Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Na přelomu listopadu a prosince byly vydány distribuce Calculate Linux Desktop 18 s prostředím LXQt, BlackArch Linux 2018.12.01, 4MLinux 27.0, DragonFly BSD 5.4.0, Scientific Linux 7.6 a CentOS Linux 7 (1810), Proxmox Virtual Environment 5.3, FreeNAS 11.2 a UBports 16.04 OTA-6. Také byl aktualizován balíčkovací systém Guix s referenční distribucí GuixSD a Free Software Foundation nově uznává a doporučuje distribuci Hyperbola GNU/Linux-libre.
V říjnu vydaný Calculate Linux 18, resp. jeho desktopová varianta, je nově k dispozici také s LXQt jako výchozím desktopovým prostředím – vedle KDE Plasmy, Cinnamonu, MATE a Xfce. Jde o distribuci založenou na Gentoo, ve výchozí konfiguraci používá OpenRC a PulseAudio je toliko volitelné.
Již název BlackArch napovídá, že jde o distribuci založenou na Arch Linuxu – s velkým množstvím nástrojů především pro penetrační testování. Obrazy systému aktualizované na přelomu listopadu a prosince povyšují verzi jádra na 4.19.4, zahrnují změny v distribučních nástrojích, dále obsahují novější slovníky hesel a přidávají přes 150 nových skriptů či programů. Dále se změnil výčet výchozích správců oken – zmizel dwm a wmii – a služba pro správu sítě wicd je nyní výchozí.
Obrazy jsou k dispozici nejen jako ISO, ale i OVA pro VirtualBox či VMware.
Tři měsíce po zářijovém vydání 26.0 vyšla nová stabilní verze 4MLinuxu, číslo 27. Vedle novějšího softwaru přináší volitelnou podporu video kodeku AV1 (FFmpeg, VLC a mpv), možnost jednoduše vypnout PulseAudio, více backendů pro hraní deskových her v XBoardu a více her vůbec, možnost snadného stažení grafických aplikací LazPaint a Blender a lepší podporu grafických ovladačů pro běh v KVM.
Vydání DragonFly BSD 5.4 výrazně zlepšuje podporu asymetrického NUMA a výkonu, nabízí GCC 8.0 jako výchozí, jakožto i pro mobilní uživatele zajímavý port wpa_supplicant, a doporučuje HAMMER2 jako systémový souborový systém, pokud se nepoužívá dosud nepodporovaný clustering.
Po vydání Red Hat Enterprise Linuxu 7.6 byl oznámen také nový Scientific Linux 7.6 a stejně tak i CentOS Linux 7 (1810), tedy bezplatně dostupné distribuce s balíčky přeloženými ze zdrojových kódů RHEL.
Rakouská firma Proxmox Server Solutions vydala aktualizaci své distribuce Virtual Environment založené na Debianu 9.6, ale s upraveným jádrem Linux 4.15 a vlastním rozhraním pro správu; k virtualizaci používá hypervizor KVM, potažmo kontejnerovou technologii LXC. Vydání 5.3 zlepšuje integraci CephFS a ZFS, nesting kontejnerů LXC a konfiguraci virtuálních GPU či PCI passthrough.
Po roce vychází pro NAS určená distribuce FreeNAS 11.2, založená na FreeBSD. Nově podporuje disky s integrovanou podporou šifrování a obsahuje přepracované webové uživatelské rozhraní, postavené na frameworku Angular, a nová API: REST a WebSocket. Další změny se týkají nových zásuvných modulů podporujících nejen Nextcloud či Syncthing, ale i GitLab, Jenkins, Redmine, BackupPC, ZoneMinder, ClamAV aj.
Projekt Guix vyvíjející systém pro správu balíčků vydal novou verzi 0.16.0, která by již mohla být poslední před vydáním 1.0. Došlo vylepšení soužití více verzí Guixu na jednom systému, příkazu pull
pro stahování aktualizací, výstupů příkazů, integrace reprodukovatelných sestavení atd.
Součástí projektu je také „referenční“ distribuce Guix System Distribution, která byla rovněž aktualizována. Repozitáře v době oznámení vydání obsahovaly 8 715 balíčků, z toho 985 nových. K dispozici je také serverová farma pro sestavené balíčky, poskytnutá berlínským Centrem Maxe Delbrücka.
V prosinci dorazila plánovaná verze UBports 16.04 OTA-6. Seznam zařízení podporovaných tímto nástupcem Ubuntu Touch je stále krátký, ale vedle zlepšení funkčnosti na telefonu Oneplus One se posunuly práce na podpoře libhybris
z upstreamu. Další změny se týkaly především oprav chyb v novém webovém prohlížeči Morph.
Distribuce Hyperbola odvozená z Arch Linuxu se dostala na seznam distribucí uznávaných Free Software Foundation jako opravdu svobodných, tj. splňujících požadavky, jako že nesmí distribuovat proprietární software a firmware, malware a další potenciálně škodlivý kód a musí respektovat svobodu uživatele.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: