Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
V lednu byly aktualizovány distribuce Funtoo Linux, Ubuntu Touch, Qubes OS, Clonezilla Live, na Debianu založený Netrunner, ArcoLinux, deepin, Project Trident, Zevenet a Endless OS. Byl zahájen proces zmrazení Debianu 10 „Buster“.
Funtoo Linux počínaje vydáním 1.3 přestává podporovat 32bitové aplikace na 64bitovém systému. Jinak jde o vydání s dlouhodobou podporou. Distribuce obsahuje linuxové jádro z Debianu, nyní větev 4.9 rovněž s dlouhodobou podporou. Další novinkou je dostupnost v Amazon Web Services Marketplace.
Sedmá aktualizace Ubuntu Touch, systému pro některá mobilní zařízení, přidává možnost změny vzhledu virtuální klávesnice a zahrnuje práce na novém webovém prohlížeči Morph představeném v prosinci; z prosince pochází také posun v podpoře novější verze libhybris
, díky čemuž by se mohla zlepšit podpora hardwaru.
Nová instalační média systému zaměřeného na bezpečnost Qubes OS, resp. jeho větve 4.0. Obsahuje aktualizované šablony virtualizovaných systémů Fedora (29), Debian (Stretch) a Whonix (14).
Projekt Clonezilla aktualizoval obrazy „živého“ systému určeného k úpravě/zálohování diskových oddílů. Vydání 2.6.0-37 je založené na lednovém Debianu „unstable“ (aka Sid), aktualizuje Partclone a mj. přidává programy ldmtool
, haveged
, curl
a NetworkManager.
Byl zahájen proces zmrazení Debianu 10 „Buster“. Další milníky jsou plánovány na 12. února (embargo na nové balíčky) a 12. března (plné zmrazení). Ve větvi „stable“ následně – během jara či léta – nahradí Debian 9 „Stretch“.
Před lety zde vyšla recenze zvláštní desktopové distribuce Netrunner – od té doby se leccos změnilo, Netrunner například již nepoužívá jako základ Ubuntu, nýbrž Debian „testing“ nebo Manjaro podle varianty, leč stále jde o projekt zaměřený na prostředí KDE a podporovaný firmou Blue Systems, která sponzoruje řadu vývojářů především právě KDE.
Lednové vydání – označené 19.01, ale také „Blackbird“ – se týká právě větve založené na Debianu, ze kterého bere ne zcela nejnovější (ve srovnání s dříve vydanými distribucemi KaOS či Nitrux) balíčky KDE Plasma 5.14.3, KDE Frameworks 5.51, KDE Applications 18.08 či Qt 5.11.3, k tomu Linux 4.19.0, Firefox 64.0 atd. Odlišuje se jednak vzhledem, jednak některými doplňky jako integrace webových aplikací či aplikací používajících GTK s vlastními dekoracemi oken.
ArcoLinux patří mezi distribuce založené na Arch Linuxu. Poskytuje trojici instalačních médií: výchozí (s prostředím Xfce4, popř. správcem oken Openbox nebo i3), minimalistické (bez desktopového prostředí) a maximalistické (s výběrem nejrůznějších desktopových prostředí). Vývojáři spravují instalátor Calamares, kolekci skriptů a metabalíčky; dále nabádají uživatele k postupnému seznámení se s procesem vytváření distribuce.
Lednová aktualizace médií, označená 19.1, přidává podporu správce oken XMonad či nový framework motivů vzhledu Kvantum. K dispozici je také rychlejší hosting obrazů ke stažení.
Čínská distribuce deepin v nové verzi 15.9 přidává podporu dotykových obrazovek, vylepšuje uživatelské rozhraní správy napájení a nabízí možnost přepínat servery, odkud se mají stahovat aktualizace, ve stejnojmenném desktopovém prostředí.
Po mnoha měsících vývoje vyšla první verze (18.12) nové distribuce BSD Project Trident, která přidává do TrueOS desktopové prostředí Lumina Desktop s vlastními nástroji pro uživatelsky přívětivou administraci.
Firma Zevenet uvolnila novější verzi (5.9) svého systému pro vyvažování zátěže. Ten přechází na Debian „Buster“, obsahuje předělané administrační webové rozhraní založené na Angularu a nové API, nově také podporuje 64bitový hardware a IPv6.
Vývojáři Endless OS přidali možnosti „rodičovské správy“; zatím jde o možnost skrýt konkrétnímu uživateli některé aplikací (např. násilných her) nebo znemožnit jejich instalaci, nikoliv však omezit spouštění výchozích aplikací jako webový prohlížeč.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: