Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
V předvánočním čase byly vydány distribuce Tails 3.11, FreeBSD 12.0, SUSE Linux Enterprise 12 SP4, GParted Live 0.33.0-1, NethServer 7.6, HardenedBSD 12-STABLE, ArchLabs Linux 2018.12.17, Linux Mint 19.1 „Tessa“, MX Linux 18 a Peppermint OS 9-20181222.
Vydání 3.11 distribuce Tails zaměřené na soukromí opravuje několik chyb a aktualizuje stěžejní software jako Linux 4.18, Tor Browser či Thunderbird. Uživatelé si mohou všimnout nového potvrzovacího dialogu při automatických aktualizacích nebo upozornění na bezpečnostní rizika při virtualizaci operačního systému.
Operační systém FreeBSD se dočkal nového velkého vydání, č. 12.0. Změny zahrnují mj. povýšení verze OpenSSH na 7.8p1, OpenSSL na 1.1.1a či rodiny překladačů LLVM na 6.0.1, povolení DANE-TA jako výchozí, podporu UEFI+GELI v bsdinstall, možnost čtení i zápisu z/na ext4 v rámci ext2fs, lepší podporu hardware, na amd64 nově výchozí NUMA, do budoucna se však počítá s odstraněním ovladače DRM pro grafické čipy,…
SUSE Linux Enterprise 12 původně vydaný 27. října 2014 má plánovanou 10letou podporu (plus tři roky nástavba do roku 2027). Letošní aktualizace SP4 doplňuje podporu nového hardwaru – od AMD Zen 2, přes perzistentní paměti Intel Optane DC, po IBM Z14 či LinuxONE Rockhopper II – a Linux 4.12 pro snazší migraci na letos v červenci vydaný SLE 15.
Zásadní aplikací v „živé“ distribuci GParted Live je nástroj GParted pro práci s diskovými oddíly. Verze 0.33.0-1 obsahuje právě nový GParted 0.33, který nyní podporuje manipulaci s obsahem nepodporovaných typů diskových oddílů, poradí si s MINIX file system a alespoň rozpozná Apple File System (souborový systém macOS počínaje loňským vydáním 10.13). Jinak je založená na „unstable“ Debianu z poloviny prosince a jako jádro používá Linux 4.18.20.
NethServer je v podstatě CentOS s připraveným uživatelsky příznivým webovým rozhraním pro správu a skupinami balíčků pro různé typy nasazení.
Nové vydání 7.6 aktualizuje vzhled administračního rozhraní (zatím pro testování), další práce se týkaly možností plánování a vytváření záloh – pomocí Duplicity, nebo alternativně Restic či rsync –, přechodu na Rspamd pro filtrování nevyžádané e-pošty, možností využití fail2ban či snazší správy uživatelských účtů, včetně mazání nejen pro účely GDPR.
Vývojáři HardenedBSD, forku FreeBSD zaměřeného na bezpečnost, jak napovídá název, představili novou větev 12-STABLE. Mezi významné změny patří nasazení techniky non-Cross-DSO Control Flow Integrity na 64bitových architekturách x86 a ARM, ač zatím mimo jádro systému, související překlad aplikací s Link-Time Optimization, nebo pokračující přechod na nástroje LLVM.
ArchLabs Linux, jeden z duchovních nástupců „live“ distribuce CrunchBang, leč na rozdíl od BunsenLabs založený na Arch Linuxu, má nové obrazy médií: 2018.12.17. Obsahují drobné změny a přesuny konfigurace, baph
namísto aurman
pro přístup k AUR, aktualizovaný instalátor a větší příklon k minimalismu.
Půl roku po vydání Linuxu Mint 19 založeného na Ubuntu 18.04 (s podporou do roku 2023) přichází aktualizace 19.1 s označením „Tessa“. K dispozici je tradičně s prostředím Cinnamon, MATE nebo Xfce4. Vedle nových verzí desktopových prostředí či ladění motivů vzhledu vylepšuje distribuční nástroje: např. snazší (od)instalaci jader z upstreamu nebo přímočarou volbu pro použití ladících symbolů, čímž obchází změnu organizace repozitářů v Debianu.
MX Linux je vlastně Debian „stable“, ale s některými novějšími aplikacemi a stále se SysVinit namísto systemd. Každoroční prosincové vydání, tentokráte číslo 18, povyšuje verze zahrnutého softwaru – oproti Debianu 9.6 obsahuje např. Linux 4.19.5 či Firefox 64 –, vylepšuje lokalizaci nebo přidává do instalátoru možnost šifrování diskových oddílů pomocí LUKS.
Jeden z derivátů Ubuntu 18.04, Peppermint OS 9, doznal řady změn. Kvůli hlášení chyb s přehrávačem VLC nyní jako výchozí používá Xplayer, obsahuje více ovladačů hardwaru (např. WiFi karet či grafických tabletů/digitizérů Wacom), podporuje připojování svazků šifrovaných LUKS nebo rozšiřuje nastavení desktopového prostředí: tím je mimochodem mix Xfce4 a LXDE.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: