého“ systému určeného k úpravě/zálohování diskových oddílů. Vydání 2.6.0-37 je založené na lednovém Debianu „unstable“ (aka Sid), aktualizuje Partclone a mj. přidává programy ldmtool
, haveged
, curl
a NetworkManager.
Byl zahájen proces zmrazení Debianu 10 „Buster“. Další milníky jsou plánovány na 12. února (embargo na nové balíčky) a 12. března (plné zmrazení). Ve větvi „stable“ následně – během jara či léta – nahradí Debian 9 „Stretch“.
Před lety zde vyšla recenze zvláštní desktopové distribuce Netrunner – od té doby se leccos změnilo, Netrunner například již nepoužívá jako základ Ubuntu, nýbrž Debian „testing“ nebo Manjaro podle varianty, leč stále jde o projekt zaměřený na prostředí KDE a podporovaný firmou Blue Systems, která sponzoruje řadu vývojářů především právě KDE.
Lednové vydání – označené 19.01, ale také „Blackbird“ – se týká právě větve založené na Debianu, ze kterého bere ne zcela nejnovější (ve srovnání s dříve vydanými distribucemi KaOS či Nitrux) balíčky KDE Plasma 5.14.3, KDE Frameworks 5.51, KDE Applications 18.08 či Qt 5.11.3, k tomu Linux 4.19.0, Firefox 64.0 atd. Odlišuje se jednak vzhledem, jednak některými doplňky jako integrace webových aplikací či aplikací používajících GTK s vlastními dekoracemi oken.
ArcoLinux patří mezi distribuce založené na Arch Linuxu. Poskytuje trojici instalačních médií: výchozí (s prostředím Xfce4, popř. správcem oken Openbox nebo i3), minimalistické (bez desktopového prostředí) a maximalistické (s výběrem nejrůznějších desktopových prostředí). Vývojáři spravují instalátor Calamares, kolekci skriptů a metabalíčky; dále nabádají uživatele k postupnému seznámení se s procesem vytváření distribuce.
Lednová aktualizace médií, označená 19.1, přidává podporu správce oken XMonad či nový framework motivů vzhledu Kvantum. K dispozici je také rychlejší hosting obrazů ke stažení.
Čínská distribuce deepin v nové verzi 15.9 přidává podporu dotykových obrazovek, vylepšuje uživatelské rozhraní správy napájení a nabízí možnost přepínat servery, odkud se mají stahovat aktualizace, ve stejnojmenném desktopovém prostředí.
Po mnoha měsících vývoje vyšla první verze (18.12) nové distribuce BSD Project Trident, která přidává do TrueOS desktopové prostředí Lumina Desktop s vlastními nástroji pro uživatelsky přívětivou administraci.
Firma Zevenet uvolnila novější verzi (5.9) svého systému pro vyvažování zátěže. Ten přechází na Debian „Buster“, obsahuje předělané administrační webové rozhraní založené na Angularu a nové API, nově také podporuje 64bitový hardware a IPv6.
Vývojáři Endless OS přidali možnosti „rodičovské správy“; zatím jde o možnost skrýt konkrétnímu uživateli některé aplikací (např. násilných her) nebo znemožnit jejich instalaci, nikoliv však omezit spouštění výchozích aplikací jako webový prohlížeč.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: