Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
V lednu byly aktualizovány distribuce Funtoo Linux, Ubuntu Touch, Qubes OS, Clonezilla Live, na Debianu založený Netrunner, ArcoLinux, deepin, Project Trident, Zevenet a Endless OS. Byl zahájen proces zmrazení Debianu 10 „Buster“.
Funtoo Linux počínaje vydáním 1.3 přestává podporovat 32bitové aplikace na 64bitovém systému. Jinak jde o vydání s dlouhodobou podporou. Distribuce obsahuje linuxové jádro z Debianu, nyní větev 4.9 rovněž s dlouhodobou podporou. Další novinkou je dostupnost v Amazon Web Services Marketplace.
Sedmá aktualizace Ubuntu Touch, systému pro některá mobilní zařízení, přidává možnost změny vzhledu virtuální klávesnice a zahrnuje práce na novém webovém prohlížeči Morph představeném v prosinci; z prosince pochází také posun v podpoře novější verze libhybris
, díky čemuž by se mohla zlepšit podpora hardwaru.
Nová instalační média systému zaměřeného na bezpečnost Qubes OS, resp. jeho větve 4.0. Obsahuje aktualizované šablony virtualizovaných systémů Fedora (29), Debian (Stretch) a Whonix (14).
Projekt Clonezilla aktualizoval obrazy „živého“ systému určeného k úpravě/zálohování diskových oddílů. Vydání 2.6.0-37 je založené na lednovém Debianu „unstable“ (aka Sid), aktualizuje Partclone a mj. přidává programy ldmtool
, haveged
, curl
a NetworkManager.
Byl zahájen proces zmrazení Debianu 10 „Buster“. Další milníky jsou plánovány na 12. února (embargo na nové balíčky) a 12. března (plné zmrazení). Ve větvi „stable“ následně – během jara či léta – nahradí Debian 9 „Stretch“.
Před lety zde vyšla recenze zvláštní desktopové distribuce Netrunner – od té doby se leccos změnilo, Netrunner například již nepoužívá jako základ Ubuntu, nýbrž Debian „testing“ nebo Manjaro podle varianty, leč stále jde o projekt zaměřený na prostředí KDE a podporovaný firmou Blue Systems, která sponzoruje řadu vývojářů především právě KDE.
Lednové vydání – označené 19.01, ale také „Blackbird“ – se týká právě větve založené na Debianu, ze kterého bere ne zcela nejnovější (ve srovnání s dříve vydanými distribucemi KaOS či Nitrux) balíčky KDE Plasma 5.14.3, KDE Frameworks 5.51, KDE Applications 18.08 či Qt 5.11.3, k tomu Linux 4.19.0, Firefox 64.0 atd. Odlišuje se jednak vzhledem, jednak některými doplňky jako integrace webových aplikací či aplikací používajících GTK s vlastními dekoracemi oken.
ArcoLinux patří mezi distribuce založené na Arch Linuxu. Poskytuje trojici instalačních médií: výchozí (s prostředím Xfce4, popř. správcem oken Openbox nebo i3), minimalistické (bez desktopového prostředí) a maximalistické (s výběrem nejrůznějších desktopových prostředí). Vývojáři spravují instalátor Calamares, kolekci skriptů a metabalíčky; dále nabádají uživatele k postupnému seznámení se s procesem vytváření distribuce.
Lednová aktualizace médií, označená 19.1, přidává podporu správce oken XMonad či nový framework motivů vzhledu Kvantum. K dispozici je také rychlejší hosting obrazů ke stažení.
Čínská distribuce deepin v nové verzi 15.9 přidává podporu dotykových obrazovek, vylepšuje uživatelské rozhraní správy napájení a nabízí možnost přepínat servery, odkud se mají stahovat aktualizace, ve stejnojmenném desktopovém prostředí.
Po mnoha měsících vývoje vyšla první verze (18.12) nové distribuce BSD Project Trident, která přidává do TrueOS desktopové prostředí Lumina Desktop s vlastními nástroji pro uživatelsky přívětivou administraci.
Firma Zevenet uvolnila novější verzi (5.9) svého systému pro vyvažování zátěže. Ten přechází na Debian „Buster“, obsahuje předělané administrační webové rozhraní založené na Angularu a nové API, nově také podporuje 64bitový hardware a IPv6.
Vývojáři Endless OS přidali možnosti „rodičovské správy“; zatím jde o možnost skrýt konkrétnímu uživateli některé aplikací (např. násilných her) nebo znemožnit jejich instalaci, nikoliv však omezit spouštění výchozích aplikací jako webový prohlížeč.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: